Domů
Elektřina
Endesa zainvestuje do distribučních sítí v příštích třech letech 2 miliardy EUR

Endesa zainvestuje do distribučních sítí v příštích třech letech 2 miliardy EUR

Španělská distribuční společnost Endesa oznámila, že mezi lety 2018 a 2020 provede investice do svých síti v objemu 2 mld. EUR, což je o 29 % více než v minulém období. Distribuční soustava společnosti dodává elektřinu do více než 12 miliónů domácností. Více než polovina z investic bude směřovat do digitalizace.

Zlepšení kvality dodávky elektrické energie a zavedení generace nových služeb, které umožní lepší využití možností v oblasti digitalizace sítě. To jsou cíle, které si momentálně klade distribuční soustava, která dodává elektřinu do více než 12 miliónů domácností a vlastní přes 316 500 km vedení.

Digitalizace sítě bude klíčovým krokem pro rozvoj nových energetických modelů v celém světě. Endesa právě do digitalizace nasměruje 1,2 mld. EUR, což je o 400 mil. EUR více, než společnost zamýšlela v původním plánu.

Chytré sítě umožňují nejen detekovat a pomocí takzvaného self-healingu i obnovovat provoz po poruše, ale díky nim bude také možné integrovat do energetického mixu více OZE a v budoucnu řídit síť pomocí takzvaného demand response a regulovat rozmach elektromobility.

Modernizace zajistí zlepšení kvality dodávek

Zvláště možnost zvýšené integrace OZE je v případě Španělska velmi zajímavá. V rámci digitalizace je určeno 265 mil. EUR na automatizaci sítě a počítá se s instalací 11 500 dálkově ovládaných prvků, což zvýší počet dálkově spínaných zařízení na 24 000 na konci roku 2020.

Díky automatizaci klíčových komponent v síti také dojde ke zlepšení kvality dodávek elektřiny. Konkrétně se počítá s tím, že díky plánovaným krokům se zlepší ukazatel TIEPI (ekvivalent ukazatele doby trvání přerušení dodávky SAIDI) o 20 %.

V procesu inteligentních sítí je nutné mít spolehlivou a rychlou komunikační cestu, která bude schopna zajišťovat přenos dat pro všechny služby. Do rozšíření optických sítí v rámci přenosové a distribuční soustavy půjde v rámci sítí Endesy 310 mil. EUR. Další důležitou součástí sítě bude smart metering, ve Španělsku již byl zaveden povinně před několika lety a nyní ho již má 100 % domácností.

Na zlepšení ukazatele ztrát v síti a hledání černých odběrů je určeno dalších 100 mil. EUR. Za tuto částku budou nakoupeny termokamery pro lokalizaci namáhaných míst a spojení, kde dochází k největším únikům a ke zlepšení systémů zpracování a vyhodnocení Big Dat ohledně spotřeby.

 

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.