Domů
Evropská Unie
Rozhodnutí o revizi EU ETS pro období po roce 2021 se odkládá
Zdroj foto: Flickr, Kamil Porembiński

Rozhodnutí o revizi EU ETS pro období po roce 2021 se odkládá

Hlavní strany Evropského parlamentu zůstávají stále rozdělené v otázce revize systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) pro 4. obchodovací období. Parlament by o revizi mohl hlasovat 15. prosince, ani tento termín ovšem není jistý, stejně jako vlastní podoba revize.

Výbor Evropského parlamentu (EP) pro životní prostředí se zasadil o další přezkoumání návrhu na revizi EU ETS pro 4. obchodovací období, který loni v červenci předložila Evropské komise. Pokud se nepodaří dosáhnout dohody na podobě revize do konce prosince, její další projednávání výborem bude až v únoru. Tím pádem by bylo nejdříve možné plenární hlasování EP o revizi až v dubnu příštího roku.

Podle zdrojů agentury Reuters blokuje vyjednávání o revizi frakce socialistů a demokratů. Hlavním požadavkem této frakce je navýšení ročního tempa snižování emisního stropu v rámci EU ETS na 2,4 % v období po roce 2021. Komisí navrhované tempo snižování emisního stropu je přitom 2,2 %. V aktuálně probíhajícím 3. obchodovacím období je to 1,74 %.

Dalším kontroverzním tématem je také dodatečná ochrana energeticky intenzivních odvětví, jako jsou cementárny, ocelárny nebo ropný průmysl. Původně měl systém přidělování emisních povolenek zdarma těmto sektorům skončit v roce 2020. V současné podobě revize ovšem volné alokace povolenek zůstávají kvůli obavě z přestěhování zmíněných odvětví za hranice EU, čímž by v globálním měřítku ke snížení emisí nedošlo a EU by na tyto emitenty ztratila vliv.

Cena emisní povolenky reaguje poklesem

Nejistota ohledně budoucí podoby trhu s emisními povolenkami přispívá k poklesu jejich ceny, která se nyní pohybuje v blízkosti tříletého minima těsně nad hranicí 4 €.

Dle zastánců striktnější podoby revize je klíčové vytvořit silný trh s povolenkami. Revize sytému má zvýšit cenu emisní povolenky, což povede k rychlejšímu rozvoji nízkoemisních technologií. Sytém obchodování s emisními povolenkami má pak EU pomoci s naplňováním stanovených klimatických závazků.

Autor úvodní fotografie: Kamil Porembiński

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
V EU platí zákaz dovozu ruského uhlí. ‚Žádná další výjimka,‘ uvedla Evropská komise
11. srpen 2022, 10:48
Havlíček: Energetická solidarita EU? Úsměvné. Prodlužte těžbu uhlí
8. srpen 2022, 17:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se