Domů
Elektřina
Poptávka po elektřině přes den v Británii o víkendu poprvé v historii klesla pod noční hodnoty

Poptávka po elektřině přes den v Británii o víkendu poprvé v historii klesla pod noční hodnoty

Množství elektrické energie odebírané ze sítě se ve Velké Británii dostalo během minulé soboty v odpoledních hodinách pod noční hodnoty. Za nevídaně nízkým odběrem stojí slunečné počasí a s ním spojená vysoká výroba ve fotovoltaických elektrárnách.

Britský provozovatel přenosové soustavy, National Grid, tuto situaci popsal jako „obrovský milník“. Odpolední poptávka po elektrické energii odebírané ze sítě totiž ve Spojeném království klesla pod odběr v noci poprvé v historii.

Transmission system demand today was for the first time ever lower in the afternoon than it was overnight due to large amounts of #solar pic.twitter.com/CbAoepZumS

— NG Control Room (@NGControlRoom) March 25, 2017

„Pokles odpolední poptávky pod noční hodnoty zcela obrací pevná pravidla minulosti vzhůru nohama. Jedná se o další fascinující znak obrovských změn, které dnes pozorujeme britské energetické scéně,“ řekl deníku The Guardian Duncan Burt, manažer denního provozu u National Grid.

V současné době dosahuje instalovaný výkon fotovoltaických zdrojů ve Spojeném království přibližně 11,6 GW. Výkon solárních zdrojů v zemi vzrostl nejvíce, o více než 4 GW, v roce 2015, v minulém roce se růst po omezení podpory snížil.

Fotovoltaika o víkendech vytlačuje uhlí

„Během slunečného dne mezi rovnodennostmi dokáží solární zdroje poskytnout špičkový výkon 9,5 GW. O víkendech, kdy je poptávka nižší, to často znamená, že solární zdroje pokrývají přes 25 % poptávky po elektřině ve Spojeném království. Toto zcela vytlačuje z energetického mixu uhelné zdroje, jako se tomu stalo o víkendu, a snižují spotřebu plynu,“ řekl Chris Goodall, podnikatel a odborník a klimatické změny.

Podle Goodalla by se podíl fosilních zdrojů v Británii mohl v průběhu tohoto léta pohybovat o větrných a slunečných víkendových dnech na hodnotách až kolem 15 %. Tento podíl by podle něj mohl v nadcházejících letech díky novým offshore větrným farmám klesat k nule.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.