Domů
Elektřina
Amper: Spotřeba elektřiny v ČR v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 3,2 procenta

Amper: Spotřeba elektřiny v ČR v 1. čtvrtletí meziročně stoupla o 3,2 procenta

Spotřeba elektřiny v Česku v 1. čtvrtletí letošního roku meziročně stoupla o 3,2 procenta. Přispělo k tomu chladnější počasí, zatímco vliv pandemie koronaviru byl relativně malý. V tiskové zprávě to dnes uvedla společnost Amper Meteo, která spotřebu a výrobu elektřiny v Česku dlouhodobě sleduje. Podle firmy konec zimy nepřál výrobě elektřiny ze slunce a větru, více se dařilo vodním elektrárnám.

„Pokud spotřebu elektřiny očistíme o vliv počasí, může dobře odrážet stav ekonomiky, a tím vliv pandemie. Při porovnání jednotlivých týdnů prvního čtvrtletí let 2020 a 2021 vidíme, že očištěná spotřeba v právě uplynulém čtvrtletí nakonec byla nižší, a to o dvě až čtyři procenta. Z dat za týdny od 22. března je ovšem zřejmé, že letošní lockdown má menší efekt než ten loňský,“ uvedl analytik Amper Meteo Kamil Rajdl.

Méně slunečné počasí a více sněhové pokrývky podle firmy příliš nepřálo fotovoltaickým a větrným elektrárnám a způsobilo meziroční propad výroby o 20 procent. „To výrobce nemusí zatím příliš mrzet, jelikož fotovoltaické elektrárny vyrábějí nejvíce v letním období. Horší situace je ve výrobě větrných elektráren,“ řekl hlavní meteorolog Amper Meteo Milan Šálek.

„V zimě bývá větrnější počasí a výroba vyšší. Letos se ale negativně projevila častější námraza na elektrárnách, a to bohužel i v době, kdy celkem foukalo. Meziročně je výroba z větru nižší o 40 procent, protože minulý rok bylo námrazových stavů vlivem teplejšího počasí podstatně méně,“ doplnil.

Energie z vodních elektráren se podle firmy naopak vyrobilo meziročně o 53,5 procenta více. „Výroba pokračovala ve zvýšeném trendu z poloviny minulého roku i přesto, že celkově za uplynulou zimu napadlo o zhruba deset procent méně sněhu než jaký je dlouhodobý průměr,“ uvedl Šálek. Obnovitelné zdroje tak díky vodě vyrobily o 2,1 procent více energie než za stejné období před rokem, dodala společnost.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.