Domů
Elektřina
Čína sníží emise při výrobě elektřiny o 60 % do roku 2020

Čína sníží emise při výrobě elektřiny o 60 % do roku 2020

Na pařížské klimatické konferenci jsou v plném proudu jednání o nové podobě boje s klimatickými změnami. Čína chce na tomto poli přispět snížením emisí CO2 z uhelných elektráren o 180 milionů tun do roku 2020.

Podle středečního prohlášení čínské vlády má tato země, která trpí velmi špatnou kvalitou ovzduší, snížit produkci emisí škodlivých látek při výrobě elektrické energie o 60 %. Oficiální zpráva na webu People’s Daily ovšem neuvádí, jakým způsobem těchto cílů bude dosaženo.

Čína je globálně největším producentem emisí skleníkových plynů. Samotné čínské hlavní město Peking je od začátku týdne sužováno smogovou situací, což vyústilo v uzavření některých dálnic, pozastavení stavebních činností a výzvu občanům, aby se raději zdržovali doma.

Smogová situace byla způsobná kombinací několika faktorů. Svou úlohu hraje počasí a rychlost proudění větru. Dalším důvodem je rozbíhající se topná sezóna. Situace, která se zlepšila ve středu, je ovšem jedním z řady varovných signálů, jež podtrhují důležitost prosazení razantnějších změn v oblasti ochrany ovzduší v největší ekonomice světa.

Čína mění svou enviromentální politiku

Čína si začíná uvědomovat nutnost změn, ještě v roce 2009 na klimatické konferenci v Kodani byla Čína obviňována z blokování dohody, ale zhoršující se enviromentální situace přiměla čínskou vládu svůj postoj přehodnotit.

Již v srpnu Čína schválila novelu 15 let starého zákona o znečišťování ovzduší, ten nyní poskytne státu větší pravomoci potrestat znečišťovatele a právní rámec pro omezení spotřeby uhlí, největšího zdroje čínského smogu.

Redukce uhelného sektoru a podpora čistších forem energie, to jsou hlavní pilíře čínských klimatických závazků, které mají znamenat vrchol v produkci čínských emisí okolo roku 2030.

Čínský delegát na Pařížské konferenci Su Wei však s obavami poznamenal, že závazky bohatých států v omezování emisí skleníkových plynů nepovažuje za dostatečné, stejně jako pomoc rozvojovým zemím s financováním opatření vedoucích k omezování emisí.

Zdroj úvodní fotografie: news.mit.edu

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.