Domů
Elektřina
Členové nově vzniklé rady ERÚ si rozdělili kompetence
Energetický regulační úřad

Členové nově vzniklé rady ERÚ si rozdělili kompetence

Elektřina
Bez komentáře
23. srpen 2017, 17:41
ČTK

Členové nově vzniklé rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) si na ustavujícím zasedání rozdělili kompetence. ČTK to dnes sdělil mluvčí úřadu Michal Kebort. Pětičlenná rada v čele s předsedou Vladimírem Outratou přebrala vedení ERÚ na začátku srpna. Nahradila Alenu Vitáskovou, které skončil šestiletý mandát. Členy a předsedu rady jmenuje nově vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu.

Kebort uvedl, že Outrata bude mít vedle předsednictví na starosti plynárenství, což je obor, v němž pracoval více než 30 let. Působil mimo jiné ve skupině Net4Gas, která je provozovatelem tuzemských plynovodů. Do konce července byl na ERÚ místopředsedou, vláda ho jmenovala členem rady na čtyři roky.

Na pět let byl do rady jmenován Vladimír Vlk. Zaměří se na agendu kontrol a regulaci elektroenergetiky. V energetice působil naprostou většinu své dosavadní kariéry, byl poradcem několika ministrů, státních institucí i soukromých podniků, podotkl mluvčí.

Vedení
Ilustrační foto

Rostislav Krejcar, který byl jmenován na tři roky, povede útvary věnující se podpoře podporovaných zdrojů energie, statistice energetiky a provozu ERÚ.

„S danými obory má dlouholeté zkušenosti ze státní správy, působil v nich i jako vědecký pracovník nebo nezávislý konzultant,“ uvedl Kebort.

Bývalá předsedkyně ERÚ Vitásková dříve uvedla, že je rozhořčena tím, že se Krejcar na úřad vrátí. Uvedla, že v roce 2012 mu byl zrušen pracovní poměr v ERÚ v důsledku zvlášť závažného porušení zákoníku práce.

Dvouletý mandát v nové radě má Jan Pokorný, kterého Vitásková v květnu odvolala z funkce místopředsedy ERÚ pro podporované zdroje energie. Podle Keborta bude mít na starosti zejména regulaci teplárenství.

„Této oblasti se věnoval už při svém působení na ministerstvu průmyslu a obchodu i v rámci soukromé sféry,“ uvedl mluvčí.

zemní plyn
Ilustrační foto

Dodal, že Pokorný bude dále dohlížet například i na agendu licencí úřadu.

Poslední člen rady, Vratislav Košťál, pak převezme gesci nad právní agendou ERÚ, nad komunikací a vědou a výzkumem.

„Zde dobře zúročí mimo jiné zkušenosti z České národní banky, kde byl hlavním právníkem ochrany spotřebitele,“ dodal Kebort.

Košťála vláda do rady zvolila na jeden rok.

ERÚ dnes na svých webových stránkách také zveřejnil návrh cenového rozhodnutí, kterým se stanovuje podpora pro podporované zdroje energie na rok 2018.

solární elektrárna
Ilustrační foto

Na podporu mají podle něj mít nárok všechny podporované zdroje, které mají schválení od Evropské komise.

V současné době drtivá většina podporovaných zdrojů v Česku takzvanou notifikaci EU má. Obnovitelné zdroje energie spuštěné mezi roky 2006 až 2012, které tvoří převážnou část podporovaných zdrojů v ČR, ji dostaly loni v listopadu.

ERÚ uvádí, že notifikace nyní chybí pouze zdrojům kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) uvedeným do provozu mezi roky 2013 až 2015 a druhotným zdrojům energie uvedeným do provozu po začátku roku 2013. Kvůli chybějícímu souhlasu Bruselu odmítal úřad předloni a loni podporu řadu měsíců vypsat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se