Domů
Elektřina
Endesa: Španělsko potřebuje jasnou energetickou strategii pro jádro a uhlí

Endesa: Španělsko potřebuje jasnou energetickou strategii pro jádro a uhlí

Nejistá budoucnost španělských uhelných a jaderných elektráren může být podle CEO druhé největší španělské energetické společnosti Endesa vyřešena pouze vytvořením jasné energetické strategie, které se provozovatelé zdrojů budou moci držet. Zahraniční server Platts dále uvedl, že španělská vláda údajně připravuje zákon zabraňující uzavírání „strategicky důležitých“ uhelných elektráren. 

CEO druhé největší španělské energetické společnosti Endesa, která je vlastněná italským Enelem, Jose Bogas řekl, že společnost bude hrát svou roli při vývoji budoucího energetického mixu Španělska, ale varoval, že existují nedostatky spojené s nejistou budoucností jaderných a uhelných elektráren.

Španělsko sestavilo pracovní skupinu pro pomoc při přechodu k bezuhlíkové ekonomice do roku 2050. Důležitost uhelných elektráren však byla zdůrazněna tento rok při nedávném suchém období omezujícím výrobu vodních elektráren nebo při poklesu výroby francouzských jaderných elektráren na začátku letošního roku.

Důsledkem těchto situací má být dle zahraničního serveru Platts příprava zákona, který má zabraňovat uzavírání „strategicky důležitých“ uhelných elektráren.

Pozice jádra je ještě více klíčová

Bogas ve středu řekl, že za stávajících tržních a regulatorních podmínek nejsou investice potřebné pro plnění zpřísňujících se emisních standardů pro znečišťující látky EU ekonomicky proveditelné.

„Rádi budeme kvůli strategickým důvodům s uhlím pokračovat, pokud si regulátor myslí, že uhelné elektrárny mají zůstat v budoucím energetickém mixu,“ řekl Bogas.

CEO Endesy dodal, že konečné rozhodnutí o uzavření uvedených elektráren nepadlo. Varoval však, že pokud budou uhelné elektrárny uzavřeny brzy, bude třeba vybudovat více elektráren spalujících zemní plyn.

V tomto ohledu je ještě kritičtější pro španělský zdrojový mix pozice jaderných elektráren. Bogas uvedl, že uzavření všech španělských jaderných elektráren by vyžadovalo 7 GW nového instalovaného výkonu elektráren spalujících zemní plyn nebo 70 GW nového instalovaného výkonu větrných elektráren.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.