Domů
Evropská Unie
Rozhodnutí o revizi EU ETS pro období po roce 2021 se odkládá
Zdroj foto: Flickr, Kamil Porembiński

Rozhodnutí o revizi EU ETS pro období po roce 2021 se odkládá

Hlavní strany Evropského parlamentu zůstávají stále rozdělené v otázce revize systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) pro 4. obchodovací období. Parlament by o revizi mohl hlasovat 15. prosince, ani tento termín ovšem není jistý, stejně jako vlastní podoba revize.

Výbor Evropského parlamentu (EP) pro životní prostředí se zasadil o další přezkoumání návrhu na revizi EU ETS pro 4. obchodovací období, který loni v červenci předložila Evropské komise. Pokud se nepodaří dosáhnout dohody na podobě revize do konce prosince, její další projednávání výborem bude až v únoru. Tím pádem by bylo nejdříve možné plenární hlasování EP o revizi až v dubnu příštího roku.

Podle zdrojů agentury Reuters blokuje vyjednávání o revizi frakce socialistů a demokratů. Hlavním požadavkem této frakce je navýšení ročního tempa snižování emisního stropu v rámci EU ETS na 2,4 % v období po roce 2021. Komisí navrhované tempo snižování emisního stropu je přitom 2,2 %. V aktuálně probíhajícím 3. obchodovacím období je to 1,74 %.

Dalším kontroverzním tématem je také dodatečná ochrana energeticky intenzivních odvětví, jako jsou cementárny, ocelárny nebo ropný průmysl. Původně měl systém přidělování emisních povolenek zdarma těmto sektorům skončit v roce 2020. V současné podobě revize ovšem volné alokace povolenek zůstávají kvůli obavě z přestěhování zmíněných odvětví za hranice EU, čímž by v globálním měřítku ke snížení emisí nedošlo a EU by na tyto emitenty ztratila vliv.

Cena emisní povolenky reaguje poklesem

Nejistota ohledně budoucí podoby trhu s emisními povolenkami přispívá k poklesu jejich ceny, která se nyní pohybuje v blízkosti tříletého minima těsně nad hranicí 4 €.

Dle zastánců striktnější podoby revize je klíčové vytvořit silný trh s povolenkami. Revize sytému má zvýšit cenu emisní povolenky, což povede k rychlejšímu rozvoji nízkoemisních technologií. Sytém obchodování s emisními povolenkami má pak EU pomoci s naplňováním stanovených klimatických závazků.

Autor úvodní fotografie: Kamil Porembiński

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.