Domů
Obnovitelné zdroje
Itálie začne využívat energii z přímořských větrných elektráren
Offshore větrné turbíny. Autor: DONG Energy A/S

Itálie začne využívat energii z přímořských větrných elektráren

Krátce před koncem minulého roku Itálie provedla aukci obnovitelných zdrojů energie. Dražený instalovaný výkon 870 MW z obnovitelných zdrojů energie má být přidán do italského energetického mixu. Podle italské energetické agentury Gestore dei Servizi Energetici (GSE) má být jedním z výsledků této aukce 30MW přímořská větrná elektrárna.

Větrný park Beleolico, který má vyrůst u přístavu Taranto na jihovýchodě Itálie, má být prvním přímořským větrným parkem v Itálii. Park mý být vybudován společností Belenergia S.A, která v aukci uspěla s cenou 161,7 eur za MWh. Projekt byl jedinou nabídkou, která byla způsobilá o dotaci soutěžit v rámci italské vyhlášky o OZE, která byla vydaná v roce 2015, a která vymezila 30 MW pro přímořské elektrárny.

Větrná farma Beleolico se má skládat z deseti třímegawattových větrných turbín MHI Vestas. Výstavba má započít na začátku 2017 a má být zprovozněna o rok později.

„ANEV s potěšením vítá to, že tato energetická aukce poskytla finanční rámec pro první italskou přímořskou větrnou elektrárnu, zároveň ale tuto skutečnost považuje pouze jako první krok, který potřebuje další podporu od národních a regionálních správních orgánů tak, aby byl v Itálii umožněn reálný rozvoj technologie offshore větrných elektráren.“ – Davide Astiaso Garcia, generální tajemník italské Asociace pro větrnou energii (ANEV)

Itálie by mohla z přímořských větrných elektráren vyrábět až 1 GW

Podle Garcii by rozvoj přímořských větrných elektráren podle vhodné implementační strategie poskytl italskému trhu s elektřinou důležité benefity. Podle prvotních odhadů speciálního týmu vytvořeného ANEVem mají v Itálii přímořské větrné elektrárny potenciál poskytovat přibližně 1 GW výkonu.

Spolu s offshore větrnou energií aukce udělila kupní smlouvy s fixní cenou elektřiny na dobu 25 let pro vnitrozemské větrné elektrárny s celkovým instalovaným výkon přibližně 800 MW. Do tohoto segmentu aukce se zapojily projekty, jejichž celkový instalovaný výkon dosahoval 2 083 MW. Úspěšným dražitelům byla udělena cena 66 eur za megawatthodinu.

Zdroj úvodní fotografie: DONG Energy A/S

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Na pomoc domácnostem a firmám vyhradí vláda 66 miliard korun. Zruší poplatek za obnovitelné zdroje
22. červen 2022, 17:56
Co všechno musíte vědět, než dáte soláry na střechu
16. červen 2022, 06:12
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se