Domů
Elektřina
EDF kvůli předpovědi chladného počasí odloží plánované odstávky reaktorů
Francouzská jaderná elektrárna Dampierre. Zdroj: public domain

EDF kvůli předpovědi chladného počasí odloží plánované odstávky reaktorů

Vzhledem k nízkým teplotám předpovídaným pro začátek příštího týdne vyhověl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost ASN žádosti společnosti EDF o odložení začátku plánované odstávky dvou jaderných bloků. Úřad rovněž povolil spuštění 9 jaderných bloků, u kterých panovalo podezření na zvýšený obsah uhlíku v částech parogenerátorů.

Společnost EDF zažádala o odklad odstávek na blocích Civaux 1 a Tricastin 2, které měly být podle původního plánu zahájeny tento čtvrtek, resp. pátek. Podle ASN se tak začátek odstávky Civaux 1 posouvá na příští středu 18. ledna, Tricastin 2 bude odstaven 26. ledna.

„Tato žádost byla motivována riziky pro elektrizační síť spojenými s očekávaným ochlazením v průběhu příštího týdne. ASN vyhodnotili tento odklad jako přijatelný,“ uvedl k žádosti EDF francouzský úřad.

Mimořádné odstávky a inspekce celkem 12 bloků znamenají pro Francii, která v jaderných elektrárnách vyrábí přibližně tři čtvrtiny veškeré elektrické energie, jisté obtíže. Nejistota ohledně budoucích dodávek vyhnala na začátku října ceny elektrické energie na francouzském trhu na 4letá maxima.

Více než polovina z bloků je již v provozu

Podobně francouzský trh zareagoval i na začátku listopadu po prohlášení EDF o prodloužení odstávek na 5 blocích o celkovém výkonu 4,5 GW. Obavy z nedostatku výkonu ve francouzské síti částečně polevily v průběhu prosince, kdy testy prošlo již 7 z 12 přezkoumávaných bloků.

Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost prozatím schválil restart devíti 900MW bloků, přičemž 7 z nich je již v provozu. Jaderné bloky musely být přezkoumány na základě podezření na zvýšený obsah uhlíku v parogenerátorech, který může vést k oslabení jejich odolnosti vůči vzniku prasklin.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ze 1300 skok na 4900 Kč. ČEZ přichází s novými cenami plynu
26. květen 2022, 12:56
Babiš: Vláda by na pomoc podnikatelům měla použít dividendy ČEZ
26. květen 2022, 12:41
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se