Domů
Elektřina
Dostavba slovenské jaderné elektrárny Mochovce se odkládá o další rok
Slovenské Elektrárne, JE Mochovce. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/iaea_imagebank/

Dostavba slovenské jaderné elektrárny Mochovce se odkládá o další rok

Elektřina
1 komentář
19. říjen 2016, 12:52
ČTK

Dostavba jaderné elektrárny Mochovce se odkládá o další rok. Slovenský úřad jaderného dozoru dnes oznámil, že dokončení třetího bloku očekává v listopadu příštího roku, dokončení čtvrtého bloku pak v listopadu 2018. Správcem elektrárny Mochovce jsou Slovenské elektrárne (SE), vlastněné italskou skupinou Enel, českou skupinou EPH a slovenským státem. SE je největším výrobcem elektřiny na Slovensku.

Mochovce se začaly stavět před 34 lety, ovšem za 17 let se podařilo postavit jen dva ze čtyř plánovaných bloků. Projekt dostavby opakovaně čelí odkladům a rostoucím nákladům, mimo jiné i kvůli zpřísnění bezpečnostních předpisů po havárii japonské elektrárny Fukušima před pěti lety.

Ministr hospodářství Peter Žiga tento měsíc připustil, že náklady na dostavbu pravděpodobně překročí 4,6 miliardy eur (124,3 miliardy Kč), uvedenou při posledním zvýšení nákladů v roce 2014. Ministr ale neupřesnil, o jakou částku půjde. List Hospodárske noviny dříve odhadl, že projekt si vyžádá dalších 500 milionů eur.

Ilustrační foto

Původně se předpokládalo, že výstavba dvou nových bloků vyjde na 2,8 miliardy eur, poznamenala agentura Reuters a připomněla, že změnu rozpočtu musí schválit vláda.

EPH, kterou ovládají finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, loni v prosinci podepsala dohodu o koupi dvoutřetinového podílu v SE od Enelu ve dvou krocích. Celková hodnota transakce činí 750 milionů eur (20,3 miliardy Kč). Podmínkou dokončení transakce je ale dokončení a spuštění nových bloků v Mochovcích, jejichž jaderná část využívá ruské technologie.

„Stavba bloků tři a čtyři začala v lednu 1987 a jejich dokončení proti plánům dostavby z roku 2008 má více než čtyřleté zpoždění,“ napsal deník Pravda ještě před nynějším posunutím termínu dokončení.

Připomněl, že 34 procent v SE vlastní stát a že Mochovce se stavějí na úkor dividend, čili nepřímo i z veřejných financí. Navíc při současných tržních cenách budou Mochovce vyrábět elektřinu se ztrátou.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Státu by se teď hodilo mít ČEZ pod pevnou kontrolou, říká ředitel ANDE Jiří Gavor
24. červen 2022, 05:30
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Chemik
3. leden 2021, 11:13

Poučení pro nás vyplývá zcela jasně. Neztrácejme čas neustálou polemikou a zaměřme se jak nejlépe nejekonomičtěji využít OZ, jejichž rozvoj je na samém začátku. Odborně doložené možnosti se nabízejí i na našem území. Kdo chce hledá způsob, kdo nechce hledá důvod.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se