Britský provozovatel přenosové soustavy National Grid zveřejnil informaci o tom, že v pátek po doby 24 hodin nebyla do sítě dodávána žádná energie z uhelných elektráren, poprvé od průmyslové revoluce.

Poprvé od dob průmyslové revoluce došlo ve Velké Británii k tomu, že po celý den byla veškerá energie dodávána jadernými, plynovými a obnovitelnými zdroji. Pokrytí několika hodin bez uhelných zdrojů, není ve Spojeném království ničím neobvyklým, nicméně tento čtvrtek došlo před půlnocí k odpojení i poslední připojené elektrárny West Burton 1 a po celý pátek tento stav vydržel.

GB 21/4 for 24 hours without coal

Minulý víkend a tento čtvrtek bylo dosaženo stavu, kdy uhelné elektrárny byly odpojeny po dobu 19 hodin. Dle mluvčího National Grid není tento stav překvapením, protože britská síť k němu už delší dobu směřovala. Uhelná energetika je v této ostrovní zemi značně na ústupu, a zatímco v roce 2015 se na výrobě elektřiny podílela 23 %, v loňském roce měla už pouze 9% podíl.

Toto je dáno vyřazováním uhelných výroben z provozu, či jejich přechodem na spalování biomasy. Dle plánu vlády bude poslední uhelná elektrárna donucena ukončit činnost v roce 2025 v souladu s dodržením klimatickým cílů.

„Zbavování se uhlí z našeho energetického mixu je úžasné a nesmírně důležité. Ale nestačí to k dosažení našich mezinárodních závazků ohledně klimatických změn – neudělali jsme žádný takto významný pokrok v oblasti dekarbonizace budov a dopravy. Kdokoli bude sestavovat příští vládu, musí si dát jako prioritu snížení emisí ve všech odvětvích.“ Gereth Redmond-King, vedoucí odboru klimatu a energetiky Světového fondu na ochranu přírody

Británie byla první zemí, která začala používat uhlí k výrobě elektřiny, a to v roce 1882, kdy Thomas Edison spustil první elektrárnu Holborn Viaduct v Londýně. Ta dle dobového tisku Observer produkovala objem elektřiny, který se vyrovnal 50 koňským silám za hodinu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *