Domů
Elektřina
Dosud největší chilská aukce elektřiny srazila ceny o více než 40 %

Dosud největší chilská aukce elektřiny srazila ceny o více než 40 %

Dnes proběhla dosud největší aukce elektřiny v Chile, jejím předmětem bylo 12,34 TWh elektřiny ročně počínaje rokem 2021. Oproti předešlé aukci klesla cena za jednotku elektrické energie o více než 40 %. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Více než dvě třetiny objemu elektrické energie vysoutěžily společnosti Mainstream Renewable Power Ltd. a chilská společnost Empresa Nacional de Electricidad/Chile SA (Endesa). Endesa získala kontrakty na 40 % z celkových 12,34 TWh elektřiny a Mainstream 30 % . Celkový objem aukce představuje téměř třetinu dodávek regulovaným zákazníkům v Chile.

Více než polovina elektrické energie bude zajištěna stávajícími elektrárnami, zbytek bude vyžadovat investice okolo 3 miliard dolarů, řekl dnes chilský energetický ministr Maximo Pacheco.

„Chile disponuje nejvyšší hodnotou slunečního záření na světě, 3 000 kilometry pobřeží a velkými řekami, díky tomu má podmínky pro zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie,“ řekl Pacheco.

Průměrná cena poklesla z 79,34 dolarů/MWh (1 900 korun) z předchozí aukce na současných 47,59 dolaru/MWh (1 140 korun) a společnosti jako Engie, Colbun nebo AES Gener vyšly z aukce naprázdno.

„V aukci byla velká konkurence, tak nízké ceny nebyly očekávány,“ říká Ana Verena Lima, analytička z Bloomberg New Energy Finance v Sao Paulu.

Mainstream získala kontrakt pro 7 větrných projektů. Společnost bude investovat 1,65 miliardy dolarů na vybudování 985 megawattů instalovaného výkonu větrných elektráren v průběhu příštích pěti let. Nejnižší nabídka Mainstream byla 38,8 $/MWh a nejvyšší byla 47,2 $/MWh. Endesa vysoutěžila okolo 5 TWh elektřiny s průměrnou výší nabídky 50,83 $/MWh. Colburn vysoutěžil 3,3  TWh a AES Gener 2,4 TWh. Španělská Acciona získala kontrakty na 506 GWh.

„Aukce klade velký tlak na konvenční elektrárny a energetické společnosti. Mít najednou část portfolia z obnovitelných zdrojů energie je pro společnosti dosud vyrábějící převážně z konvenčních zdrojů velká změna,“ tvrdí Bart Doyle, manažer chilské části společnosti Mainstream.

Cílem aukcí je snížit účty za elektřinu

V chilské aukci developeři nabízeli poskytnutí určitého objemu elektřiny za určitou cenu bez uvedení konkrétního typu elektrárny. Nabídky byly seřazeny od nejlevnějších po nejdražší a dodavatelé elektřiny vybírali od nejlevnějších nabídek dokud nedosáhli cílového objemu elektřiny.

Chile má třetí nejdražší elektřinu v Jižní Americe, za Guyanou a Uruguayí, tvrdí data agentury Bloomberg New Energy Finance. Země se snaží snížit ceny elektřiny zvýšením instalovaného výkonu prostřednictvím série aukcí. Prezident Michelle Bachelet onzámil svůj cíl snížit ceny o 25 %, a od roku 2021 tak snížit účty Chilanů za elektřinu.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Stát využije dividendy ČEZ na zmírnění energetické krize, říká Stanjura. Sektorovou daň odmítá
10. srpen 2022, 05:00
Ceny energií už začínají být pro část zákazníků ekonomický problém, říká finanční ředitel ČEZ
9. srpen 2022, 17:43
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Milan Vaněček
18. srpen 2016, 09:05

To je příklad hodný následování. stačilo by jen přestat vyplácet Bruselem neschválených 42 miliard ročně za podporu "OZE" a místo toho investovat každoročně půlku do podobných aukcí a půlku do školství.

energetik
18. srpen 2016, 12:49

Jen škoda že na cenu elektřiny by to nemělo moc vliv, protože je zastropovaná. Navíc peníze vybrané státem (i s DPH) pod záminkou podpory OZE nerozkrást, ale dát do školství nebo zdravotnictví by bylo na ČEZko moc okaté a podezřelé a někdo by do toho mohl začít vrtat. Tak když se část rozkrade, tak je držen ČEZký standart a nikdo to moc neřeší.

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/podpora-zelene-energie-vykazuje-prebytek-stat-letos-usetri-1084799

http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/2014121203/zeleny-tunel-za-28-miliard-aneb-kam-ty-solarni-prachy-jdou#.V7WR4vpHXRY

Milan Vaněček
18. srpen 2016, 13:57

K tomu Vašemu poslednímu odkazu: těch 28 miliard to jsou jen "drobné" z toho 500 miliardového tunelu. Kdyby to policie chtěla prošetřit, tak by si musela dát otázku: kdo měl z toho prospěch? Určitě ne ČR nebo OZE.

Na internetu koluje , že šéf tehdejší vlády a tehdejší šéf oposice vlastní (spravují) dvě velké FV elektrárny. Nevím co je na tom pravdy. O tom že ČEZ je hlavním příjemcem dotací ví každý. A pak by se muselo jít dolů, k poslancům, členům vlády a úředníkům ERÚ, z té doby, kolik tím každý získal.

Tenhle tunel zbrzdil u nás FV o cca 10-15 let. Teď se teprve pomalinku začíná to co v Německu v roce 2000-podpora FV na střechách vlastních domů. A FV na střechách domů ve vlastnictví obyvatel (ne ve vlastnictví spekulantů) má v ČR potenciál cca 5 GW rozprostřené elektrárny (bez potřeby budování rozvodných sítí).

Martin Hájek
18. srpen 2016, 17:59

Pro EU nebo ČR těžko. Nemáme tu Atacamu a na dovoz fotovoltaických panelů z Číny je uvalené clo, takže jsou podstatně dražší než ty v Chile.

Milan Vaněček
19. srpen 2016, 10:26

Myslím, že clo bude (brzy?) odstraněno, je to další výraz schizofrenní politiky EU (podpora FV i házení klacků pod nohy, však to známe i z ČR). (Téměř) celá FV komunita je proti tomu clu. A co se týče podmínek pro FV: jsou obdobné těm v Německu a tam fotovolatika a větrné elektrárny už během 6 let nahradí veškeré JE. Ten den se už nezadržitelně blíží....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se