Americká Georgia Power chce koncem srpna rozhodnout o osudu JE Vogtle

DomůElektřinaAmerická Georgia Power chce koncem srpna rozhodnout o osudu JE Vogtle

Americká společnost Georgia Power ve středečním prohlášení zveřejnila svůj odhad dodatečných kapitálových nákladů na dokončení dvou budovaných reaktorů v jaderné elektrárně Vogtle. Ty se mají pohybovat v rozmezí 1 a 1,7 miliard dolarů.  Společnost očekává, že koncem tohoto měsíce předá Komisi pro veřejnou službu v Georgii (PSC) své doporučení, zda v dostavbě reaktorů pokračovat, anebo projekt zavrhnout.

Vlastníky projektu výstavby dvou reaktorů AP1000 jsou společnosti Southern Company, dceřiná společnost Georgia Power, Oglethorpe Power, MEAG Power a Dalton city. Provozovatelem má být společnost Southern Nuclear Operating Company.

Od března, kdy Westinghouse zažádal o ochranu proti úpadku, pokračují práce na projektu na základě smlouvy o předběžném posouzení. Řízení projektu a dohled nad ním bylo 27. července převedeno na společnost Southern Nuclear.

Od březnového bankrotu všichni spoluvlastníci projektu pracují na zhodnocení své pozice a připravují své doporučení pro PSC jak pokračovat. Podobně jako v případě VC Summer, kde se již rozhodlo o zastavení prací, jsou ve hře 3 možné scénáře, tedy dokončení obou reaktorů, dokončení pouze jednoho, anebo úplné zastavení prací.

Výkonný ředitel Southern Company, Tom Fanning, ve středu během prezentace výsledků hospodaření společnosti z druhé čtvrtletí zdůraznil, že spoluvlastníci projektu stále neučinili konečné rozhodnutí, ale že tak udělají koncem srpna.

Blok 3 by podle předběžných odhadů (v případě dostavby) mohl být zprovozněn mezi únorem 2021 a březnem 2021. Blok 4 by v případě dostavby mohl být zprovozněn mezi únorem 2022 a březnem 2023. Georgia Power v současnosti odhaduje, že celkové náklady na dokončení projektu by činily z pohledu jejich cca 46% podílu přibližně 3,9 až 4,6 miliard dolarů. Celkové investiční náklady Georgia Power by pak činily 6,7 až 7,4 miliard dolarů. Po započítání garancí ze strany společnosti Toshiba aktuální čisté výdaje na dokončení projektu pak z pohledu Georgia Power činí 1 až 1,7 miliard dolarů.

Georgia Power odhaduje, že úplné zavrhnutí projektu by společnost vyšlo celkem na 6,3 miliard dolarů.

Vogtle může mít větší šanci na dokončení než VC Summer

Podle Toma Fanninga je mezi Vogtle a VC Summer mnoho rozdílů. Fanning zároveň varoval, aby se neporovnávaly odhady nákladů na dostavbu VC Summer a Vogtle.

O tom, že by Vogtle mohl být v lepší pozici než VC Summer, promluvil i předseda PSC Stan Wise.

„Odlišnosti těchto projektů by měly být vzaty v potaz před vytvářením domněnek o případném pokračování výstavby ve Vogtle na základě rozhodnutí provedených v Jižní Karolíně.“

Wise navíc zmínil, že Georia Power má více jak trojnásobný počet zákazníků než South Carolina Electric & Gas, jeden ze spoluvlastníků VC Summer, a může tak náklady na dostavbu lépe rozložit. Navíc zatímco elektrárna v Jižní Karolíně měla pouze dva spoluvlastníky, na Vogtle spolupracují spoluvlastníci čtyři.

Zdroj úvodní fotografie: Nuclear Regulatory Commission