Polsko se potýká s nedostatkem elektřiny. Velké průmyslové firmy musí omezovat výrobu
Polské továrny a průmyslové závody jsou nuceny omezovat svou produkci z důvodu nedostatku elektrické energie v síti. Na vině je dlouhotrvající teplé a suché počasí a jím způsobený nedostatek vody v řekách, která je nutná pro chlazení elektráren. Situaci nepomáhá ani slabá výroba z větrných zdrojů a vysoká poptávka po elektřině v důsledku vyššího použití klimatizací.
S podobnou situací v podobě státem řízené regulace spotřeby elektrické energie se Polsko setkává poprvé od 80. let. Regulace spotřeby elektřiny započala včerejším dnem, polská vláda bude dále během tohoto týdne jednat o prodloužení těchto restrikcí, které by mohly trvat až do konce měsíce.
Podle vyjádření Henryka Majchrzaka, generálního ředitele polského provozovatele přenosové soustavy PSE SA, se Polsko v neděli muselo vypořádat s nedostatkem elektrického výkonu v hodnotě 4000 MW, za nímž stály odstávky elektráren, problémy s chlazením a nedostatečná výroba větrných elektráren.
V reakci na tuto situaci proto musela být omezena spotřeba elektřiny o přibližně 2000 MW. Další opatření zahrnují zvýšený import elektrické energie ze sousedních zemí a odklad plánovaných odstávek v některých elektrárnách.
Domácnosti jsou v bezpečí
Omezení spotřeby elektřiny se týká pouze průmyslových subjektů, domácností se tedy nedotkne. Nicméně velkým průmyslovým společnostem, jakými jsou například ArcelorMittal či Grupa Azoty, může způsobit nemalé komplikace.
„Situace je velmi vážná. Dostáváme minimum potřebné energie, což nás přinutilo zastavit některé provozy,“ říká Sylwia Winiarek, tisková mluvčí ArcelorMittal Poland. „Nejdůležitější je nyní udržet produkci v našich primárních zařízeních včetně vysokých pecí a oceláren, jelikož jejich pozastavení by mohlo způsobit nevratné škody,“ dodává Sylwia Winiarek.
Pro velké automobilky jako Volkswagen, General Motors and Fiat, které denně v Polsku vyprodukují více než 2000 automobilů, situace není kritická, jelikož se omezení spotřeby kryje s plánovaným sezónním poklesem ve výrobě.
„Toto je problém. Zatím však není kritický ale vážný,“ uvedl Jakub Farys, prezident Polské asociace automobilového průmyslu. „Větší komplikace nastaly pro výrobce součástí a příslušenství, kteří nemají letní pauzu,“ dodal.
S poklesem dodávek roste cena
Nedostatek elektrické energie samozřejmě vedl k nárůstu její ceny. Podle informací společnosti Bloomberg vzrostla včera cena elektrické energie pro následující týden o 22 % na 225 zlotých (1450 Kč) za MWh. Tržní cena elektřiny za MWh pro následující den vzrostla o 70 % na rekordních 465 zlotých (2995 Kč).
„V případě že horka potrvají, ceny mohou nadále růst, pokud nedojde k nárůstu výroby z větru,“ uvedl pro Bloomberg Bartlomiej Kubicki, analytik společnosti Societe Generale SA.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se