Babiš: Vláda chce, aby nový blok Dukovan postavil ČEZ
Stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měla zajistit dceřiná firma společnosti ČEZ, jež elektrárnu provozuje. Stát je připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí, řekl Babiš. Firma ČEZ uvádí, že se proti staví minoritní akcionáři. Akcie ČEZ na pražské burze na premiérovo vyjádření reagovaly poklesem k 551 korunám. Ranní obchodování začínaly na 555 korunách za akcii.
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš dnes řekl, že přípravy na stavbu nového jaderného bloku pokračují.
„Za sebe říkám, že všichni na úrovni vlády, státních institucí i ČEZ se tomu věnujeme,“ uvedl.
Největší výdaje lze očekávat po dokončení přípravných prací, tedy po roce 2027, dodal. Míní, že by bylo lépe, kdyby česká energetika zůstala stoprocentně státní.
„Myslím, že by ČEZ měl zvážit, zda by z nějaké části společnosti minoritní akcionáře nevytěsnil. Ale ta diskuse probíhá a nemá zatím závěr,“ řekl.
„My jsme přesvědčeni o tom, že ta investice je efektivní a že je návratná,“ řekl Babiš na dnešním semináři o dukovanské elektrárně ve Valči na Třebíčsku.
Uvedl, že není pravda, že vláda pouze uvažuje o prodloužení životnosti nynějších bloků Dukovan.
„Chceme analyzovat všechny možnosti. Ale my jsme jasně řekli, že vláda chce, aby ČEZ postavil nový blok v Dukovanech,“ uvedl premiér.
Do dceřiné společnosti, která by se podle Babiše měla o stavbu bloku postarat, by měla firma ČEZ vložit aktiva Dukovan, případně i Temelína. Garantem investice by byl ČEZ, stát by byl druhý v pořadí.
Za důležité označil i technologie, aby šlo postavit blok včas a podle rozpočtu. Uvedl to s poukazem na protahující se stavby bloků ve Finsku a na Slovensku.
„Na rozdíl od premiéra silně pochybuji, že stavba nových atomových reaktorů v Dukovanech by mohla být ekonomicky efektivní a návratná. Jde o jedny z nejdražších zdrojů elektřiny vůbec,“ uvedl v tiskové zprávě Edvard Sequens z ekologické organizace Calla.
Poukázal na prodražování projektů reaktorů ve světě. Je třeba zveřejnit vládní analýzy k ekonomickým dopadům investorských modelů stavby nových reaktorů do veřejných rozpočtů a na spotřebitele, jež měly být hotové v září, dodal.
Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) řekla v srpnu, že do konce letošního roku by se mělo rozhodnout o finančním modelu stavby nového tuzemského jaderného bloku. Koncem října pak Babiš mluvil o možném prodloužení životnosti Dukovan o deset let.
Starostové v širokém okolí elektrárny včetně Kraje Vysočina dostavbu Dukovan podporují. Dnešní seminář pořádala občanská bezpečnostní komise fungující při dukovanské elektrárně. Předseda Aleš John řekl, že do poloviny října zněla od státu ubezpečení, že se rozhodne o stavbě bloku.
„Na konci října přišla rána z čistého nebe. Zpráva zní, prodloužíme provoz elektrárny Dukovany na 60 let a posuneme rozhodnutí o nové výstavbě o deset let,“ uvedl.
Babiš tuto zprávu označil za nesmysl.
„Těch lží v mediálním prostoru, to bychom tu byli asi měsíc,“ reagoval.
„Netlačte nás do toho, abychom vám řekli, že to bude 31.12. Chceme rozhodnout a rozhodneme, až budeme mít dostatek podkladů,“ řekla ve Valči Nováková.
Uvedla, že vláda chce naplňovat státní energetickou koncepci, prodloužení životnosti dukovanských bloků označila za záložní alternativu. I podle ní by se o stavbu nového bloku měl postarat ČEZ, který by měl primárně zajišťovat i financování.
„ČEZ je již několik let poměrně ve vysokém zisku a vyplácí dividendy,“ řekla.
„Minoritní akcionáři už zcela jasně projevili svoji nevůli stavět jaderné elektrárny,“ řekl ČTK mluvčí firmy ČEZ Ladislav Kříž.
Uvedl, že jde o dlouhodobou strategickou investicí, ale z z krátkodobého hlediska je rentabilita diskutabilní. Případné soudní spory by mohly zablokovat stavbu na desítky let.
„Snadné řešení v tomto směru zatím není,“ uvedl Kříž.
Premiér připustil to, že minoritní akcionáři ČEZ mají jiný zájem. Je to hlavně na ČEZu, aby si obhájil byznysplán, dodal.
ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží 70 procent akcií. Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Její první blok je v provozu od roku 1985.
Věra Stejskalová gcm sd
Mohlo by vás zajímat:
A proč by se měl stavět?
Vláďo, jste to ještě vy? Nějak vás nepoznávám :D
Myslím že je to díky možnosti "krátkodobě" utáhnout až 3200MW elektrárnu, takže je to až příliš lákavé a navíc se v Evropě může schylovat k velmi zajímavé situaci.
(reflex. cz/clanek/prostor-x/91263/bartuska-cesko-a-cely-nas-svet-jsou-v-ohrozeni-za-par-let-uvidite-rusko-tu-jaderne-bloky-stavet-nebude.html)
Jsem stále stejný. Na otázku proč stavět nikdo neodpovídá. To se všichni ohánějí cenou ale o dostupnosti energie se nikdo nevyjadřuje. OZE ještě hodně dlouho klasickou energetiku nenahradí. Dostatečnou akumulaci ještě nikdo nevymyslel. Na řízení výkonu střídačů také nikdo neodpovídá. Tak o čem se bavit?
Vláďo pár odpovědí: 1) proč stavět, když máme nadbytek zdrojů? Odpověď- stavět v ČR nemusíme hned ani za 5 let.
2) OZE klasickou energetiku nenahradí. Odpověd: nenahradí hned, nenahradí za 10 let, nenahradí za 20 let, .... Ale bude s výhodou čisté energie, stále levnější, nahrazovat stále větší část klasicke energetiky, kde se to zastaví (50%, 75%, 90%) uvidíme.
3) Dostatečnou akumulaci nikdo zatím nevymyslel. Zatím máme nedostatečnou akumulaci (akumulaci "dostatečnou", 100%, na rok či vice let nepotřebujeme, když máme rezervní a pružné zdroje klasické ještě k disposici po 10, 20, 30 či více let). Co bude za 40 let neřešme. Nevíme.
4) Střídače bude (lokální realizace už existují) řídit "chytrá síť"=čidla+počítače+software
Takže nepotřebujeme perpetum mobile, termonukleární fůzi na Zemi, vše je k disposici, jen si to vyžádá desítky let a miliardy Kč investic. Ale vždy musí platit: energie "vyrobená" za životní cyklus musí převyšovat řádově energii vloženou, výhodu budou mít zařízení levná, seriová, modulární, rychle vybudovatelná, neznečišťující naše životní prostředí a relativně bezpečná.
Čím znečišťuje životní prostředí EDU? Momentálně vyráběné střídače opravdu nic neumí. Jedou na jmenovitý výkon a když dojde zdroj tak prostě zhasnou. Až budou umět vyhodnotit kolik energie mohou vydat do dalšího nabíjení bude to o něčem jiném.
Babiš říká, co se mu zrovna hodí do krámu. Na konci října tvrdil, že výstavba nového bloku je problematická a že rozhodnutí by se mělo odložit, v Dukovanech se něco takového tvrdit neodváží, takže zase úplně otočil. Čirý populismus. :-(
No aféra s únosem dětí byla jen taková výstraha, která ještě může pominout, když bude "dobře" mluvit.
A Vitásková má jen podmínku, i když tam u ní bylo úplně jedno, Zeman by ji stejně okamžitě omilostnil. Takže ta podmínka je pro ČEZký jističní blbákov ještě dobrý výkon.
Protože baseload na 22.11.2018 se včera na OTE zobchodoval za 81,62 EUR/MWh.
Babiš říká, co mu zrovna hodí do krámu. Na konci října chtěl dostavu jaderných bloků odložit, v Dukovanech se něco takového tvrdit neodváží, navíc mu jistě na počátku tohoto týdne prezident v Lánech vysvětlil, že odkládání rozhodnutí se velmi nelíbí jeho ruským přátelům a že pokud by nechtěl bloky stavět, podpora Babiše ze strany Zemana by velmi ochladla.
To je dobře, když bude stavět ČEZ. Jenže od Babiše se očekává nějaká garance návratnosti investice. Protože na dotacemi do OZE pokřiveném trhu nejde stavět nic na komerční bázi. Vůbec žádný zdroj. Proto by bylo vhodné, kdyby se Babiš s ČEZem smluvně dohodl, že ČEZ se pustí do projektu, začne vybírat dodavatele technologie a připravovat projekt do stavebního povolení (rok 2025). Stát se zaváže ve spolupráci s ČEZem do té doby najít způsob financování a zajištění návratnosti investice, připraví potřebnou legislativu. V jiném případě uhradí vynaložené náklady do té doby (cca 10 % celkové ceny).
Tak to je "dobrá" finta. Stavět a provozovat to bude dceřiná firma společnosti ČEZ trvale v likvidaci a platit jako druhý v pořadí to stejně bude vše stát a "zisky" půjdou do ČEZ Prodej, a.s.
Také bych chtěl takto "podnikat".
Nejde podnikat na tržním principu. Trh je silně regulovat z důvodu dotaci do OZE.
Nesmyslné výmluvy. Trh byl deformován už přes 60 let bezohlednou a nezodpovědnou podporu jadernofosilní energetiky s obrovskými škody. Teď se trh díky velmi malým (v porovnání s jadernou energetikou) kompenzacím pro OZE začal narovnávat.
To jsou demagogické bláboly. Dřív platil tržní mechanismus, dnes platí dotace. A když dotace tak pro všechny, jinak jde o zvýhodňování jednich a potlačování druhých.
Žádné dotace pro nikoho. A hlavně ukončit ty jaderné a fosilní. Plná zodpovědnost za škody a plně komerční pojištění na tyto škody, 100% recyklace odpadů, 0 emise.
Tržní mechanismus? V Energetice? Asi nevíte o všech těch super zákonech, úlevách a podporách, které klasická energetika dostala za celé 20. století. Kvůli komu se vysidlovaly obce v S. Čechách? Kdo to dostal právo stavět dráty na cizím? Kdopak dostal "právo na elektrizaci" a tím asi ve 20. roce ukončil tržní prostředí v energetice? Ano, Ano, Ano, klasická energetika. Pokud by se do energetiky nezasahovalo, zasahovalo se všude ve světě, tak se rozvoj OZE nebude muset řešit dotacemi.
V současnosti již hodně provozovatelů zdrojů přesto podnikají a prodávají energii za 0,3Kč/kWh aniž by působili nějaké škody odpady a emisemi svým provozem, fňukali nebo se snad dožadovali nějaké státní podpory a dokonce vlastními financemi zdroj koupili.
Které zázračné zdroje to jsou?
Nemůžu prozradit, protože to není v ČR zatím legální z těchto důvodů:
1. nemají licenci
2. mají vetší výkon než 10kW bez licence
3. byly postaveny v době kdy bylo přijetí kompenzace (zeleného bonusu nebo výkupní ceny) povinné a oni se neregistrovali.
4. byly postaveny bez vědomí distributora i když tito neprodávají energii do sítě, ale třeba svým nájemcům (v průmyslovém areálu).
Až bude v ČR ratifikován zimní energetický balíček a legalizována samovýroba energie i akumulace energie bez omezení s prodejem přebytků do sítě a vyprší 3 leta promlčecí doba, potom budu možná říct které zázračné zdroje to jsou.
Bohužel to není tak jednoduché jak z jaderkou, pro kterou se na míru upraví a přihne několik paragrafů.
V tuto chvíli stačí smluvní dohoda. Žádné výdaje ze strany státu.
I když jsem "celkem příznivcem" atomu, tak být minoritním akcionářem ČEZ , tak zablokuji stavbu elektrárny soudními tahanicemi a mnoho dalších "minoriťáků" ČEZ by se jistě přidalo !! Podíváme-li se totiž na zoufalství současné evropské atomové výstavby /mimo Ruska/ Finsko, Francie, Slovensko - Finové budou stavět asi 15 let a možná víc !! svůj reaktor/ , prachy navíc jen tečou a roky ubíhají !! Nechtěl bych prostě jako akcionář přijít o své prachy ! I když většinu akcií vlastní stát, soudní tahanice se dají vyvolat ! Viz paní farmářka Havránková, která vlastnictvím jediného pozemku zastavila tavbu 100 km dálnice Praha- Hradec na 20 let.
Taky dobrý.
Vyspělé státy potřebují nutně změnit i zákony o blokaci staveb a zdržování minoritami, takže ukázkový příklad, který u nás donutí poslance překopat příslušné zákony je potřeba snad ještě víc než rychlá dostavba jádra.
Myslíte tu paní Havránkovou, která měla jeden jediný požadavek, chtěla náhradu za celý pozemek rozetnutý napůl dálnicí tak, aby byl souvislý a půda měla stejnou bonitu? Její chyba byla jen v tom, že trvala na svém. Jinak je celá chyba na straně arogantních idiotů z ŘSD. Stát by na téhle výměně za něco z pozemkového fondu rozhodně nebyl škodný.
to nebyla jenom paní Havránková, to bylo i několik desítek zaměstnanců státu ( převážně Ministerstva životního prostředí) kteří si koupili " mikropozemky" pod tamní částí projektu dálnice a některé údajně přímo od jmenované a příbuzných :)
Když se obnovovaly uhelné elektrárny na severu, investice za 100 mld. Kč, taky se minoritů nikdo neptal. Stačí aby investice dávala smysl, byla návratná. Protom minority stačí informovat o záměru, jejich názor není důležitý a ani závazný. Hlavně když část minoritů je konkurence, které prospěje neprospěch ČEZu.
Článek je zmatečný: "stavět by měla dceřiná společnost ČEZ, která elektrárnu provozuje". Elektrárnu přece provozuje samotný ČEZ, nikoliv jeho dceřiná společnost.
Cesky spravne, je „stavět by měla dceřiná společnost ČEZu, který elektrárnu provozuje“"
ta dceřiná společnost a tedy která, ne který.
Srandovni debata. Jedinym zajmem Babise je nic nerozhodnout. Proto zatemnuje, odklada, haze to na jine, placa ekonomicke nesmysly. Duvody? Nic na tom nemuze vydelat a jakekoliv rozhodnuti jeho volici oceni snizenim podpory. Nestavet? Muze za vysokou cenu elektriny. Stavet? Rozkradacky. Zdrzovani? Prusvihy se stabilitou site za dvacet let a kde on bude za dvacet let.....
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se