Domů
Elektřina
Propojení evropské elektrické sítě je prioritní, uvedl Macron
Elektrické vedení
Zdroj: Pixabay

Propojení evropské elektrické sítě je prioritní, uvedl Macron

Elektřina
5 komentářů
6. říjen 2022, 16:40
ČTK

Propojení evropské elektrické sítě je prioritní, uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron po příjezdu na zasedání Evropského politického společenství (EPC) v Praze. Chce také usilovat o snížení cen elektřiny a plynu a o reformu trhu s energiemi. O tématu se podle Macrona bude jednat v pátek, kdy se na neformálním v Praze schází šéfové států a vlád 27 zemí Evropské unie.

„Jsem připraven prosadit všechny tyto projekty, které se zabývají větším propojením,“ odpověděl Macron na dotaz ohledně energetické strategie.

Na poli energetiky podle Macrona funguje solidarita, jako příklad uvedl vývoz plynu z Francie do Španělska a dodávky elektřiny do Francie. Je však potřeba strategická diskuse v rámci Evropské unie o dalším směřování a prioritách, dodal francouzský prezident.

Macron přijel do Prahy na jednání EPC, jehož vznik sám inicioval. Na Pražském hradě ho přivítal český premiér Petr Fiala. V Praze se dnes v rámci prvního setkání společenství shází nejvyšší představitelé 44 evropských zemí, pozvány nejsou Rusko a Bělorusko.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Ivan Švančara
6. říjen 2022, 18:57

viem , je to neslusnevam podakovat, ze ste ma upozornili na preklep v poslednej vete.

Karel Salaj
6. říjen 2022, 20:24

Propojení je důležité, až nebudeme mít proud, tak nám všichni musí pomoci..

Rejpal
6. říjen 2022, 22:05

Lepší propojení sítí je samozřejmě dobré z provozního hlediska sítě , ale je to běh na desítky let. EU by potřebovala nadřazenou síť , která by propojovala státy měla by mít vyšší napětí - UVN 800kV nebo více.

Omega
7. říjen 2022, 10:30

No ono by to šlo dost vylepšit i bez budování nových kabelů - jen předěláním rozvoden.

Stačilo by propojovací kabely mezi velkými rozvodnami přebudovat na HVDC - tím by se kapacita propojovacích sítí rázem zdvojnásobila - bez nutnosti tahat nová vedení.

Má to jen dvě podstatné nevýhody - první je cena takového řešení a druhé je rozbytí synchronizačních oblastí na menší.

richie
7. říjen 2022, 14:40

tak to by asi neslo .. mozno na niektorych usekoch ... rozvodne su jedna vec .. ale vedenie a pozadovane/predpisane vzdialenosti/odstupy je dalsia..

a samozrejme uz spominana cena ..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se