Domů
Elektřina
MPO dá distributorům 6,7 miliardy Kč na posílení regionálních distribučních sítí
vedení

MPO dá distributorům 6,7 miliardy Kč na posílení regionálních distribučních sítí

Elektřina
1 komentář
10. leden 2024, 15:31
ČTK

Stát rozdělí mezi provozovatele energetických distribučních sítí 6,7 miliardy korun na modernizaci regionálních distribučních soustav. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nyní vyhlásilo novou výzvu na posílení kapacity sítí z Národního plánu obnovy. Cílem je vytvoření dodatečné kapacity pro připojení obnovitelných zdrojů energie do distribučních sítí a zároveň zmírnit dopady potřebných investic na regulovanou složku ceny elektřiny. Dnes o tom v tiskové zprávě informovalo MPO.

„Modernizace distribuční soustavy je nedílnou součástí rozvoje obnovitelných zdrojů a modernizace naší energetiky. Tato výzva podpoří investice provozovatelů distribučních sítí a zároveň zmírní navyšování regulované složky ceny elektřiny, ke které právě kvůli investicím do soustavy dochází,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Cílem výzvy je posílení kapacity distribučních soustav a navýšení jejich připojitelného výkonu nejen pro obnovitelné zdroje energie formou konvenčního posílení sítí. Peníze lze použít například na nové vedení, transformovny nebo trafostanice.

„Vzhledem k tomu, že provozovatelům bude na dané investice poskytnuta dotace, nebude možné následně u Energetického regulačního úřadu uplatnit zisk z hodnoty investice, což zmírní nárůst regulované složky ceny elektřiny, kterou hradí spotřebitelé,“ uvedl vrchní ředitel sekce energetiky a jaderných zdrojů MPO René Neděla.

O dotaci mohou požádat provozovatelé regionálních distribučních soustav, ke kterým je připojeno více než 90.000 odběrných míst zákazníků. Čas mají do konce letošního roku.

Regulovaná složka ceny energií od letošního roku výrazně vzrostla. Pro domácnosti se u elektřiny meziročně zvýší 65,7 procenta, což by mělo znamenat asi 1077 Kč za megawatthodinu (MWh) víc. Ještě výrazněji regulovaná složka stoupla u velkých odběratelů.

Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát. Regulovaná složka elektřiny v letošním roce u domácností tvoří přes 39 procent konečné ceny, u plynu pak zhruba 20 procent. U velkých odběratelů je podíl regulované složky na konečné ceně nižší.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Roman Kosařík
11. leden 2024, 13:33

Technická: máme v ČR vůbec regionální DS, která by zároveň splňovala minimální počet 90000 OM? Proč prostě narovinu neřeknou, že to vše přiklepnou do ČEZ Distribuce a EGD?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se