Domů
Elektřina
Kypr a Řecko zahájily pokládání nejdelšího podmořského elektrického kabelu světa
Podmořské kabelové vedení NordLink. Zdroj: TenneT
Zdroj: TenneT

Kypr a Řecko zahájily pokládání nejdelšího podmořského elektrického kabelu světa

Elektřina
7 komentářů
14. říjen 2022, 22:04
ČTK

Kypr a Řecko dnes slavnostně zahájily práce na položení podmořského kabelu, který má propojit elektrické sítě v Izraeli, na Kypru a v Řecku. Kabel s kapacitou 2000 megawattů má měřit 1208 kilometrů a je označován za nejdelší podmořský elektrický kabel na světě, napsala agentura AP.

Náklady na projekt s označením EuroAsia Interconnector budou činit zhruba 1,6 miliardy eur (téměř 40 miliard Kč). Téměř polovinu financí poskytne Evropská unie. Na slavnostní ceremoniál k zahájení prací na projektu dnes do kyperského hlavního města Nikósie dorazila mimo jiné eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová. „EuroAsia Interconnector je dalším klíčovým projektem k posílení energetické bezpečnosti EU,“ prohlásila.

Kyperský prezident Nikos Anastasiades uvedl, že Kypr by prostřednictvím kabelu mohl poskytovat přebytečnou elektřinu z obnovitelných zdrojů. Na konci roku 2027 by to podle něj mohlo být 120 gigawatthodin a roce 2033 více než 1800 gigawatthodin.

Simsonová se v Nikósii zúčastnila rovněž plynárenské konference East Mediterranean Gas Forum (EMGF), kde uvedla, že zemní plyn z podmořských ložisek ve východním Středomoří může pomoci Evropě urychlit nahrazování dodávek fosilních paliv z Ruska. Poukázala na červnovou dohodu o zvýšení dodávek izraelského plynu do členských zemí EU přes Egypt.

Podle Simsonové se EU v posledních měsících úspěšně odklání od ruského plynu, jehož podíl na celkových dodávkách v EU klesl pod deset procent z dřívějších 40 procent. Za jediné trvalé řešení energetických problémů EU pak eurokomisařka označila rychlý přechod k energii z obnovitelných zdrojů.

„Již nikdy nesmíme být tolik závislí na jednom dodavateli,“ uvedla Simsonová.

„Éra levných fosilních paliv skončila a čím rychleji přejdeme k levným, čistým a domácím obnovitelným zdrojům, tím dříve budeme imunní vůči energetickému vydírání ze strany Ruska i kohokoliv dalšího,“ dodala.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Rejpal
14. říjen 2022, 23:43

No nevím , ale kolik se dá postavit FVE v Řecku za 40 mld korun ? Dejme tomu 24000 kč /kWh. = 1,6GW výkonu ty elektrárny tam dávají tolik v lednu co u nás v září nebo v březnu takže žádné zimní měsíce s malou výrobou oni neznají ! . K čemu jim je ten kabel dost dobře nechápu. Místo toho kabelu mohli mít 2,6TWh výroby ze slunce ročně. Takto nemají nic.

Propojovat sítě smysl dává , ale ne vždycky.

Ivan Novák
15. říjen 2022, 11:22

Vždyť to tam je napsané, konference byla i o využití tamních nově osvojovaných plynových ložisek. Nač stavět zkapalňovací zařízení a utrácet na to energii a peníze, když se víc vyplatí vyvážet přímo elektřinu. Zelené řeči nutno přidat z krycích důvodů a za účelem spolufinancování.

Petr prochaska
15. říjen 2022, 10:12

„Éra levných fosilních paliv skončila" S tím lze s eurokomisařkou souhlasit. Buhužel toto politické rozhodnutí snižuje životní úroveň evropanů. U nás je růst platů meziročně 4,4% a inflace asi 20%. Neboli lidi si ze svých výplat mohou koupit o 15% méně. Takové schudnutí tady snad nikdy nebylo.

Miloslav Černý
15. říjen 2022, 11:14

Životní úroveň lidstva se nikdy ne vyvíjela lineárně. Tak že nic co by se vymykalo normálu. Je třeba to jenom umět příjmout, přizpůsobit se a dělat opatření a pokud je známo, tak se v tom duchu celosvětově děje.

Ivan Švančara
15. říjen 2022, 13:53

Dakujem za tie uderne slova, major Terazky.

Miloslav Černý
16. říjen 2022, 08:44

Absurdní odpověť. Když nechybí humor, tak na tom ještě nebudeme nejhůř.

Rejpal
16. říjen 2022, 00:29

Ano většina lidí chudne a bude chudnout dál. Ale na druhou stranu je to i příležitost zbohatnout.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516