Domů
Elektřina
Podíl OZE na výrobě elektřiny v Německu letos vzrostl na třetinu, rostla i spotřeba
Obnovitelné zdroje energie: Zdroj: Public Domain (Pixabay)

Podíl OZE na výrobě elektřiny v Německu letos vzrostl na třetinu, rostla i spotřeba

Podíl energie z obnovitelných zdrojů letos v Německu dosáhl 33,1 procenta, zatímco loni to bylo 29 procent. Nejvýznamnějším energetickým zdrojem zůstává uhlí, i když jeho podíl klesá, uvedlo dnes na základě předběžných údajů německé Sdružení energetiky a vodárenství (BDEW).

Z černého a hnědého uhlí letos Německo získalo 37 procent elektrické energie, zatímco ještě před rokem to bylo 40,3 procenta. Podobný trend je vidět rovněž u energie z jádra, jejíž podíl klesl ze 13 na 11,6 procenta.

Mírně naopak vzrostl podíl zemního plynu na výrobě elektřiny – z 12,5 na 13,1 procenta. Z ostatních zdrojů spolková republika letos získala 5,1 procenta energie.

Celková spotřeba energie se vyšplhala na 557,6 miliardy kilowatthodin z loňských 552,9 miliardy kilowatthodin.

Čísla podle Stefana Kapferera z vedení BDEW ukazují, že se zrychluje přechod od způsobů výroby elektřiny, které produkují hodně oxidu uhličitého (CO2), k těm, které tohoto skleníkového plynu produkují výrazně méně.

Ilustrační foto

Energetický průmysl by tak podle Kapferera měl být schopen splnit klimatické cíle a do roku 2020 snížit emise CO2 o 40 procent ve srovnání s rokem 1990.

Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v Německu v posledních letech roste výrazně. V roce 2013 činil 23,4 procenta, v roce 2015 už 30 procent.

Může za to mimo jiné postupný odklon od klasických zdrojů energie. Letos Německo od sítě odpojilo šest černouhelných elektráren. V roce 2022 ukončí spolková republika provoz posledních jaderných elektráren.

Německo chce do budoucna svou energetiku založit primárně na obnovitelných zdrojích, které by v roce 2035 měly pokrývat 55 až 60 procent celkové spotřeby elektřiny.

V Česku se takzvaná zelená elektřina, která se vyrábí z obnovitelných zdrojů energie, v roce 2016 na spotřebě elektrické energie podílela 12,97 procenta.

Martin Weiser spr

Komentáře

(3)

Petr Hariprasad Hajič

20. prosinec 2017, 16:56

Hm, jednou jsem šel po ulici dost rychle a předešel jsem nějaké dva chlapíky, kteří se truchu vlekli. Jeden to konentoval slovy: "A padáme dozadu..."

Jan Veselý

20. prosinec 2017, 18:53

Ony hlavně byly loni tak mizerné podmínky pro výrobu větrných elektráren, že letos, v normálnějším roce, to poskočilo za oba roky dohromady. Mě osobně by zajímalo, co je v Německu těch každoročních ~28 TWh v kategorii "Ostatní".

Teddy

28. prosinec 2018, 20:00

Pokud je v článku uvedeno, cituji: "že se zrychluje přechod od způsobů výroby elektřiny, které produkují hodně oxidu uhličitého (CO2), k těm, které tohoto skleníkového plynu produkují výrazně méně." Tak by mne zajímalo kolik CO2 produkuje v tomhle ohledu ve srovnání s jinýni zdroji jaderná elektrárna?

Diskutovat o tom kolik stojí výstavba co to znamená na uhlíkovou stopu je v tomhle pohledu zbytečná, protože její účinnost je výrazně vyšší než u OZE a i stavba jakéhokoliv OZE zdroje není bez výrazné uhlíkové stopy (i když se na to velice rádo zapomíná).

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.