7. srpen 2025
Je možné a smysluplné recyklovat baterie z elektromobilů?

Kritici elektromobilů a zastánci spalovacích motorů používají dva argumenty. Jedním z nich je podle nich skutečnost, že pouze dochází k přesunu exhalací z výfuků aut směrem k elektrárnám, druhým je potřeba likvidací samotných baterií. První argument neuvažuje vyšší účinnost elektromotorů a celkově celého zázemí, druhý zase fakt, že baterie jsou recyklovatelné.
Jak zachránit baterii před uložením na skládku?
Jedna dobrá zpráva na úvod – každá baterie je recyklovatelná. Většina částí těchto bateríí je vyrobena z lithia. Samotné lithium je velmi žádané, jelikož se užívá v nabíjecích bateriích námi běžně používaných zařízení.
Na první pohled by tedy bylo logické získávat z použitých baterií samotné lithium, nicméně finančně zajímavější je, aspoň prozatím, těžba lithia nového. Smysl má recyklace ovšem kvůli zisku niklu, kobaltu, železa a dalších kovů. Výrobci se totiž snaží v nových bateriích snižovat právě množství kobaltu a niklu, technologicky ovšem pomalu naráží na své hranice.
Prémiový obsah
Zbytek článku je dostupný pouze pro předplatitele prémiového obsahu. Získejte přístup ke všem prémiovým článkům na oEnergetice.cz.
Mohlo by vás zajímat
23. říjen 2025
27. prosinec 2025
31. květen 2026
17. červen 2026
16. červen 2026
19. červen 2026
22. červen 2026
Komentáře (3)
Jakoby nikdo nevěděl, že se Li-on baterie už používají spoustu let v různých zařízeních a zatím jen hážou do odpadků...hlavně že se řeší elektromobily, kterýma nejezdí ani jedno promile lidí.
Já doufám, že se nehážou do odpadků. vy to tak děláte?
Neboli jinými slovy recyklovat lithium-iontové akumulátory na průmyslové úrovni stále nikdo neumí. Čímž padají veškeré řeči o ekologičnosti elektromobilů, například.







