Domů
Elektřina
Dosud největší chilská aukce elektřiny srazila ceny o více než 40 %

Dosud největší chilská aukce elektřiny srazila ceny o více než 40 %

Dnes proběhla dosud největší aukce elektřiny v Chile, jejím předmětem bylo 12,34 TWh elektřiny ročně počínaje rokem 2021. Oproti předešlé aukci klesla cena za jednotku elektrické energie o více než 40 %. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Více než dvě třetiny objemu elektrické energie vysoutěžily společnosti Mainstream Renewable Power Ltd. a chilská společnost Empresa Nacional de Electricidad/Chile SA (Endesa). Endesa získala kontrakty na 40 % z celkových 12,34 TWh elektřiny a Mainstream 30 % . Celkový objem aukce představuje téměř třetinu dodávek regulovaným zákazníkům v Chile.

Více než polovina elektrické energie bude zajištěna stávajícími elektrárnami, zbytek bude vyžadovat investice okolo 3 miliard dolarů, řekl dnes chilský energetický ministr Maximo Pacheco.

„Chile disponuje nejvyšší hodnotou slunečního záření na světě, 3 000 kilometry pobřeží a velkými řekami, díky tomu má podmínky pro zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie,“ řekl Pacheco.

Průměrná cena poklesla z 79,34 dolarů/MWh (1 900 korun) z předchozí aukce na současných 47,59 dolaru/MWh (1 140 korun) a společnosti jako Engie, Colbun nebo AES Gener vyšly z aukce naprázdno.

„V aukci byla velká konkurence, tak nízké ceny nebyly očekávány,“ říká Ana Verena Lima, analytička z Bloomberg New Energy Finance v Sao Paulu.

Mainstream získala kontrakt pro 7 větrných projektů. Společnost bude investovat 1,65 miliardy dolarů na vybudování 985 megawattů instalovaného výkonu větrných elektráren v průběhu příštích pěti let. Nejnižší nabídka Mainstream byla 38,8 $/MWh a nejvyšší byla 47,2 $/MWh. Endesa vysoutěžila okolo 5 TWh elektřiny s průměrnou výší nabídky 50,83 $/MWh. Colburn vysoutěžil 3,3  TWh a AES Gener 2,4 TWh. Španělská Acciona získala kontrakty na 506 GWh.

„Aukce klade velký tlak na konvenční elektrárny a energetické společnosti. Mít najednou část portfolia z obnovitelných zdrojů energie je pro společnosti dosud vyrábějící převážně z konvenčních zdrojů velká změna,“ tvrdí Bart Doyle, manažer chilské části společnosti Mainstream.

Cílem aukcí je snížit účty za elektřinu

V chilské aukci developeři nabízeli poskytnutí určitého objemu elektřiny za určitou cenu bez uvedení konkrétního typu elektrárny. Nabídky byly seřazeny od nejlevnějších po nejdražší a dodavatelé elektřiny vybírali od nejlevnějších nabídek dokud nedosáhli cílového objemu elektřiny.

Chile má třetí nejdražší elektřinu v Jižní Americe, za Guyanou a Uruguayí, tvrdí data agentury Bloomberg New Energy Finance. Země se snaží snížit ceny elektřiny zvýšením instalovaného výkonu prostřednictvím série aukcí. Prezident Michelle Bachelet onzámil svůj cíl snížit ceny o 25 %, a od roku 2021 tak snížit účty Chilanů za elektřinu.

Komentáře

(5)

Milan Vaněček

18. srpen 2016, 09:05

To je příklad hodný následování. stačilo by jen přestat vyplácet Bruselem neschválených 42 miliard ročně za podporu "OZE" a místo toho investovat každoročně půlku do podobných aukcí a půlku do školství.

energetik

18. srpen 2016, 12:49

Jen škoda že na cenu elektřiny by to nemělo moc vliv, protože je zastropovaná. Navíc peníze vybrané státem (i s DPH) pod záminkou podpory OZE nerozkrást, ale dát do školství nebo zdravotnictví by bylo na ČEZko moc okaté a podezřelé a někdo by do toho mohl začít vrtat. Tak když se část rozkrade, tak je držen ČEZký standart a nikdo to moc neřeší.

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/podpora-zelene-energie-vykazuje-prebytek-stat-letos-usetri-1084799

http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/2014121203/zeleny-tunel-za-28-miliard-aneb-kam-ty-solarni-prachy-jdou#.V7WR4vpHXRY

Milan Vaněček

18. srpen 2016, 13:57

K tomu Vašemu poslednímu odkazu: těch 28 miliard to jsou jen "drobné" z toho 500 miliardového tunelu. Kdyby to policie chtěla prošetřit, tak by si musela dát otázku: kdo měl z toho prospěch? Určitě ne ČR nebo OZE.

Na internetu koluje , že šéf tehdejší vlády a tehdejší šéf oposice vlastní (spravují) dvě velké FV elektrárny. Nevím co je na tom pravdy. O tom že ČEZ je hlavním příjemcem dotací ví každý. A pak by se muselo jít dolů, k poslancům, členům vlády a úředníkům ERÚ, z té doby, kolik tím každý získal.

Tenhle tunel zbrzdil u nás FV o cca 10-15 let. Teď se teprve pomalinku začíná to co v Německu v roce 2000-podpora FV na střechách vlastních domů. A FV na střechách domů ve vlastnictví obyvatel (ne ve vlastnictví spekulantů) má v ČR potenciál cca 5 GW rozprostřené elektrárny (bez potřeby budování rozvodných sítí).

Martin Hájek

18. srpen 2016, 17:59

Pro EU nebo ČR těžko. Nemáme tu Atacamu a na dovoz fotovoltaických panelů z Číny je uvalené clo, takže jsou podstatně dražší než ty v Chile.

Milan Vaněček

19. srpen 2016, 10:26

Myslím, že clo bude (brzy?) odstraněno, je to další výraz schizofrenní politiky EU (podpora FV i házení klacků pod nohy, však to známe i z ČR). (Téměř) celá FV komunita je proti tomu clu. A co se týče podmínek pro FV: jsou obdobné těm v Německu a tam fotovolatika a větrné elektrárny už během 6 let nahradí veškeré JE. Ten den se už nezadržitelně blíží....

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.