Domů
Elektřina
"Novela novely" energetického zákona změní její největší chybu

"Novela novely" energetického zákona změní její největší chybu

Novela energetického zákona, která nabude účinnosti 1. 1. 2016, bude novelizována dřív než začne být účinná. Jednou z největších chyb a kritizovaných ustanovení novely bylo zrušení osvobození od daně z elektřiny pro ekologicky šetrné zdroje. To se má nyní změnit.

Do konce roku bude přijata rychlá „novela novely“ energetického zákona. Nově bude upraven zákon č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů, kde bylo původně osvobození ekologicky šetrné elektřiny zakotveno. Přesná podoba změny zatím není známa.

Po schválení novely energetického zákona se jednalo o téma číslo jedna. Odvádění daně z elektřiny vyrobené pro vlastní spotřebu bylo dokonce označeno za „jasného kandidáta na anticenu Absurdita roku„. Přesto tato změna prošla Poslaneckou sněmovnou, senátem a nakonec ji podepsal prezident ČR.

Přitom jedním ze záměrů novely energetického zákona bylo usnadnění rozvoje instalací malých zdrojů elektřiny, kterého mělo být dosaženo například zrušením povinnosti vlastnictví licence pro výrobny do 10 kW, které jsou připojeny do distribuční soustavy.

Zatímco byla zrušena jednorázová povinnosti zřízení licence, byla zavedena povinnost registrace na celním úřadě a povinnost odvádět daň z elektřiny každý měsíc.

U malých výrobců elektřiny by daň z elektřiny činila pouze desítky korun.

„Nestabilní legislativní prostředí ohrožuje především malé instalační společnosti, které bojují o udržení na trhu a čekají na nová legislativní pravidla,“
Veronika Knoblochová, výkonná ředitelka české fotovoltaické průmyslové asociace

Změna zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů

Podle mluvčího Ministerstva průmyslu a obchodu Františka Kotrby se již nyní pracuje na úpravě zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů takovým způsobem, aby byla zachována daňová výjimka pro výrobny elektřiny s malým instalovaným výkonem. Tato novela by měla nabýt účinnosti 1. 1. 2016, tedy ve stejný okamžik, jako novela energetického zákona.

Daň z elektřiny na malé zdroje se bude rušit

Znění novely zatím není k dispozici. Daň z ekologicky šetrné elektřiny bude pravděpodobně změněna v rámci novely zákona o daních z příjmů, která bude měnit i zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů.

Dle serveru SolarniNovinky.cz nebude výrobce z výrobny elektřiny do 10 kW považován za osobu samostatně výdělečně činnou. Díky tomu budou jeho příjmy spadat do režimu ostatních příjmů dle § 10 zákona o daních z příjmů a odpadne povinnost měsíčně odvádět daň z elektřiny.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zestátněte ČEZ. Je to jediný způsob, jak zastropovat ceny elektřiny
12. srpen 2022, 06:12
Elektrický Megane není dokonalý, je ale nejlepším Renaultem současnosti
12. srpen 2022, 05:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se