Domů
Elektřina
Británie spustila fond podporující bateriové technologie
Bateriové úložiště

Británie spustila fond podporující bateriové technologie

Velká Británie začátkem tohoto týdne spustila fond v hodnotě 246 milionů liber (7,17 miliard Kč), jehož cílem je podpořit vývoj a výrobu baterií. Fond je naplánován na 4 roky a je součástí strategie vytvořené za účelem modernizovat britský energetický sektor.

Podle zprávy REA UK bylo na konci roku 2015 ve Velké Británii nainstalováno 27 úložišť elektrické energie s celkovou kapacitou přibližně 33 GWh. Pro srovnání, ve stejném roce bylo podle dat britské vlády v zemi vyrobeno 83,6 TWh elektrické energie z obnovitelných zdrojů a konečná spotřeba elektrické energie v roce 2015 činila 303 TWh.

Mezi úložiště elektrické energie v Británii patří i několik přečerpávacích vodních elektráren, nicméně největším bateriovým systém je bateriové pole u elektrárny Kilroot společnosti AES UK & Ireland o výkonu 10 MW.

Fond na podporu bateriových systémů

Fond je součástí průmyslové strategie premiérky Teresy Mayové, jež má posílit klíčová odvětví průmyslu, aby tak byla ochráněna britská ekonomika po odchodu z EU. Je zacílen na podporu výzkumů různé škály elektrických bateriových systémů a o prostředky z fondu mohou požádat společnosti v odvětví i instituce z akademické sféry.

Ministr podnikání, energetiky a průmyslové strategie Greg Clark chce kromě dalšího vytvořit i National Battery Manufacturing Development facility, která by se měla zaměřit výhradně na baterie pro automobilový sektor.

„Spojení výzkumu, rozvoje, aplikace a výroby technologií energetických úložišť – a zejména bateriových úložišť, je obrovskou příležitostí jak pro energetický, tak i automobilový sektor.“

ministr energetiky Greg Clark

Bateriové úložiště. Ilustrační fotografie. Zdroj: aesenergystorage.com

Faradayova výzva

Celý fond sestává ze čtyř fází, přičemž současná první fáze se nazývá tzv. Faradayova výzva (Faraday Challenge). První část financí obsahuje balík 45 milionů liber (1,31 miliard Kč), který přispěje k vybudování Battery Institute. Cílem Institutu bude vylepšit finanční dostupnost bateriových technologií, snížit velikost úložišť a zvýšit jejich kapacitu.

Faradayova výzva je rozdělena do tří proudů – výzkumu, inovace a rozšíření. Výzkum bude probíhat právě ve virtuálním Battery Institute složeném z různých expertů a institucí. Nejslibnější výsledky výzkumu budou posunuty dále v druhém proudu, inovaci, skrze společný výzkum. Hlavním cílem tohoto proudu Faradayovy výzvy bude učinit technologie dostupnější pro britské podniky. Poslední proud poté bude mít za úkol rozvíjet technologii dále tak, aby mohla být široce aplikována v reálném světě.

Faraday Challenge je novým způsobem práce. Spojí největší experty v oblasti, využije expertů z různých oborů a úzce propojí průmysl, inovátory a další přispěvatele, jako například InnovateUK, aby bylo zajištěno, že si udržíme svou vůdčí světovou pozici…

Profesor Philip Nelson, výkonný ředitel Rady pro inženýrství a fyzikální vědy (EPSRC)

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.