Domů
Elektřina
Analytici: Dlouhodobý výhled cen elektřiny je vždycky nejistý
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Analytici: Dlouhodobý výhled cen elektřiny je vždycky nejistý

Elektřina
10 komentářů
28. květen 2020, 18:00
ČTK

Dlouhodobý výhled cen elektřiny na trzích je nejistý, což vývoj v minulosti několikrát ukázal. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Předpokládaným růstem velkoobchodních cen vláda spolu s možným nedostatkem elektřiny v Evropě odůvodňuje investici do nového jaderného bloku v Dukovanech. Server Seznam Zprávy dnes uvedl, že podle analýz, jimiž disponuje stálý výbor pro výstavbu jaderných zdrojů, stoupne do doby dostavby nové elektrárny kolem roku 2036 cena elektřiny až trojnásobně.

Na velkoobchodních trzích nakupují elektřinu dodavatelé, kteří pak určují zhruba polovinu ceny pro spotřebitele. Zbylou polovinu výsledné ceny tvoří takzvaná regulovaná složka, kterou každoročně určuje Energetický regulační úřad. V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, ale také příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) dnes uvedl, že předpokládá, že velkoobchodní cena elektřiny poroste a lidé na stavbě Dukovan vydělají. V opačném případě bude podle něj dopad v desítkách korun ročně za rodinu, což je podle něj daleko méně, než lidé každoročně platí ve fakturách za elektřinu na podporu takzvaných podporovaných zdrojů. Podle oslovených analytiků lze ale cenu elektřiny dlouhodobě predikovat jen stěží.

„Žijeme v nesmírně turbulentní době. Pandemie koronaviru nám ukázala, jak zranitelná je globální ekonomika. Z tohoto důvodu považuji takto dlouhodobou predikci tržních cen za vysloveně spekulativní záležitost,“ uvedl výkonný ředitel investiční skupiny Energy financial group Tomáš Voltr.

Hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň řekl, že velký růst cen v modelu vyplýval zejména z německých plánů na odstavení uhelných elektráren. „Od té doby ale EU vyhlásila ještě před covidem bilion eur investic do zelené energie, a po covidu k nim přidala další zhruba bilion investic do obnovy ekonomik, které mají také být vedeny zeleně. Proti analýzám proto vzrostla budoucí nabídka elektřiny na trhu a klesla budoucí poptávka. Proto ceny nemohou dosáhnout trojnásobku,“ podotkl.

Podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora je vládní idea růstu cen založena na rychle rostoucí spotřebě a naopak na nedostatku kapacit. „Tento nedostatek vskutku hrozí po odstavení jaderných a postupně i uhelných bloků v Německu. Nicméně všechny tyto faktory mohou být přehlušeny ekonomickými problémy a s nimi souvisejícím poklesem poptávky a cen. Tak jak se to děje nyní. Je ale pochopitelné, že nikomu se nechce prognózovat dlouhodobou recesi,“ uvedl Gavor.

Opačně stojí logika podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka. „Ceny elektřiny bude stoupat v průměru o dvě až tři procenta ročně. Nicméně je to zcela naopak, než co tvrdí ministr Havlíček. Při růstu cen elektřiny lidé prodělají. Sice je možné, že bude stát kupovat levnější cenu z dostavěného bloku v Dukovanech, ale ten bude pořád pokrývat jenom deset procent spotřeby. Zbylých 90 procent elektřiny se bude kupovat za tržní ceny. Lidé mohou jenom doufat, že nárůst cen do roku 2036 nebude až trojnásobný,“ uvedl Tomčiak.

Havlíček i premiér Andrej Babiš (ANO) na dnešní tiskové konferenci několikrát zopakovali, že cílem stavby nového jaderného bloku je zajištění přiměřené a nízké ceny elektřiny pro spotřebitele a energetické soběstačnosti ČR.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Bob
28. květen 2020, 19:14

Ze jmenovaného článku na seznam zprávy společně s tímto vychází, že chystaná podpora ceny EE z nového reaktoru nebude mít v žádném případě fatální vliv na budoucí cenu EE.

Je sice možné, že cena EE do doby dostavby nestoupne až na trojnásobek a tedy nám nové jádro EE nebude zlevňovat. Osobně si ale myslím, že dlouhodobě EE zdraží podstatně, jestli to bude až třikrát je otázka. Zvláště, jak bude stoupat podíl zvláště FV, ale i VtE a jednak budou stoupat náklady na nutnou akumulaci a pak se také mezi sebou budou "požírat". Budou vytvářet v omezeném čase výrazné nespotřebovatelné a tedy i neprodejné přebytky. Cena krátkodobě sice poklesne velmi nízko, ale to budou muset kompenzovat zvýšením ceny jindy. Průměrná cena poroste.

Důležité je, že i kdybychom na nové jádro dopláceli i 50 €/MWh, pořád by nás to stálo podstatně méně, než současná podpora OZE (loni 45 mld Kč) a to ještě za více vyrobené elektřiny.

I když vezmeme námitku p. Borise Tomčiaka z článku, tak nový reaktor finanční stránku nezhorší, ale zlepší. Sice jen o těch 10% výroby, ale aspoň něco.

Důležité ale je, že budeme mít alespoň nějaký domácí zdroj EE jako náhradu za uhlí a navíc s výrobou v zimě, kdy tu EE nejvíce potřebujeme. I v noci se bude hodit na nabíjení elektromobilů.

Josef Novák
28. květen 2020, 22:15

Zajímavé je, že všichni "zapomínají" na současnou plynovou válku o Evropu, která bude zřejmě trvalá a vede a povede k dlouhodobé nízkým cenám zemního plynu a tedy...správně, nízkým cenám elektrické energie. Levné elektřiny bude v našem regionu dost. Stavět

dnes v Evropě jaderku je ekonomická sebevražda v přímém přenosu. Starejme se o to, ať máme dostupné alternativní plynové trasy. Dostaneme sem například plyn z polských LPG terminálů? To je stěžejní otázka.

Bob
29. květen 2020, 09:37

Jestli bude plyn levný, je velká otázka.

Rozhodně však z něho výroba EE není nízkoemisní.

A také nebude levná - emisní povolenky. Ty porostou určitě. Po útlumu uhlí je ZP další v řadě na odpis.

Emil
29. květen 2020, 10:04

Přesně tak, Bobe. Bez daleko vyššího zpoplatnění emisí CO2 totiž proti zemnímu plynu nemá žádnou šanci uspět čerstvě nastolený směr zelený vodík...

Carlos
29. květen 2020, 13:50

Emile, zníte více a více jako konspirační teoretik, nebo se z Vás stává to co sám vyčítáte jiným - Trollus Interneticus.

Emisní povolenky by musely zdražit brutálně aby plyn vyhnaly z trhu, plyn je oproti uhlí asi o 50-60% čistší co se CO2 týče. Aby to mělo nějaký smysl, tak byste musel vyhnat emisní povolenky nade všechny meze a to neprojde. Navíc je u plynu mnohem silnější lobby než u uhlí. A pak je trh s energiemi tak gigantický že se tam ten vodík cenově bude ředit desítky let.

Emil
29. květen 2020, 14:26

Carlosi, Váš komentář je úplně mimo. O žádném vyhánění z trhu jsem nic nepsal, pouze o tom, jak zařídit, aby mohl zelený vodík aspoň částečně konkurovat zemnímu plynu.

Dovolil jsem si pouze napsat svůj názor, kam a proč bude směřovat cena emisních povolenek v budoucnu, tak si laskavě nechte to osočování z trollení od cesty. Snadno by se Vám to mohlo vrátit, až tu např. jako obvykle budete básnit o přečerpávačkách u témat, která s nimi vůbec nesouvisí.

Carlos
29. květen 2020, 14:39

Pokud by měl být plyn nahrazen zeleným vodíkem za účelem neutrality, tak by muselo být konečným cílem ukončení spotřeby ZP. Jenže cena povolenky by pak zlikvidovala všechno kolem. Možná jsou tam fanatici, ale asi ne takoví.

Když jsme u toho, tak bych se v tento moment zeleným vodíkem nevzrušoval moc. Pravděpodobně dopadne jako biopaliva 1. generace, do 10-15 let skončí bez podpory. Roli může asi hrát v průmyslu, případně jako velmi malá část spotřeby plynu, kolem 2-3%, jako druh tarifu jako je tomu u odběru elektřiny z OZE.

Bob
30. květen 2020, 13:22

Pokud bude chtít EU splnit svůj závazek - CO2 neutralitu, tak bude muset drasticky navýšit cenu povolenky. I pro ZP. Druhý důvod je, že po vytlačení uhlí by pak nebylo z čeho financovat ty OZE projekty, které jsou z prodeje povolenek financovány. Možná nebude ZP vytlačen úplně, ale rozhodně bude zařízeno, aby se nevyplatilo ho masově používat pro výrobu EE.

Josef
3. červen 2020, 00:26

Plynu taky konkuruje jen uhlí a jádro po jeho zničení ve velké části EU o což se všichni snaží budou plynu konkurovat jen drahé nestabilní OZE a to jen v některých státech. 100% závislost na dodavateli nevede k nízké ceně, ale naopak. Spotřeba plynu prudce poroste i jinde na světě , zejména v USA a Asii to znamená, že producenti budou mít zákazníků dost.

St
31. květen 2020, 12:10

Ekonomická sebevražda by byla v našich podmínkách spoléhat jen a pouze na OZE. To že nyní plyn je rekordně levný a díky dostavbě Severního proudu k nám bude moci proudit z více stran ještě neznamená, že jeho cena bude i v budoucnu nízká. Stačí pár krutých zim. A uvidíte jak cena jak plynu tak i EE výrazně vyskočí nahoru.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se