Češi platí v rámci Evropské unie jedny z nejvyšších účtů za energie v poměru k příjmu. Mezi členskými státy také využívají v domácnostech nejvíce elektrické energie na metr čtvereční. Čísla prezentuje Evropská komise v kampani, kterou dnes zahájila u nákupního centra Olympia na okraji Brna. Cílem kampaně je pomoct lidem snížit účty za energie a ukázat jim jednoduchá úsporná řešení.

Před nákupním centrem stojí kamion, který na interaktivní stěně ukazuje tipy na energetické úspory u jednotlivých spotřebičů. Po neděli 25. března se kampaň přesune do Ostravy, poté do Ústí nad Labem, uvedli zástupci projektu na tiskové konferenci.

„Přijeli jsme sem mluvit s obyčejnými lidmi, abychom jim navrhli drobné změny v domácnostech, které by jim mohly ušetřit až 20 procent nákladů na energie,“ řekl vedoucí jednoho z oddělení Evropské komise Renatas Mazeika.

Vysoké účty platí Češi i přesto, že ceny energií v zemi jsou jedny z nejnižších. Vzniká tak problém energetické chudoby.

„Česká republika vynakládá každoročně přes 13 miliard korun na příspěvky a doplatky na bydlení. Z této částky je přibližně sedm miliard určeno na účty za energie,“ uvedl expert Petr Holub z aliance Šance pro budovy.

Radiátor
Ilustrační foto

Lidem budou na místě radit také experti z časopisu dTest.

„Například lednička dokáže spotřebovat až pětinu energie ze všech spotřebičů v bytě. Když je plná, spotřebuje míň energie, než když je prázdná,“ řekl Marcel Ivánek z časopisu dTest.

Zdůraznil environmentální význam snižování spotřeby. V roce 2017 už 2. srpna lidstvo spotřebovalo více zdrojů, než je planeta schopná za rok obnovit.

Brno je první zastávkou kampaně, v Ostravě pokračuje od 28. března do 1. dubna a v Ústí nad Labem od 4. do 8. dubna. Na konci dubna se kamion přesune do Rumunska, v květnu do Řecka a poté do Portugalska.

Zuzana Slámová tmd dvd

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *