Čína v loňském roce opět nedokázala lépe využívat své větrné a solární elektrárny
Množství elektrické energie, které nemohlo být dodáno čínskými větrnými a solárními elektrárnami do sítě kvůli nedostatečné síťové infrastruktuře, v loňském roce podle organizace Greenpeace opět vzrostlo. V případě větrných elektráren tak nebyla využita bezmála pětina jejich potenciálu.
Čína v minulém roce přislíbila, že zapracuje na sladění rytmu výstavby přenosových vedení a dalšího navyšování výkonu obnovitelných zdrojů tak, aby se zabránilo dalšímu omezování jejich výroby, které je dáno nedostatečnou přenosovou kapacitou.
„Modernizace sítí je nezbytně nutná, včetně flexibilnější fyzické struktury sítě, efektivních meziregionálních přenosových kapacit a smart provozu v dobách špičkového zatížení,“ řekla Yuan Ying z organizace Greenpeace.
Podle ekologického hnutí Greenpeace však v minulém roce stouplo množství nevyužité elektrické energie (tzv. curtailment) z větrných elektráren na 17 %, tedy více než dvojnásobek ve srovnání s 8 % z roku 2014. Například v severozápadní provincii Gansu dosáhla míra nevyužití větrných zdrojů dokonce 43 %.
Podobná situace nastává i při provozu solárních zdrojů, kdy omezování jejich výroby vzrostlo v letech 2015 a 2016 o 50 %. Podobně jako v případě větrných elektráren nebyl potenciál solárních zdrojů v Gansu a sousední provincii Xinjiang dostatečně využit, kdy více než 30 % z možné výroby nemohlo být dodáno do sítě.
Navzdory slabým sítím má výkon OZE i nadále růst
Podle zahraniční agentury Reuters oficiální fata ukazují, že výkon obnovitelných zdrojů v oblasti Zhangjiakou ležící na sever od Pekingu již nyní přesahuje čtyřnásobek hodnoty, kterou tamní síť dokáže zvládnout, přičemž v následujících letech má nadále růst.
Čína v prvním letošním čtvrtletí vyrobila ve větrných elektrárnách 62,1 TWh elektrické energie, v solárních 12,3 TWh. Přesto však podíl větrných zdrojů na výrobě za první tři měsíce letošního roku dosáhl pouze 4,3 %, v případě solárních jen 1,1 %.
Mohlo by vás zajímat:
Aneb když:
Nic není problééééééééém. My to dokááááááážeme.
S VtE a FVE v Číně je to stejné jako s jejich JE . Ty mají koeficient využití (rok 2015) jen 0,65. Když vezmeme západní standard 0,9 tak vidíme, že (0,9-0,65)/0,9=28% se jim taky ztrácí (resp nevyrobí to i když by měli) další ztráty pak v síti.
Jo Čína se to teprve učí, ale snaží se, za 5 let to dokáží.
Pane Vaněčku, můžete mi prosím vysvětlit, jak jste přišel na koeficient využití u čínských jaderných bloků 0,65? Pokud se podívám na hodnoty z tohoto roku (třeba zde http://www.world-nuclear.org/information-library/facts-and-figures/world-nuclear-power-reactors-and-uranium-requireme.aspx ), tak celková výroba elektřiny z jádra byla u Číny za rok 2015 na hodnotě 161,2 TWh. Na začátku roku 2015 měla Čína instalovaný výkon 20,1 GWe a na konci roku 26,8 GWe. Počet hodin v roce je 8760, takže při využití prvního čísla dostaneme potenciál výroby 176 TWh a s druhým číslem 234,8 TWh. Koeficient využití v prvním případě tak je 0,92, v druhém pak 0,69. Obě čísla jsou větší, než Vámi udávaná hodnota. Je jasné, že nové bloky se zapínaly postupně během roku a neběžely hned na plný výkon. Koeficient využití tak byl určitě větší než 0,7, ale pochopitelně určitě nedosáhl hodnoty 0,9. V každém případě však byl lepší, než Vámi udávaný. Možná je nějaká chyba v mém zdroji, proto bych rád věděl, odkud je hodnota, kterou jste udával Vy.
Pane kolego, už jsme o tom koeficientu 0,65 diskutovali spolu vloni, jen nevím kdy. Vy jste systematičtější, určitě to najdete, i s odkazem.
Pro mě je teď důležitější diskuse ohledně toho švédského dokumentu "Framework agreement..." ten dle mého názoru dobře definuje vztah Švédska k OZE a JE a mohl by být i inspirací pro ČR (na rozdíl od německého administrativního utlumení JE). Jaký je Váš názor na to, Švédsko Vy i já vychvalujeme....
To bylo v USA, konkrétně v Texasu ještě nedávno taky. Pak dokončili několik důležitých vedení a už se hroutí byznys uhelných elektráren.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se