Domů
Elektřina
Německo: Větrné elektrárny vyrobily již nyní tolik, co vloni
Větrné elektrárny na pláži

Německo: Větrné elektrárny vyrobily již nyní tolik, co vloni

Výroba elektrické energie v německých větrnících překročila již nyní loňskou hodnotu výroby. Stalo se tak o tři měsíce dříve než v loňském roce. Důvodem pro tak vysokou výrobu je zejména nová výstavba větrných elektráren a lepší větrné podmínky. 

V loňském roce bylo z větrných elektráren vyrobeno celkem 57,4 TWh elektrické energie, ke konci září 2015 již bylo vyrobeno 59 TWh. To znamená, že loňského objemu výroby bylo dosaženo o tři měsíce dříve. K tomu ale pomohl mimořádně větrný leden a nadprůmerný srpen.

Nédavno německá energetika zaznamenala další obdobný rekord, když vyráběla v jedné hodině 78 % spotřebované elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

Dále pomohl nárůst elektrické energie z offshore větrných elektráren, které vyrobily 4,6 TWh oproti 1,4 TWh za loňský rok, jak uvedla tisková zpráva ke společné studii Centra pro solární energetiku a výzkum vodíku v Baden-Württembergu a Spolkového sdružení pro energetiku a vodní hospodářství.

Rok 2015 je v Německu prozatím nadprůměrně větrný oproti ostatním rokům, což bylo poznat hlavně počátkem roku. Výstavba větrných elektráren stále probíhá masivně jak na pevnině tak i u pobřeží Severního moře.

Výroba elektrické energie podle zdrojů Německo
Výroba elektrické energie podle zdrojů v Německu, druhý týden roku 2015

Téměř v každém měsíci letošního roku bylo vyrobeno více elektřiny z větru než v témže měsíci minulého roku. Vysoká výroba elektřiny z větru se může promítnout do výše podpory na obnovitelné zdroje na příští rok. Prozatím se však nedá přesněji výše poplatku předpovídat, protože výpočet závisí na mnohem více faktorech.

„Vzrůstající objem výroby elektrické energie z větrných turbín a rostoucí počet větrných elektráren je důležitá součást k dosažení cílů, které má Energiewende. Je však potřeba lépe integrovat obnovitelné zdroje do sítě. Díky novele německého zákona o obnovitelných zdrojích se tomu přibližujeme. Kromě priority obnovitelných zdrojů je dále nutné zajistit také prioritu při výstavbě přenosových a distribučních sítí.“
Hildegard Müller, předseda Spolkového sdružení pro energetiku a vodní hospodářství

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se