Domů
Elektřina
Rakousko chystá další protest proti JE Dukovany, nesouhlasí s prodloužením licence k provozu
Protijaderný protest v Rakousku
Protijaderný protest v Rakousku. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/alfaltendorf/

Rakousko chystá další protest proti JE Dukovany, nesouhlasí s prodloužením licence k provozu

Elektřina
22 komentářů
30. prosinec 2017, 12:22
ČTK

Všech devět rakouských spolkových zemí chystá stanovisko proti nedávnému prodloužení licence na provoz dvou bloků jaderné elektrárny Dukovany. S odvoláním na zástupce tří spolkových zemí to dnes uvedla agentura APA. Stanovisko by mělo být připraveno do 15. ledna a předáno českému ministerstvu životního prostředí.

„Jaderná elektrárna Dukovany leží jen 32 kilometrů od rakouských hranic a ohrožuje Rakousko havárií. Prodloužení (licence) striktně odmítáme,“ uvedl dnes ministr životní prostředí spolkové země Dolní Rakousy Stephan Pernkopf.

Ten proti jaderné energetice v ČR vystupuje dlouhodobě.

V chystaném stanovisku chtějí zástupci rakouských spolkových zemí kritizovat nedávné povolení k provozu bloků tři a čtyři v Dukovanech, jejichž nynější licence končí s letoškem. Ve stanovisku připomenou listopadovou neplánovou odstávku bloku čtyři, který byl 15 dní odstaven kvůli netěsnosti v nejaderné části zařízení.

Jaderná elektrárna dukovany
Ilustrační foto

Právě v noci na dnešek přitom začala v jaderné elektrárně Dukovany neplánovaná odstávka na druhém bloku. Potrvá asi týden a technici během ní budou opravovat motor jednoho z 18 záložních dieselových generátorů elektrárny. Pro druhý blok Dukovan má ČEZ nové povolení od letošního června, pro první od loňského března.

Spolkové země považují jadernou energetiku za vysoce rizikovou. Svůj protest chtějí zdůvodnit mimo jiné „nevyřešenou otázkou likvidace jaderného odpadu“.

Agentura APA rovněž uvedla, že nový premiér Andrej Babiš, stejně jako předchozí české vlády, podporuje jadernou energetiku i případnou stavbu nového bloku v Dukovanech.

To se uvádí i v programovém prohlášení nové vlády, v němž je zmíněna případná stavba nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Nová vláda ale podle programového prohlášení hodlá zajistit i výstavbu hlubinného úložiště radioaktivního odpadu.

V Rakousku patří jaderná energetika k citlivým tématům. Alpská republika se na základě referenda z roku 1978 rozhodla nezprovoznit svou dokončenou atomovou elektrárnu Zwentendorf a trvale se zřekla výroby energie štěpením jádra. Proto se také k jaderným energetickým programům sousedních států staví značně kriticky.

Jaderný odpad
Ilustrační foto

Také nová rakouská vláda lidoveckého kancléře Sebastiana Kurze trvá na bezjaderné energetice. Ve svém programu koalice Rakouské lidové strany (ÖVP) a Svobodné strany Rakouska (FPÖ) tento měsíc slíbila, že použije všechny diplomatické prostředky, aby zabránila prodlužování životnosti nukleárních elektráren v sousedních zemích i výstavbě nových jaderných bloků.

O dostavbě českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany se však vládní program jmenovitě nezmínil.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Vinkler
2. leden 2018, 07:20

A není to potřeba 3x kvůli záloze? A to by pak bylo při optimistické ceně 150 tis USD/ MWh cca 250 mil Kč. Co?

Vinkler
2. leden 2018, 07:22

opravuji 250 mil USD tj. 5,5 miliardy Kč

Peppa
30. prosinec 2017, 13:38

Jsou v té elektrárně normální? Odstávka kvůli opravě motoru jednoho z 18(!) diesel generátorů?

Až jim praskne trubka na záchodě, tak taky odstaví celý reaktor?

C
30. prosinec 2017, 15:12

Nejspíš nějaký protokol, nebo tak něco, ale přijde mi to taky jako poněkud ptákovina kvůli tomu zastavovat celý blok. Tedy pokud se opravdu jedná jenom o závadu motoru DA. Víte že bych se tomu s tou trubkou na záchodě ani nedivil. :)

Milan Vaněček
30. prosinec 2017, 16:54

Je to divné, vypadá to jako trapná výmluva zastírající nějaký skutečný problém

Pavel
30. prosinec 2017, 22:23

A vaněček je na trapné výmluvy odborník. :-)

Martin Pácalt
31. prosinec 2017, 12:10

I kdyby jste měl pravdu, líbí se mi přístup "raději zastavit, než nechat běžet s rizikem". A nic bych nedal za to, že to je důsledek přehnaných nároků na bezpečnost provozu JE.

Vláďa
30. prosinec 2017, 19:49

Diesel stanice se nikdy nezúčastňuje standardního provozu ale je součástí zabezpečovacího systému. V zabezpečovacím systému je součástí tzv. APS "Automat postupného spouštění". Tento automat aktivuje se při úplné ztrátě napájení z vnějších zdrojů. Jinak v provozním předpisu je definován interval mezi starty.

C
30. prosinec 2017, 20:22

To sice je pravda, ale je to pořád trochu zvláštní že porucha na jednom DA, odstranitelná během týdne, vede na odpojení celého bloku. Respektive nám to některým připadá jako chyba návrhu, kdy porucha něčeho co běžně nejde vyžaduje odstávku celého bloku. Samozřejmě je to možná velmi nestandardní situace, ale i tak by přece chyba 1 ze záložních zdrojů neměla vynutit odstávku elektrárny. Ekonomické škody přece během pár hodin musí překonat cenu jednoho DA navíc. Nestojí náhodou odstávka, nevýroba, takových 14,5 tisíce Euro za hodinu?

Vláďa
31. prosinec 2017, 06:15

Pro blok jsou 3 DA. Je to mechanické zařízení které se může kdykoliv porouchat. Když je jedno v poruše a dojde ke skutečnému startu z vnějších vlivů je bezzálohový provoz opravdu nebezpečný a nikdo si nepřeje nějakou jadernou havárii. Jeden Černobyl za sto let stačí. Když vám v provoze nastane ticho tak je to opravdu deprimující.

Vláďa
31. prosinec 2017, 09:39

Že Rakušané neprotestují proti Maďarskému jadernému programu.

Peppa
31. prosinec 2017, 10:25

Jsou tam 2 bloky a 18 DA, to nejsou 3 na 1 blok, ale 9!!!

Vláďa
31. prosinec 2017, 10:35

V EDU jsou 4 bloky. To jsou 4 reaktory každý reaktor má 6 PG 6 oběhových čerpadel, pro dvojblok je 5 napájecích čerpadel, každý blok má 2 turbíny.

C
31. prosinec 2017, 10:42

To jistě nikdo nechceme, jenom takové uspořádání mi přijde poněkud nešťastné, kolik by stál 4. DA? 10 milionů? Vždyť by se zaplatil za den a půl odstávky.

Já vám, nevím s tím Černobylem, ty se opakují, zdá se, tak jednou za 25-30 let. Tady pokud budeme mluvit o velké jaderné havárii. To samé co se stalo v Černobylu už nebude mít během pár let definitivně šanci se opakovat, nebude na čem.

J
31. prosinec 2017, 10:07

Existuje neco jako limity a podminky(LPP) ve kterych jsou uvedeny parametry elektrarny na kterych se ma provozovat a dale je zde uvedeno co se ma delat kdyz se neco "poroucha". Aby toho nebylo malo tak LPP se deli na podkategorie LPPa a LPPb. LPPa je daleko prisnejsi protoze maji bezprostredni vliv na jadernou bezpecnost(JB). Jelikoz dieselgenerator je zarizeni, ktere ma v pripade havarie bezprostredni vliv na JB, tak se na nej vztahuje prisnejsi LPPa ve kterych je uveden nejaky casovy ramec, ktery maji na opravu. A pokud to do tohoto casu nestihnou opravit, tak se musi odstavit blok.

C
31. prosinec 2017, 11:00

Měl bych pro Rakousko návrh, poměrně zajímavý, ale otázka jestli by jej splnili.

Energetická dohoda Česká republika-Rakouská republika:

§1 Rakousko se zavazuje vybudovat energetické zdroje, které by poskytly 2.5GW výkonu v kteroukoliv roční i denní dobu, s roční výrobou 15TWh, dále se zavazuje k tomu že tyto zdroje budou pracovat výhradně pro potřeby ČR, přičemž se Rakousko taktéž zavazuje k provozu těchto zdrojů a dodávce elektřiny do ČR za cenu 55€/MWh po dobu 60 let.

§2 ČR na oplátku upustí od výstavby nových bloků v lokalitách Temelín a Dukovany, další jaderný rozvoj bude případně provádět tak aby okruh 70 km kolem jaderné elektrárny nezasahoval na území Rakouské republiky. Dále se ČR zavazuje k tomu že nepostaví úložiště jaderného odpadu blíže než 40km od státní hranice s Rakouskem.

§3 Rakousko se dále zavazuje k zastavení financování protijaderných aktivit na území České republiky. ČR na oplatku nebude vyvíjet projaderné aktivity na území Rakouska.

§4 Bude vytvořena společná komise pro výstavbu přečerpávací elektrárny Lipno-Dunaj a vytvoření energetického uzlu Šumava-Böhmerwald a přikročeno k neprodlené realizaci. projektu.

Na toto by mohli přistoupit, ne? Ještě se k tomu dají nějaké sankce a podobně.

Martin Pácalt
31. prosinec 2017, 12:19

Ještě bych doplnil, že Rakousko bude ČR přispívat každoročně do fondu na likvidaci obou JE, protože jinak by si provozem elektrárny tyto peníze vydělaly samy. ;-)

C
31. prosinec 2017, 12:23

No ten fond by měly mít obě jaderky už zaplacený. Toto je o novém zdroji. A vzhledem ke stanovené ceně by byli v zisku tak 10€, víc ne, pokud by to bylo z plynu, tak to bude ještě záporné pro ně.

Milan Vaněček
31. prosinec 2017, 17:04

Jedna technická poznámka: zatím se berou velká bateriová úložiště jako něco, co se dělá pro intermitentní zdroje, jako slunce a vítr. Já si myslím, že taková úložiště u každé jaderné elektrárny by zvýšily její bezpečnost více než nějaké dieselagregáty.

Vláďa
1. leden 2018, 08:03

Dva DG mají výkon okolo 8 MW a pro bezpečné odstavení do klidu by měly pracovat cca 8 dní do úplného vychlazení zařízení. Pokud to budu chtít realizovat v bateriích musí mít střídače celkový výkon 8MW a bateriové úložiště 1536 MWh.

Ondra
31. prosinec 2017, 19:23

Jedna menší technická - jaderný elektrárny jsou samozřejmě jištěný baterkama, protože chvilku trvá než diesly nastartujou. Nahrazovat diesely kompletně baterkama by byl totální technickej i ekonomickej nesmysl ... možná by ste se měl držet svejch pouček kdy ostatním říkáte aby nekecali do věci kterejm nerozumí.

Milan Vaněček
1. leden 2018, 11:42

To co vypadá v současnosti jako nesmysl může být za 20 let realita. To známe z historie počítačů, displejů či fotovoltaiky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se