Přečerpávací vodní elektrárny ČEZ během letošního 1. pololetí vyrobily o 4 % více elektřiny než loni

30. červenec 2018, 10:05
DomůElektřinaPřečerpávací vodní elektrárny ČEZ během letošního 1. pololetí vyrobily o 4 % více elektřiny než loni

Trojice velkých tuzemských přečerpávacích vodních elektráren Dlouhé Stráně, Dalešice a Štěchovice, které patří energetické společnosti ČEZ, vyrobily v prvním pololetí 628,8 milionu kilowatthodin (kWh) elektřiny, meziročně o čtyři procenta více. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Martin Schreier. Provozovatelé malých vodních elektráren už dříve uvedli, že výroba v jejich zařízeních je podobně jako v loňském roce kvůli suchu podprůměrná. Z celkové loňské hrubé produkce elektřiny v ČR přečerpávací elektrárny vyrobily přibližně 1,4 procenta.

Přečerpávací elektrárny slouží jako velké akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Zároveň stabilizují energetickou soustavu.

Schreier uvedl, že největším objemem výroby v pololetí tradičně přispěly elektrárny Dlouhé stráně I s 352,8 milionu kWh, meziročně o 3,5 milionu kWh více a Dalešice s 246,5 miliony kWh, kde meziroční nárůst činil 14,4 milionu kWh. Třetí přečerpávací vodní elektrárna v ČR, Štěchovice 2, vyrobila 29,5 milionu kWh.

Ilustrační foto

„Dalešice umí najet na plný výkon v čase 60 sekund, což z nich dělá v této disciplíně ´nejrychlejší´ přečerpávací elektrárnu Skupiny ČEZ. Dlouhé stráně zase charakterizuje největší takzvaná energetická úložná kapacita. Objem vody v plné horní nádrži jim umožňuje vyrobit v rámci jednoho cyklu téměř 3,5 milionu kWh, což je ekvivalent roční spotřeby 1300 domácností,“ uvedl ředitel vodních elektráren ČEZ Petr Maralík.

Schreier dodal, že za celý rok 2017 vyprodukovaly přečerpávací zdroje 1,179 miliardy kWh elektřiny. Celková hrubá výroba elektřiny v Česku, do které se započítává i elektřina spotřebovaná při výrobě, činila loni podle dat Energetického regulačního úřadu asi 87 terawatthodin (87 miliard kWh).