Domů
Elektřina
ČEPS 3Q: mírný pokles zisku, dokončená vedení a zpoždění PST
Zdroj: ČEPS

ČEPS 3Q: mírný pokles zisku, dokončená vedení a zpoždění PST

V souladu s očekáváním proběhlo dle tiskové zprávy vydané společností ČEPS třetí čtvrtletí z pohledu provozovatele české přenosové soustavy. Za třetí kvartál vykázala  společnost zisk 1,6 miliardy korun. ČEPS dokončil stavbu dvou nových vedení, do skluzu se ovšem dostalo zprovoznění PST transformátorů.  V přenosové soustavě teké  došlo k několika situacím, které si vyžádaly nákladné redispečinky. 

Zisk ČEPS je sice v meziročním srovnání o 74 milionů nižší, ale současně odpovídá plánům společnosti pro rok 2016. V letošním roce totiž očekává ČEPS mírný pokles loňského dvoumiliardového zisku.

Společnost také na konci září vydala dluhopisy v hodnotě 500 milionů Kč. Splatnost dluhopisů je 5 let, při kupónu 0,25 %.

„Vydání dluhopisů bylo plánované. Souvisí s dlouhodobou strategií společnosti. Obnova a rozvoj přenosové soustavy a potažmo její bezpečný provoz, na kterém nám záleží především, není možný bez efektivního získávání cizích zdrojů potřebných pro financování investičního programu. Úspěšný vstup na dluhopisový trh nám zaručilo i nedávné obhájení vysokého ratingového hodnocení A2 od agentury Moody’s,“ říká Jan Kalina, předseda představenstva ČEPS, a.s

Při provozu soustavy došlo i na multilaterální redispečink

Několikrát byl za uvedené období využit přeshraniční redispečink. Problémy se objevily především v září na profilu s Německem, v oblasti 50Hertz. Nejprve byl dvakrát realizován bilaterální redispečink ve výši 150 MW. Následně situace vygradovala ve dnech 12. – 15. září v multilaterální redispečink ve výši až 1 800 MW.

„Mezinárodní redispečinky jsou nejnákladnější, často však nejúčinnější nápravná opatření. Právě takzvané multilaterální redispečinky ve směru Rakousko – Česko – severní Německo jsou nejčastějším řešením. Znamená to, že v Rakousku zvýší výkon a v Německu, v oblasti 50Hertz, ho sníží,“ vysvětluje Miroslav Vrba, místopředseda představenstva ČEPS, a.s., zodpovědný za dispečerské řízení.

Dvě nová vedení ale i zpoždění PST

Ve 3. čtvrtletí byly dokončeny dvě stěžejní investice tohoto roku. Obranu proti přetokům z Německa zvýší kromě PST transformátorů také nové vedení mezi transformovnami Výškov a Čechy Střed. Nový, téměř stokilometrový úsek je jedním z nejexponovanějších profilů. Celkové investiční náklady na stavbu nepřesáhly plánovaných 2,75 miliardy korun. Druhou zprovozněnou linkou je osmdesáti kilometrový úsek propojující transformovny Krasíkov a Horní Životice na severní Moravě.

Pokud jde o samotnou výstavbu PST transformátorů, dodávka posledního (čtvrtého) transformátoru bude mít zpoždění. Tento transformátor neprošel výstupními testy ve výrobním závodě v Itálii. Kvůli čekání na dodávku posledního transformátoru bude odložen i původně plánovaný termín zařazení transformátorů do dispečerského řízení, kterým byl konec letošního roku. Nově by měly být transformátory  k dispozici dispečerům až v průběhu první poloviny příštího roku.

V období od ledna do září 2016 bylo přeneseno celkem 43 077 GWh elektrické energie.

Zdroj úvodní fotografie: ww.ceps.cz

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.