Domů
Elektřina
Konec horníků v Británii. V pátek byl uzavřen poslední hlubinný důl
Horník, Velká Británie

Konec horníků v Británii. V pátek byl uzavřen poslední hlubinný důl

Elektřina
1 komentář
21. prosinec 2015, 06:49
David Vobořil

Poslední hlubinný důl ve Velké Británii byl v pátek po 50 letech provozu uzavřen. Země plánuje uhelné elektrárny do roku 2025 nahradit jadernými a plynovými zdroji.

Uzavření dolu Kellingley Colliery znamená konec jedné éry, britský uhelný průmysl byl srdcem ekonomického růstu země ve 20. století, kdy zaměstnával 1,2 milionu lidí ve více než 3 000 hlubinných dolech.

Uzavření Kellington Colliery následovalo po červnovém uzavření hlubinného dolu Thoresby v Nottinghamshire. Těžba uhlí v Británii bude dále probíhat v několika povrchových dolech, které budou ročně produkovat 8 milionů tun paliva. Rekordní produkci zaznamenala Velká Británie v roce 1913, kdy dosáhla 292 milionů tun uhlí za rok.

Ústup od uhelných zdrojů

Hlubinná těžba uhlí se v Británii stala nerentabilní. Důvodem je tvrdá konkurence na levnějších trzích, jako je Kolumbie nebo Rusko, a klesající poptávka způsobená ústupem britské vlády od výroby elektrické energie v uhelných zdrojích.

Británie, která v minulém roce importovala 42 milionů tun uhlí, se snaží vyřadit nejvíce neekologické uhelné elektrárny a nahradit je jadernými a plynovými zdroji tak, aby dosáhla rovnováhy mezi snižováním znečištění a potřebou chránit spotřebitele před rostoucími náklady.

V listopadu představila plán uzavřít veškeré uhelné elektrárny do roku 2025 a stala se tak první z významných ekonomik, která stanovila datum odstavení uhelných elektráren pro omezení uhlíkových emisí.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Nový závěr znalců: Kramného blízké nezabila elektřina
7. prosinec 2022, 09:11
Vznikne nový OPEC na nikl? Indonésie chce založit organizaci, která bude ovládat trh s kovy pro výrobu baterií
7. prosinec 2022, 08:41
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Veselý
21. prosinec 2015, 07:40

1) Plyn a jádro jsou jen mokrý sen pár politiků, co jsou zrovna u vesla. Mezitím si větrné elektrárny urvaly za poslední 3 roky 10% trhu z elektřinou pro sebe (kratší doba, než bylo potřeba na domluvu na financování jediné JE) a Škotáci nechtějí u sebe o nějakém něčem takovém ani slyšet a začali si říkat Saudská Arábie větru.

2) Dánové už mají několik let stanovený konec uhlí.

3) Jsem si všiml, že v Británii propálí míň uhlí než v ČR.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516