Domů
Úřady a instituce
ERÚ: Nová podoba tarifů bude známa až po veřejném konzultačním procesu

ERÚ: Nová podoba tarifů bude známa až po veřejném konzultačním procesu

Novou podobu chystané změny tarifního systému v elektroenergetice, jež má vstoupit v platnost od počátku roku 2017, nepřinesla ani čtvrteční schůze Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Konečná podoba má být schválena až po veřejném konzultačním procesu, který bude probíhat v následujícím roce.

„Půjde o obří konzultační proces, který by bylo možné přirovnat k referendu veřejnosti, a jsme přesvědčeni, že nám pomůže systém nastavit ke spokojenosti všech účastníků energetického trhu,“ říká o plánovaném konzultačním procesu předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Nový tarifní systém má reagovat na změny energetického sektoru, za nimiž stojí v posledních letech zejména rozvoj obnovitelných zdrojů energie.

Podrobnosti o novém tarifním systému najdete zde.

„Uvědomujeme si nutnost reagovat na vývoj na energetickém trhu, kdy se za posledních několik let i díky rozvoji obnovitelných zdrojů radikálně změnily požadavky zákazníků na síť. Proto vznikl projektový tým pod vedením ERÚ, který v posledních dvou letech připravil aktualizace tarifního systému, jež bude odpovídat současnému stavu elektroenergetického sektoru a bude připraven reagovat na jeho budoucí vývoj bez výrazných úprav,“ uvedla Vitásková.

Předpokládanou podobu nového tarifního systému ERÚ zveřejní do ledna následujícího roku společně s pravidly konzultačního procesu. K dispozici má být spotřebitelům také popis hlavních změn včetně srovnávacího kalkulátoru.

„Energetický regulační úřad má jako jeden z hlavních úkolů ochranu spotřebitele v tomto odvětví a v žádném případě tedy nemůže připustit, aby takto závažná změna nebyla s dotčenou skupinou spotřebitelů konzultována. Zejména ohrožení zákazníci musejí mít možnost se včas se změnami a jejich dopady seznámit, musejí mít možnost se vyjádřit a ERÚ je povinen se s jejich připomínkami vypořádat.“

Alena Vitásková

Do samotného procesu konzultace se pak budou spotřebitelé moct zapojit do 31. května 2016 a přispět tak svými názory k vytvoření finální podoby nového systému.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jana Malenovská
1. březen 2016, 13:22

Obdivujeme paní Vitáskovou a jsme rádi,že konečně je na místě člověk,který má empatii,emoční inteligenci a vůbec je tolik spravedlivý a bojuje za nás všechny myslím tím obyčejné lidi.Kdyby se jí něco stalo jsme ochotni se obrátit na Evropskou komisi a učinit opatření proti náměstku ministerstva vnitra,který svým dopisem vše rozpoutal.Sledujeme tuto úžasnou ženu při jejich vystoupení v televizi čteme její reference a hlavně její rozhodnutí,které je vždy správné.Je nejen krásná,mladá,ale velmi chytrá a chceme ji navrhnout do volby prezidenta.Za všechny přátele a známé z Kroměříže a Zlína ji přeje hodně sil a klid Jana Malnovská.Znovu ji ujišťujeme,že za ní stojíme a vždy ji pomůžeme.Už se nemůžeme na to dívat,že to vše co se odehrává v mediích odnesla za někoho jiného a je na ni vyvíjen lynč.Jinak se to nedá nazvat.Děkujeme Vám milá paní Vitásková za všechno co jste pro nás lidi a zemi udělala.Jana Malenovská Kroměříž

Jaroslav Staufčík
17. únor 2016, 22:27

Nové tarify pro el. energii odvozené od velikosti jističe poškodí všechny malospotřebitele typu chatařů, zahrádkářů aj. Příklad: chatař má v současné době větší jistič kvůli ojedinělým vyšším odběrům el. energie (např. při svařování, kdy mu malý jistič "vypadává") i přes jeho celkově malou spotřebu el. energie. Podle nového systému tarifů odvozených od velikosti jističe bude "potrestán" vyšší sazbou, protože potřebuje několikrát/jednou za rok jistič silnější. Tento nový systém vidím z tohoto důvodu jako neférový a nesprávný.

Milan Vaněček
18. únor 2016, 08:18

Dále nové tarify poškodí přes 2 miliony důchodců, kteři mají doma třeba el. sporák a další spotřebiče. Mají typicky jistič okolo 3x20A a spotřebu 1-2 MWh za rok. Ti pak zaplatí tisice Kč za rok navíc. To je pro ty co už nepracují velká zátěž.

Mikeš
18. únor 2016, 09:29

Zas na druhou stranu musí soustava být stavěná na tyto ojedinělé peeky, nesmí se stát, že když všichni zahrádkáři začnou svařovat - řezat cirkulárkou, spadne jistič někde v rozvodně, tudíž vše musí být nadimenzováno na součet síly jističů spotřebitelů v síti (můj laický pohled na věc) - a to jistě stojí peníze. Pak se nedivím snaze vyrovnat nepoměr mezi tím že někdo celý rok využívá výkon v řádu 2kW v celu rovnoměrně a jiný krátkodobě odebírá desítky kW. Sám mám doma tuším 3x25A a pokud si jej ponechám "rád" za něj zaplatím, samozřejmě zvážím jeho výměnu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se