Němečtí síťoví provozovatelé se dožadují plynových elektráren na jihu země

DomůElektřinaNěmečtí síťoví provozovatelé se dožadují plynových elektráren na jihu země

Pokud má být i po uzavření posledních jaderných elektráren v Německu zajištěna spolehlivá dodávka elektřiny, měly by být v jižním Německu postaveny rezervní elektrárny o instalovaném výkonu nejméně 2 GW. Podle deníku Zeitung für kommunale Wirtschaft to uvádí zpráva všech čtyř provozovatelů německé přenosové soustavy.

Elektrizační soustava by měla být v Německu stabilizována za pomoci nových elektráren v jižním Německu. Výstavba vedení pro přenos elektřiny z větrných elektráren na severu Německu na průmyslový jih potrvá déle, než se původně plánováno. Podle „ambiciozního harmonogramu“ je dokončení plánováno na rok 2025. Období přechodu od konce roku 2019, kdy začne odstávka v té době posledních 7 provozovaných jaderných elektráren, tak bude pro německou soustavu a její provozovatele zvláště kritické.

Odstavování jaderných elektráren - Německo
Energiewende – Odstavování jaderných elektráren – Německo

Podle provozovatelů přenosové soustavy v Německu (Amprion, TenneT, TransnetBW a 50Hertz)  by pro stabilizaci sítě měly být postaveny plynové elektrárny v jižním Hessensku, Bavorsku a Bádensku-Württembersku. Jsou nezbytné zejména pro uvedení soustavy do rovnovážného stavu při výpadcích zdrojů nebo poruchách na vedení. Tyto elektrárny by měly být provozovány mimotržně ve zmiňované přechodné fázi v letech 2020-2025.

Náklady by pokryli koneční spotřebitelé

Německý regulátor má nyní podle Frankfurter Allgemeine Zeitung dva měsíce na přezkoumání žádosti provozovatelů. Pokud bude tato žádost schválena, mohly by elektrárny postavit samotní provozovatelé přenosové soustavy. Náklady by byly převedeny na konečné zákazníky skrze síťové poplatky. Z důvodu nutnosti unbundlingu, tedy oddělení aktivit výroby elektřiny a provozu přenosové soustavy, by ovšem pro tuto formu provozování byl nutný souhlas Evropské unie.

Návrh vítá bavorská ministryně hospodářství Ilse Aigner. Bavorsko vznáší podobné požadavky na výstavbu plynových elektráren již několik let.

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují