Domů
Elektřina
Polsko podpoří ratifikaci Pařížské dohody, nebude to však zadarmo
cop21 Polsko. Zdroj: premier.gov.pl

Polsko podpoří ratifikaci Pařížské dohody, nebude to však zadarmo

Polská vláda oznámila, že je připravena podpořit ratifikaci dohody z Paříže, která má pomoci v boji proti globálním změnám klimatu. Polsko si však na oplátku žádá podporu Bruselu v otázce výstavby nových uhelných zdrojů.

Polsko v současné době připravuje či staví zhruba 5,8 GW instalovaného výkonu v nových zdrojích, především černo a hnědouhelných elektrárnách. Podle tamní vlády je země připravena podpořit rychlý proces ratifikace dohody, avšak sama čelí potřebě výstavby nových bloků, kdy uhelné zdroje budou nadále tvořit základ polské energetiky.

Podle úřadu premiéra by nicméně nové uhelné zdroje v případě růstu ceny emisních povolenek nebyly rentabilní. „Výstavba nových uhelných bloků potřebuje záruky investiční rentability, které jsou ovlivněny nutností zajistit emisní povolenky – nejspíše za vysoké ceny. Proto jsou základem polské politiky volné emisní povolenky pro polské energetické společnosti,“ uvádí se dále v prohlášení.

„Ministerstvo životního prostředí zahajuje procedury ratifikace mezinárodních dohod o změnách klimatu – dohod z konferencí v Paříži a Dauhá. Ratifikace bude možná za podmínky, že budou zajištěny zájmy Polska v oblasti evropské klimatické politiky,“ cituje agentura Platts vyjádření kanceláře polského premiéra.

Podobně jako v případě Pařížské dohody by ratifikace dohody z Dauhá podle úřadu premiéra byla podmíněna přidělením nových povolenek pro Polsko na druhé období Kjótského protokolu (2013 až 2020) a rovněž převedení nevyužitých povolenek z období prvního.

Přestože Polsko připravuje 5,8 GW nového výkonu, podle tamního provozovatele přenosové soustavy PSE nebudou domácí výrobci elektrické energie do začátku následujícího desetiletí schopni pokrýt veškerou poptávku. Tato situace si vynutí navýšení dovozu elektřiny a rovněž snížení poptávky.

Zdroj úvodní fotografie: premier.gov.pl

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.