Domů
Elektřina
Předčasné odstavení bloků Ringhals 1 a 2 má své datum

Předčasné odstavení bloků Ringhals 1 a 2 má své datum

Vattenfall, majoritní vlastník švédské jaderné elektrárny Ringhals, oznámil odstavení bloku Ringhals 2 v roce 2019 a Ringhals 1 v roce 2020. Toto rozhodnutí bylo vzneseno na mimořádné valné hromadě operátora elektrárny Ringhals AB, která se konala 15. října.

Vatenfall, vlastnící 70,4 % podílu jaderné elektrárny Ringhals, o svém záměru uzavřít dva ringhalské bloky v letech 2018-2020 namísto let 2025 a 2026 informoval již na konci dubna. Důvodem pro tento krok jsou klesající zisky a zvýšení nákladů elektrárny. Na začátku září společnost oznámila omezení investic do těchto bloků, což znemožňuje jejich provoz po roce 2020.

Konečné rozhodnutí o vyřazení ringhalských bloků vyžadovalo souhlas správní rady společnosti Ringhals AB a menšinového vlatníka E.ON.

Těžké rozhodnutí

Torbjörn Wahlborg, vedoucí výroby ve společnosti Vattenfall a předseda představenstva Ringhals AB, řekl, že rozhodnutí bylo založeno na analýzách provedených během léta, v rámci kterých byly zvažovány faktory jako náklady na palivo, budoucí údržba a investice nutné k provozu reaktoru do roku 2020 či požadavky na znalosti pracovníků.

Wahlborg také řekl, že bylo nezbytně nutné přijmout rozhodnutí nyní, aby bylo možné provést podrobné plánování a optimalizaci nákladů do investic a údržby. Vattenfall nicméně uznal, že se E.ON přikláněl k provedení hlubších analýz před finálním rozhodnutím o odstavení bloků.

Ringhals 3 a 4 budou nadále v provozu

Ringhals 1 disponuje varným reaktorem (BWR) o výkonu 878 MWe, který byl uveden do provozu v roce 1976. Jeho uzavření bylo původně plánováno na rok 2026.

Ringhals 2 je tlakovodní reaktor (PWR) o výkonu 807 MWe, do provozu byl uveden v roce 1975 a jeho ozavření bylo plánováno na rok 2025.

Hodnota obou bloků je podle Vattenfallu 17 miliard švédských kronor (49 miliard korun).

Dvou novějších a větších PWR reaktorů Ringhals 3 a 4 se rozhodnutí netýká a v rámci současných plánů mají být v provozu po celou délku životnosti.

Těžké období pro jaderné elektrárny

Ohlášení termínů pro odstavení ringhalských bloků přišlo den poté, co E.ON oznámil rozhodnutí uzavřít dva ze tří bloků v Oskarshamnu. Toto rozhodnutí bylo rovněž založeno na neschopnosti jednotek operovat výhodně za současných podmínek s nízkými velkoobchodních cenami elektřiny a přidanou zátěží v podobě švédské jaderné daně.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
ČEZ nekoupí zásobníky plynu RWE, které mají kapacitu až na dva zimní měsíce
23. květen 2022, 14:55
Robert Malecký: ČEZ se musí rozdělit a částečně zestátnit
23. květen 2022, 06:50
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se