Němečtí síťoví provozovatelé se dožadují plynových elektráren na jihu země
Pokud má být i po uzavření posledních jaderných elektráren v Německu zajištěna spolehlivá dodávka elektřiny, měly by být v jižním Německu postaveny rezervní elektrárny o instalovaném výkonu nejméně 2 GW. Podle deníku Zeitung für kommunale Wirtschaft to uvádí zpráva všech čtyř provozovatelů německé přenosové soustavy.
Elektrizační soustava by měla být v Německu stabilizována za pomoci nových elektráren v jižním Německu. Výstavba vedení pro přenos elektřiny z větrných elektráren na severu Německu na průmyslový jih potrvá déle, než se původně plánováno. Podle „ambiciozního harmonogramu“ je dokončení plánováno na rok 2025. Období přechodu od konce roku 2019, kdy začne odstávka v té době posledních 7 provozovaných jaderných elektráren, tak bude pro německou soustavu a její provozovatele zvláště kritické.
Podle provozovatelů přenosové soustavy v Německu (Amprion, TenneT, TransnetBW a 50Hertz) by pro stabilizaci sítě měly být postaveny plynové elektrárny v jižním Hessensku, Bavorsku a Bádensku-Württembersku. Jsou nezbytné zejména pro uvedení soustavy do rovnovážného stavu při výpadcích zdrojů nebo poruchách na vedení. Tyto elektrárny by měly být provozovány mimotržně ve zmiňované přechodné fázi v letech 2020-2025.
Náklady by pokryli koneční spotřebitelé
Německý regulátor má nyní podle Frankfurter Allgemeine Zeitung dva měsíce na přezkoumání žádosti provozovatelů. Pokud bude tato žádost schválena, mohly by elektrárny postavit samotní provozovatelé přenosové soustavy. Náklady by byly převedeny na konečné zákazníky skrze síťové poplatky. Z důvodu nutnosti unbundlingu, tedy oddělení aktivit výroby elektřiny a provozu přenosové soustavy, by ovšem pro tuto formu provozování byl nutný souhlas Evropské unie.
Návrh vítá bavorská ministryně hospodářství Ilse Aigner. Bavorsko vznáší podobné požadavky na výstavbu plynových elektráren již několik let.
Mohlo by vás zajímat:
Zajímavé, není to tak dávno, kdy se hotové plynovky RWE a EONU na jihu Německa demontovaly a a co se dalo prodat se prodalo i " s náklady na dopravu v ceně"
Irsching je krásný příklad, nejmodernější turbíny, vysoká efektivita a .....
Bude velmi zajímavé, jak se k tomu postaví Evropská komise, která to bude muset schválit. Návrh je samozřejmě ve flagrantním rozporu se 3. liberalizačním balíčkem a jde naprosto proti fundamentu trhu. Pokud ho Evropská komise schválí, tak zcela popře sama sebe a bude všem pro smích nebo k pláči. Ale je to Německo, které jak známo je si v EU mnohem rovnější, než kdokoliv jiný, takže...
a vítězem implementace OZE je nepochybně Kreml a jeho zelení přisluhovači, prohrává daňový poplatník a milovníci nezávislosti.
Nemusí být, jenom to vyžaduje složitější chemické procesy kolem uhlí, kdy se převeden nejen na syngas, ale šlo by převést dostatečným množstvím kroků až na methan.
Mimochodem je zvláštní že Asijské země instalují velké jednotky s palivovými články na zemní plyn, konkrétně to dělá ve větším Jižní Korea, je to v řádu MW, unifikované bloky (bohužel jsou příliš velké na přepravu, 2.8MW zabírá rozlohu asi basketbalového hřiště), které se dají snadno vyrábět v závodě a měly by být sto i dodávat teplou vodu. V Evropě si hrajeme s neskutečně složitými stoji, paroplynovými elektrárnami a kogeneračními jednotkami na bázi spalovacích motorů a palivové články jsou pořád ve stádiu výzkumu a pokusů. Cui Bono?
Evropa technologicky začíná značně zaostávat, vlastně asi i USA, kde to zatím táhne Kalifornie (IT+Tesla) a armáda skrze své agentury, to není jen o ztrátě schopností v jaderném průmyslu, ale i o ztrátě schopnosti cokoliv smysluplného vyzkoumat. Ano zatím se Německo drží ve vývoji větrníků, trochu soláry, ale jinak je to myslím bída. Přitom většinu elektrotechnického průmyslu a energetiky vymysleli a rozhodli země v Evropě před první světovou. Ganz poprvé využíval distribuci střídavého proudu spolu s transformátory, indukční motor, jeho základy, i použitelné motory stejnosměrné vznikly na evropském kontinentě, v Německu se poprvé k přenosu použil trojfázový proud. Motor s klecí nakrátko je zase práce Dobrowolského.
EU je technologicky příliš závislá na okolním světě, nejsem si jistý jestli má vůbec EU ještě výrobu základního sortimentu elektronických a elektrotechnických součástí. Co je strategicky nejdůležitější jsou procesory a operační systémy. To už Evropa definitivně podlehla idei konce dějin, konce věků, že nic nehodlá pořádně rozvíjet? Zabil ji snad blahobyt? Zabil ji pocit viny za minulost? Nezačal konec náhodou už v červenci 1914?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se