Domů
Akumulace energie
Je možné a smysluplné recyklovat baterie z elektromobilů?

Je možné a smysluplné recyklovat baterie z elektromobilů?

Kritici elektromobilů a zastánci spalovacích motorů používají dva argumenty. Jedním z nich je podle nich skutečnost, že pouze dochází k přesunu exhalací z výfuků aut směrem k elektrárnám, druhým je potřeba likvidací samotných baterií. První argument neuvažuje vyšší účinnost elektromotorů a celkově celého zázemí, druhý zase fakt, že baterie jsou recyklovatelné.

Jak zachránit baterii před uložením na skládku?

Jedna dobrá zpráva na úvod – každá baterie je recyklovatelná. Většina částí těchto bateríí je vyrobena z lithia. Samotné lithium je velmi žádané, jelikož se užívá v nabíjecích bateriích námi běžně používaných zařízení.

Na první pohled by tedy bylo logické získávat z použitých baterií samotné lithium, nicméně finančně zajímavější je, aspoň prozatím, těžba lithia nového. Smysl má recyklace ovšem kvůli zisku niklu, kobaltu, železa a dalších kovů. Výrobci se totiž snaží v nových bateriích snižovat právě množství kobaltu a niklu, technologicky ovšem pomalu naráží na své hranice.

Baterii určenou k recyklaci je ovšem nutno vložit do správných rukou, jinak se může pro životní prostředí stát zbytečnou zátěží. Jelikož se jedná o novou problematiku, je třeba na technologické a kapacitní stránce recyklace zapracovat. Životnost baterií se odhaduje na 10 let, významější rozmach elektromobilů teprve začíná. Na to nejefektivnější řešení této problematiky je tedy prakticky ještě dostatek času.

Úvodní obrázek převzat z inhabitat.com.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Pavel
11. duben 2017, 17:37

Já doufám, že se nehážou do odpadků. vy to tak děláte?

Tom
13. březen 2018, 11:37

Neboli jinými slovy recyklovat lithium-iontové akumulátory na průmyslové úrovni stále nikdo neumí. Čímž padají veškeré řeči o ekologičnosti elektromobilů, například.

Petr X
6. duben 2016, 21:17

Jakoby nikdo nevěděl, že se Li-on baterie už používají spoustu let v různých zařízeních a zatím jen hážou do odpadků...hlavně že se řeší elektromobily, kterýma nejezdí ani jedno promile lidí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se