Domácnosti se soláry si v Belgii připlatí, o poplatcích se jedná i v ČR

DomůElektřinaDomácnosti se soláry si v Belgii připlatí, o poplatcích se jedná i v ČR

Energetický regulační úřad belgické územní části Valonsko oficiálně schválil poplatky pro domácnosti se střešními fotovoltaikami. Ročně si tyto domácnosti připlatí v rozmezí od 330 EUR do 560 EUR (8 580 Kč až 14 560 Kč). Nad dodatečnými poplatky pro domácnosti se soláry přemýšlí i český Energetický regulační úřad.

Na provozovatele střešních domácích fotovoltaik již došlo v Belgii. Místní regulační úřad po období konzultací vyhlásil nové poplatky pro domácí střešní instalace, jejichž výše závisí na instalovaném výkonu a geografické poloze domu.

Cena těchto poplatků je přitom poměrně vysoká, ročně může jít až o 15 000 Kč, což ve výsledku ovlivní návratnost investice do zakoupeného systému. V Belgii přesáhl instalovaný výkon v solárních elektrárnách ke konci loňského roku 3,4 GW, z čehož 916 MW se nachází právě ve Valonsku.

Poplatek vstoupí v platnost v roce 2020, regulátor tudíž platnost o rok posunul, jelikož prvotní plán byl, že tento poplatek bude placen již v roce 2019. Podle údajů místní asociace, která sdružuje malé samovýrobce elektřiny, bude tímto poplatkem zasaženo přibližně 133 000 domácností.

Domácnosti jsou sice například v sousedním Německu tahounem výroby ze solárů, nicméně pro provozovatele distribuční soustavy je velké množství těchto samovýrobců problémem.

Poplatky za distribuci se totiž platí jako regulovaná složka ceny elektřiny a tudíž při nižší spotřebě elektřiny přispívají samovýrobci méně na provoz distribuční soustavy. Často se proto uvažuje nad zavedením dodatečných poplatků, které by měly kompenzovat náklady na provoz a rozvoj distribuční soustavy.

Specifické tarify pro samovýrobce budou zřejmě i v ČR

Již v loňském roce Energetický regulační úřad představil novou podobu tarifní struktury, která ale nakonec byla odložena. Podle navrženého způsobu by totiž na poplatcích více zaplatili i sezónní spotřebitelé, kteří se změnami pochopitelně nesouhlasili.

V současné době se o nové podobě tarifů pro samovýrobce opět vyjednává. Podle zpravodajského webu iHned by měly změny v prvé řadě dopadnout právě na samovýrobce, tedy zejména na domácnosti, které mají na střechách solární panely.

Představení nových tarifů by pak mělo proběhnout zřejmě do konce tohoto roku a změny by měly být účinné od roku 2019.

Zdroj úvodního obrázku: Flickr @Taylor Boger