Domů
Elektřina
Endesa zainvestuje do distribučních sítí v příštích třech letech 2 miliardy EUR

Endesa zainvestuje do distribučních sítí v příštích třech letech 2 miliardy EUR

Španělská distribuční společnost Endesa oznámila, že mezi lety 2018 a 2020 provede investice do svých síti v objemu 2 mld. EUR, což je o 29 % více než v minulém období. Distribuční soustava společnosti dodává elektřinu do více než 12 miliónů domácností. Více než polovina z investic bude směřovat do digitalizace.

Zlepšení kvality dodávky elektrické energie a zavedení generace nových služeb, které umožní lepší využití možností v oblasti digitalizace sítě. To jsou cíle, které si momentálně klade distribuční soustava, která dodává elektřinu do více než 12 miliónů domácností a vlastní přes 316 500 km vedení.

Digitalizace sítě bude klíčovým krokem pro rozvoj nových energetických modelů v celém světě. Endesa právě do digitalizace nasměruje 1,2 mld. EUR, což je o 400 mil. EUR více, než společnost zamýšlela v původním plánu.

Chytré sítě umožňují nejen detekovat a pomocí takzvaného self-healingu i obnovovat provoz po poruše, ale díky nim bude také možné integrovat do energetického mixu více OZE a v budoucnu řídit síť pomocí takzvaného demand response a regulovat rozmach elektromobility.

Modernizace zajistí zlepšení kvality dodávek

Zvláště možnost zvýšené integrace OZE je v případě Španělska velmi zajímavá. V rámci digitalizace je určeno 265 mil. EUR na automatizaci sítě a počítá se s instalací 11 500 dálkově ovládaných prvků, což zvýší počet dálkově spínaných zařízení na 24 000 na konci roku 2020.

Díky automatizaci klíčových komponent v síti také dojde ke zlepšení kvality dodávek elektřiny. Konkrétně se počítá s tím, že díky plánovaným krokům se zlepší ukazatel TIEPI (ekvivalent ukazatele doby trvání přerušení dodávky SAIDI) o 20 %.

V procesu inteligentních sítí je nutné mít spolehlivou a rychlou komunikační cestu, která bude schopna zajišťovat přenos dat pro všechny služby. Do rozšíření optických sítí v rámci přenosové a distribuční soustavy půjde v rámci sítí Endesy 310 mil. EUR. Další důležitou součástí sítě bude smart metering, ve Španělsku již byl zaveden povinně před několika lety a nyní ho již má 100 % domácností.

Na zlepšení ukazatele ztrát v síti a hledání černých odběrů je určeno dalších 100 mil. EUR. Za tuto částku budou nakoupeny termokamery pro lokalizaci namáhaných míst a spojení, kde dochází k největším únikům a ke zlepšení systémů zpracování a vyhodnocení Big Dat ohledně spotřeby.

 

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Výrobní linka Škody na baterie předznamenává další masivní investice, říká Jiří Liebreich
19. květen 2022, 05:30
Akcie ČEZ prudce vystřelily vzhůru, jsou nejdražší od září 2008. Hodnota ČEZ přesáhla 600 miliard korun
18. květen 2022, 17:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se