Domů
Elektřina
ČEPS uvedl do provozu zbylé dva PST transformátory v rozvodně v Hradci u Kadaně

ČEPS uvedl do provozu zbylé dva PST transformátory v rozvodně v Hradci u Kadaně

Elektřina
13 komentářů
22. září 2017, 13:54
ČTK

Provozovatel české přenosové soustavy (ČEPS) dnes v rozvodně v Hradci u Kadaně slavnostně zahájil provoz takzvaných PST transformátorů. Čtyři regulační transformátory pomohou zvládat neplánované nápory elektřiny z Německa a zajistí bezpečný a spolehlivý provoz elektrizační soustavy v Česku. Jejich výstavba stála téměř 1,6 miliardy korun, ušetří ale desítky milionů ročně, které ČEPS na zvládání toků elektřiny z Německa dosud vynakládal. Novinářům to dnes řekl předseda představenstva ČEPS Jan Kalina.

„Transformátory PST slouží k tomu, aby bylo možné měnit poměry v síti, s cílem zabránit nebezpečným přetokům elektrické energie. V tomto případě ze severovýchodního Německa,“ uvedl Kalina.

Funkci transformátorů přirovnal k pohyblivému jezu.

„Když potřebujete zabránit toku elektřiny, tak ten jez jakoby nadzvednete a ta elektřina se tím pádem roztéká jiným směrem. Protože elektřina vždy teče cestou nejmenšího odporu,“ vysvětlil.

První dva transformátory uvedl ČEPS do provozu v lednu letošního roku, zbývající dva byly od července ve zkušebním provozu. Jejich instalací se mimo jiné v Česku také výrazně snížilo riziko takzvaného blackoutu.

„Od svého částečného spuštění v polovině ledna přispěly tyto stroje jen za první pololetí letošního roku k omezování protékajícího výkonu přes naši přenosovou soustavu v 73 dnech,“ doplnila mluvčí ČEPS Barbora Peterová.

Ilustrační foto

O výstavbě transformátorů rozhodlo ministerstvo průmyslu a obchodu v roce 2012, samotná stavba byla zahájena v roce 2015. Každý ze čtyř strojů se skládá ze dvou jednotek, které dohromady važí 875 tun.

Jejich přeprava do Kadaně z výrobního závodu v Itálii byla velmi náročná. Cesta každého dílu po moři z Benátek do Hamburku, po Labi do Lovosic a po silnici do rozvodny v Hradci trvala pět týdnů.

Zařízení má životnost 40 let. Zajistí bezpečný provoz soustavy nejen při zvýšeném proudění energie z Německa, ale třeba i během omezení přenosových kapacit při rozsáhlých rekonstrukcích vedení.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Francie chce znárodnit EDF. Akcie energetické společnosti prudce rostou
6. červenec 2022, 16:19
Photon Energy: prodej elektřiny na burze je lepší než pevné výkupní ceny
6. červenec 2022, 07:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Michal Kučera
22. září 2017, 14:26

A co na to říkají němečtí provozovatelé? Předpokládám, že radost z toho asi nemají...

Martin Hájek
22. září 2017, 15:37

Staví svoje PST na své straně hranice (mají trochu zpoždění). Až bude krize, budou regulovat proti nám.

Milan
23. září 2017, 13:19

Martin Hájek:

Jak budou regulovat proti nám? Mohl byste to trochu rozvést? Děkuji.

VK
24. září 2017, 20:58

Take by me zajimaly dalsi podrobnosti.

"“Start of PST operation in Hradec substation will enable active power flow regulation on the Czech-German interconnection. With commissioning of further two PST in the German substation Röhrsdorf, that is foreseen by 50Hertz in the second half of 2017, the coordinated PST Investment project agreed between CEPS and 50Hertz will be completed.” says Dirk Biermann, Chief Markets & System Operations Officer of 50Hertz. "

Zdroj: http://www.50hertz.com/en/News/Detail/id/3244/electricity-flows-between-50hertz-germany-and-ceps-czech-republic-are-regulated-by-phase-shifting-transformers-

Martin Hájek
25. září 2017, 10:52

To PST jde samozřejmě použít i obráceně (tedy k usnadnění přetoku), viz tisková zpráva ČEPSu:

Už dříve, na žádost německého provozovatele 50Hertz byla využita i regulace opačná, a to v situaci, kdy bylo možné tamní soustavu bojující s extrémní provozní situací odlehčit nuceným tokem do naší sítě.

„Takový přístup bude uplatňován i v budoucnu. Samozřejmě za předpokladu, že to naše provozní podmínky dovolí, že nebude hrozit žádné zhoršení situace v naší síti,“ dodal Kalina.

Ve skutečnosti není s 50 Hz žádná dohoda o tom, jak budou ty PST používány. No a protože víme, jak se Němci chovají, notak je zřejmé, že nebudou váhat použít svoje PST k protlačení přebytku elektřiny do ČR.

VK
25. září 2017, 12:55

Ve vsech vyjadrenich CEPSu je to popisovano jako spolecny projekt CEPS a 50Hertz. Pokud to bude vzdy "na žádost německého provozovatele 50Hertz" a se souhlasem CEPS, tak to neni problem, ne? Predpokladam, ze kdyby to 50Hertz pouzivali i pres nesouhlas CEPSu, tak by o tom CEPS psal trochu jinak, ne? Nebo to v zakulisi vypada uplne jinak, nez v tiskovych zpravach a CEPS si jen oficialne nechce rozhadat duleziteho obchodniho partnera?

Martin Hájek
25. září 2017, 15:14

Milý VK, kdyby to byl opravdu "společný projekt", tak by bylo celkem zbytečné stavět PST na obou stranách hranice, nemyslíte?

Realita je taková, že poté, co ČEPS řekl, že už má po krk německého chování a přetoků elektřiny a staví PST, tak i 50 Hz rozjel stejný projekt. To říká vše.

50 Hz zatím nic provozovat nemůže, protože to nemá hotové. Navíc samozřejmě většinu času se bude tvářit, že spolupracuje, proč ne. Ale až půjde opravdu do tuhého... tak prostě bude bližší německá košile než českých kabátek.

VK
25. září 2017, 18:26

Dekuji vam za odpoved.

"tak by bylo celkem zbytečné stavět PST na obou stranách hranice, nemyslíte?"

- ano, to si z meho laickeho pohledu myslim, je to zbytecne. Jen me prekvapilo, ze to nezminuje oficialne nikde CEPS, ani Polaci. Vsichni se tvari, jako ze PST na obou stranach slouzi ke spolupraci bez nasili a ze se tak dohodli s 50Hertz.

Martin Hájek
26. září 2017, 09:39

No ČEPS musí respektovat, že když má on právo si postavit PST, tak to právo mají Němci také a oni oficiálně říkají, že chtějí spolupracovat, tak ČEPS těžko může a priori říct, že jim nevěří, protože jsou to šejdíři. Může začít křičet až ve chvíli, kdy 50 Hz ten svůj PST zneužije proti ČR a to může ještě dost dlouho trvat.

reddbbul
23. září 2017, 06:41

Soudruzi v Německu si už nějak poradí a nebudou se nikoho ptát, zda to vadí či né.

Vinkler
25. září 2017, 06:13

Primitívní. Jeden posouvá třeba do + druhý do -. Ten kdo bude mít mocnější stroje, ten vyhraje.

Vinkler
25. září 2017, 06:20

No tedy Němcům stačí stejně mocné jako u nás , proženou k nám proud, pokud součet posuvu bude 0.

PetrV
1. prosinec 2020, 06:06

Pokud hrozí nestabilita sítě, tak se odpojíme. Ať si helmuti nechají blackout u sebe...

Chudáci norové, jak jim pojedou přetoky z helmutova podvodním kabelem...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se