Domů
Elektřina
Endesa zainvestuje do distribučních sítí v příštích třech letech 2 miliardy EUR

Endesa zainvestuje do distribučních sítí v příštích třech letech 2 miliardy EUR

Španělská distribuční společnost Endesa oznámila, že mezi lety 2018 a 2020 provede investice do svých síti v objemu 2 mld. EUR, což je o 29 % více než v minulém období. Distribuční soustava společnosti dodává elektřinu do více než 12 miliónů domácností. Více než polovina z investic bude směřovat do digitalizace.

Zlepšení kvality dodávky elektrické energie a zavedení generace nových služeb, které umožní lepší využití možností v oblasti digitalizace sítě. To jsou cíle, které si momentálně klade distribuční soustava, která dodává elektřinu do více než 12 miliónů domácností a vlastní přes 316 500 km vedení.

Digitalizace sítě bude klíčovým krokem pro rozvoj nových energetických modelů v celém světě. Endesa právě do digitalizace nasměruje 1,2 mld. EUR, což je o 400 mil. EUR více, než společnost zamýšlela v původním plánu.

Chytré sítě umožňují nejen detekovat a pomocí takzvaného self-healingu i obnovovat provoz po poruše, ale díky nim bude také možné integrovat do energetického mixu více OZE a v budoucnu řídit síť pomocí takzvaného demand response a regulovat rozmach elektromobility.

Modernizace zajistí zlepšení kvality dodávek

Zvláště možnost zvýšené integrace OZE je v případě Španělska velmi zajímavá. V rámci digitalizace je určeno 265 mil. EUR na automatizaci sítě a počítá se s instalací 11 500 dálkově ovládaných prvků, což zvýší počet dálkově spínaných zařízení na 24 000 na konci roku 2020.

Díky automatizaci klíčových komponent v síti také dojde ke zlepšení kvality dodávek elektřiny. Konkrétně se počítá s tím, že díky plánovaným krokům se zlepší ukazatel TIEPI (ekvivalent ukazatele doby trvání přerušení dodávky SAIDI) o 20 %.

V procesu inteligentních sítí je nutné mít spolehlivou a rychlou komunikační cestu, která bude schopna zajišťovat přenos dat pro všechny služby. Do rozšíření optických sítí v rámci přenosové a distribuční soustavy půjde v rámci sítí Endesy 310 mil. EUR. Další důležitou součástí sítě bude smart metering, ve Španělsku již byl zaveden povinně před několika lety a nyní ho již má 100 % domácností.

Na zlepšení ukazatele ztrát v síti a hledání černých odběrů je určeno dalších 100 mil. EUR. Za tuto částku budou nakoupeny termokamery pro lokalizaci namáhaných míst a spojení, kde dochází k největším únikům a ke zlepšení systémů zpracování a vyhodnocení Big Dat ohledně spotřeby.

 

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.