Domů
Elektřina
Nastal čas pro znovuzrození japonské jaderné energetiky?

Nastal čas pro znovuzrození japonské jaderné energetiky?

V posledních týdnech a měsících se objevuje množství zpráv souvisejících s jadernou energetikou v Japonsku. Jde například o první povolení o znovuspuštění některých bloků, změna veřejného mínění, ustálení situace v havarované elektrárně Fukushima-Daiichi a další.

Jakým vývojem prošla japonská jaderná energetika od zmíněné havárie a nastal již čas pro „znovuzrození“ jaderné energetiky v Japonsku?

 

 

Havárie ve Fukushima-Daiichi

Japonsko bylo 11. března 2011 postiženo těžkým zemětřesením a následnými vlnami tsunami. Jak známo, tyto vlny těžce poškodily čtyři bloky z celkových šesti bloků elektrárny Fukushima-Daiichi a způsobily několik vážných havárií vedoucích k úniku radioaktivních látek do životního prostředí. Z dvaceti kilometrového okruhu kolem elektrárny bylo evakuováno kolem 140000 obyvatel, ze kterých se pouze část vrátila zpět do svých domovů.

V květnu 2011, tedy dva měsíce po havárii, následoval příkaz premiéra k okamžitému odstavení jaderné elektrárny Hamaoka, která by v případě silného zemětřesení v jiné oblasti Japonska, mohla být poškozena podobně a ze stejných příčin jako Fukushima-Daiichi.

Budova reaktoru č.3 jaderné elektrárny Fukushima-Daichii. Zdroj: TEPCO

 

V červnu 2011 bylo 80% japonské veřejnosti silně proti využívání jaderné energie a díky tomuto tlaku byly postupně odstavovány všechny japonské jaderné bloky. Poslední z padesáti čtyř jaderných reaktorů byl odstaven v květnu 2012, tedy více než rok po katastrofě. Japonsko se tak poprvé od roku 1970 stalo zemí s nulovou produkcí elektrické energie z jaderných zdrojů. Navzdory rozsáhlým protestům byly v červenci 2012 spuštěny dva bloky elektrárny OI, které byly odstaveny až v září 2013. Díky postupnému odstavování reaktorů nedošlo k rozsáhlejším výpadkům elektrické energie, jenž byly předpovídány experty po celém světě.

Restart jaderných bloků

Podle vládního hodnocení energetiky za rok 2014 závisí produkce elektrické energie z 88% na dovezených fosilních palivech. Pro porovnání, v roce 2010 (před odstavováním rektorů) byla tato závislost 62% a probíhaly rozsáhlé studie a diskuze nad tím, jak toto číslo snížit. Kromě zvýšení závislosti navíc došlo ke zvýšení cen energií pro domácnosti o zhruba 19% a o 29% pro podniky.

Vývoj množství energie generovaný jadernými zdroji a růst dovozu LNG do Japonsko. Zdroj: Thomson Reuters Datastream

V posledním roce bylo vydáno několik studií a koncepcí doporučujících restart jaderných reaktorů a v energetické koncepci schválené japonskou vládou v roce 2014 jsou jaderné zdroje označeny dokonce jako „nejdůležitější součást energetického mixu země“.

Pro všechny bloky byl definován několikastupňový proces hodnocení bezpečnosti, kterým musí všechny bloky projít, než dojde k jejich opětovnému spuštění. V květnu 2014 zablokoval soud znovuspuštění elektráren OI, v dubnu 2015 bylo soudem pozastaveno spouštění elektrárny Takahama, ale v květnu 2015 došlo k povolení restartu dvou bloků elektrárny Sendai.

Elektrárna Sendai bude první

Ve středu 27. května 2015 potvrdil japonský jaderný státní dozor bezpečnost dvou reaktorů elektrárny Sendai v prefektuře Kagoshima. Vlastníkovi elektrárny Kyushu Electric Power Company nyní chybí pouze dokončit dodatečné inspekce elektrárny před tím, než ji znovu spustí. Jde o dva tlakovodní reaktory s výkonem 846 MWe a podle vyjádření provozovatele by mělo dojít ke spuštění prvního bloku na konci července 2015 a druhého bloku na začátku září. První blok byl původně uveden do provozu v roce 1984 a druhý v roce 1985.

První a druhý blok jaderné elektrárny Sendai. Zdroj: BBC

Zmíněné povolení bylo posledním krokem v třífázovém hodnocení bezpečnosti elektrárny. V říjnu 2014 vydal povolení ke spuštění guvernér prefektury Kagoshima a poté začal japonský regulátor NRA předprovozní testy bloků. Na konci dubna letošního roku zamítl soud námitky a odvolání protijaderných skupin, čímž prakticky umožnil znovuspuštění.

Soudní průtahy při spouštění JE Takahama

Opačně rozhodl soud nižší instance v polovině dubna 2015 ve Fukui. Vydal předběžné soudní opatření proti znovu spuštění jaderných reaktorů Tahakama 3 a 4. V odůvodnění bylo mimo jiné napsáno, že nebyly prokázány bezpečností standardy a že tyto nové standardy zavedené po havárii Fukushima-Daiichi postrádají racionalitu, což bylo mnoha experty vyvráceno.

Dva bloky Tahakama obdržely povolení k restartu od NRA už v únoru 2015, nicméně jejich spuštění oddálilo právě rozhodnutí japonského soudu. Povolení místní prefektury elektrárna také zatím nezískala, ale představitelé prefektury uvedli, že v případě kladného rozhodnutí soudu ke spuštění, nebude jejich povolení nic bránit.

Ambiciózní plány

Japonský ekonomický institut vydal odhad, který říká, že do března 2016 by mohlo být uvedeno zpět do provozu 11 reaktorů, vláda doufá, že do roku 2030 bude produkce z jaderných zdrojů pokrývat až 30 % poptávky celé země. U pěti reaktorů starších typů bylo provozovateli nebo regulátorem rozhodnuto o jejich úplném odstavení a vyřazení z provozu (Mihama-1 a Mihama-2, Genkai-1, Shimane-1 a Tsuruga-1).

Navíc šest bloků elektrárny Fukushima-Daiichi bude také trvale vyřazeno z provozu. Premiér Naoto Kan vydal toto rozhodnutí krátce po havárii. Podle společnosti TEPCO a jiných nezávislých expertů by 2 bloky, které byly v době havárie v odstávce, mohly být opětovně spuštěny. K tomu došlo například také po havárii v Černobylu, kde byly 3 bloky těsně sousedící s havarovaných reaktorem provozovány ještě několik dalších let.

Podle zprávy z května 2015 povede nahrazení části jaderných zdrojů zdroji obnovitelnými k růstu cen elektrické energie. Zpráva uvádí, že Japonsko nemá na výběr a musí přejít k restartu jaderných bloků. V roce 2030 by mělo být podle zprávy 20 až 22 % produkce energie z jaderných zdrojů, v porovnání se 30 % před havárií (rozdíl je způsoben 11 trvale odstavenými bloky, u zbytku se předpokládá znovuspuštění).

Změna veřejného mínění

Ve světle zveřejněných analýz a materiálů, které předpovídají výrazný nárůst ceny energií a trvalou závislost na dovozu fosilních paliv, se podle posledních průzkumů otáčí veřejný názor. V rozsáhlém průzkumu z května tohoto roku uvedlo přes 60 % respondentů, že podporují znovu spuštění jaderných bloků, pokud to bude znamenat zastavení růstu cen elektrické energie.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.