Podíl OZE na výrobě elektřiny v Německu letos vzrostl na třetinu, rostla i spotřeba
Podíl energie z obnovitelných zdrojů letos v Německu dosáhl 33,1 procenta, zatímco loni to bylo 29 procent. Nejvýznamnějším energetickým zdrojem zůstává uhlí, i když jeho podíl klesá, uvedlo dnes na základě předběžných údajů německé Sdružení energetiky a vodárenství (BDEW).
Z černého a hnědého uhlí letos Německo získalo 37 procent elektrické energie, zatímco ještě před rokem to bylo 40,3 procenta. Podobný trend je vidět rovněž u energie z jádra, jejíž podíl klesl ze 13 na 11,6 procenta.
Mírně naopak vzrostl podíl zemního plynu na výrobě elektřiny – z 12,5 na 13,1 procenta. Z ostatních zdrojů spolková republika letos získala 5,1 procenta energie.
Celková spotřeba energie se vyšplhala na 557,6 miliardy kilowatthodin z loňských 552,9 miliardy kilowatthodin.
Čísla podle Stefana Kapferera z vedení BDEW ukazují, že se zrychluje přechod od způsobů výroby elektřiny, které produkují hodně oxidu uhličitého (CO2), k těm, které tohoto skleníkového plynu produkují výrazně méně.
Energetický průmysl by tak podle Kapferera měl být schopen splnit klimatické cíle a do roku 2020 snížit emise CO2 o 40 procent ve srovnání s rokem 1990.
Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v Německu v posledních letech roste výrazně. V roce 2013 činil 23,4 procenta, v roce 2015 už 30 procent.
Může za to mimo jiné postupný odklon od klasických zdrojů energie. Letos Německo od sítě odpojilo šest černouhelných elektráren. V roce 2022 ukončí spolková republika provoz posledních jaderných elektráren.
Německo chce do budoucna svou energetiku založit primárně na obnovitelných zdrojích, které by v roce 2035 měly pokrývat 55 až 60 procent celkové spotřeby elektřiny.
V Česku se takzvaná zelená elektřina, která se vyrábí z obnovitelných zdrojů energie, v roce 2016 na spotřebě elektrické energie podílela 12,97 procenta.
Martin Weiser spr
Mohlo by vás zajímat:
Hm, jednou jsem šel po ulici dost rychle a předešel jsem nějaké dva chlapíky, kteří se truchu vlekli. Jeden to konentoval slovy: "A padáme dozadu..."
Ony hlavně byly loni tak mizerné podmínky pro výrobu větrných elektráren, že letos, v normálnějším roce, to poskočilo za oba roky dohromady. Mě osobně by zajímalo, co je v Německu těch každoročních ~28 TWh v kategorii "Ostatní".
Pokud je v článku uvedeno, cituji: "že se zrychluje přechod od způsobů výroby elektřiny, které produkují hodně oxidu uhličitého (CO2), k těm, které tohoto skleníkového plynu produkují výrazně méně." Tak by mne zajímalo kolik CO2 produkuje v tomhle ohledu ve srovnání s jinýni zdroji jaderná elektrárna?
Diskutovat o tom kolik stojí výstavba co to znamená na uhlíkovou stopu je v tomhle pohledu zbytečná, protože její účinnost je výrazně vyšší než u OZE a i stavba jakéhokoliv OZE zdroje není bez výrazné uhlíkové stopy (i když se na to velice rádo zapomíná).
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se