Bloomberg: Elektromobily budou od roku 2025 levnější než automobily se spalovacími motory

DomůElektřinaBloomberg: Elektromobily budou od roku 2025 levnější než automobily se spalovacími motory

Pořizovací náklady elektromobilu budou od roku 2025 nižší než u vozidel na konvenční paliva. Tvrdí to výzkum Bloomberg New Energy Finance (BNEF). Při zohlednění nákladů na palivo a údržbu překonají elektromobily automobily se spalovacím motorem již  v horizontu několika let.

Výzkum Bloomberg New Energy Finance ukazuje, že klesající náklady na baterie budou znamenat zlevnění elektřinou poháněných automobilů pod úroveň automobilů se spalovacími motory v USA a Evropě již v roce 2025. Baterie v současné době představují zhruba polovinu nákladů na elektromobil a jejich ceny podle BNEF klesnou přibližně o 77 % mezi roky 2016 a 2030.

Ceny elektromobilů (modrá) ve srovnání s cenou konvenčních vozidel (růžová). Zdroj: Bloomberg

Při zohlednění provozních nákladů se elektromobily vyplatí již mnohem dříve

Renault, výrobce elektrického automobilu Zoe, předpovídá, že celkové náklady na vlastnictví elektromobilu budou od počátku příštího desetiletí srovnatelné s běžnými vozidly se spalovacími motory. Uvedl to Gilles Normand, senior viceprezident Renaultu pro elektromobily.

„Máme dvě křivky. První z nich ukazuje snižování nákladů technologií pro elektromobily z důvodu průlomů ve snižování nákladů a rostoucího objemu produkce, takže náklady na elektromobily budou klesat. Cena vozidel se spalovacími motory poroste v důsledku přísnějších předpisů, zejména pokud jde o pevné částice,“řekl Normand.

Podle analytiků banky UBS dosáhnou pro Evropu náklady vlastnictví elektromobilu, včetně nákladů na palivo a dalších provozních nákladů, již příští rok úrovně nákladů vlastnictví automobilu se spalovacím motorem, to vyústí v rychlejší adopci technologie. Pro Čínu předpovídá UBS paritu nákladů v roce 2023 a pro USA v roce 2025.

2017 Chevrolet Bolt EV. Zdroj: Chevrolet

Tento závěr vychází z analýzy Chevroletu Bolt, prvního elektromobilu s vysokým dojezdem pro masový trh, který vyjde na 37 000 dolarů (876 000 korun) a Chevrolet uvádí jeho dojezd na 383 kilometrů. Do roku 2020 by měla podobný model představit většina hlavních výrobců. Tesla plánuje zahájení svého Modelu 3 na červenec tohoto roku.

Na základě analýzy součástí Boltu odhaduje UBS jeho výrobní náklady na 28 700 dolarů (679 000 korun), což je méně, než se očekávalo. Díky pouhým třem pohyblivým částem v motoru, ve srovnání se 166 pohyblivými částmi motoru Volkswagenu Golf, roční náklady na údržbu dosahují 255 dolarů (6 000 korun), oproti 610 dolarům (14 500 korun) v případě Golfu.