Domů
Teplárenství
KSČM nesouhlasí s fúzí teplárny Plzeň s EPH, žádá referendum

KSČM nesouhlasí s fúzí teplárny Plzeň s EPH, žádá referendum

KSČM Plzeňského kraje chce vyhlásit místní referendum kvůli připravované fúzi městské teplárny v Plzni s holdingem EPH miliardáře Daniela Křetínského. Shání podpisy pod petice. K vyhlášení plebiscitu jich potřebuje přes 17.000, což reprezentuje desetinu obyvatel Plzně. KSČM protestuje proti vyvedení Plzeňské teplárenské z majetku města, řekli dnes novinářům mluvčí krajského výboru strany Richard Pokorný a jeho předseda Miroslav Kavij.

Zastupitelé města budou 14. prosince rozhodovat, zda půjde teplárna samostatnou cestou a uhradí do roku 2021 modernizaci za 1,5 miliardy korun, nebo se spojí s EPH.

Křetínského holding, který už vlastní druhého největšího výrobce tepla a elektřiny ve městě, Plzeňskou energetiku, má podle záměrů vedení města získat v nově vytvořeném společném podniku maximálně 35procentní podíl. Po spojení s modernizovanou Plzeňskou energetikou by náklady na obnovu teplárny, nutné kvůli novým emisním normám EU, klesly na třetinu.

„Jednoznačně odmítáme jakoukoliv změnu ve vlastnictví či postavení Plzeňské teplárenské, která by znamenala přechod této společnosti nebo její části do soukromých rukou,“ napsali komunisté na leták, který distribuují po regionu s hlavičkou Teplárna patří Plzni a zisky z ní jejím občanům.

Žádají občany, aby se připojili k petici zastupitelstvu a pod návrh na uspořádání referenda.

Podle Křetínského vyjádření z konce června by měl společný podnik vyšší „turbínovou i kotelní kapacitu“ a bude významnějším hráčem na trhu elektřiny. Společně by měl dlouhodobě nakupovat levnější uhlí a lépe řešit případné havárie.

Podle zastupitele Jiřího Bise (ČSSD) mají obě firmy propojenou teplovodní síť a vždy spolupracovaly. Kdyby zůstala teplárna plně městská, byla by jen lokálním zdrojem.

Právě pokles cen silové elektřiny a výdaje na emisní povolenky snižují dlouhodobě čistý zisk největšímu dodavateli tepla na západě Čech. Loni klesl o 31 procent na 129 milionů Kč. Městská firma, která prodává teplo za jednu z nejnižších cen v ČR, dává městu do rozpočtu na dividendách desítky milionů ročně, letos 60 milionů Kč.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.