Shell lobbuje v Nizozemsku za čtyřnásobné navýšení cílů pro offshore VTE pro rok 2030

DomůElektřinaShell lobbuje v Nizozemsku za čtyřnásobné navýšení cílů pro offshore VTE pro rok 2030

Největší evropská ropná společnost Royal Dutch Shell oznámila, že urgovala nizozemskou vládu ohledně zvýšení cílů v oblasti offshore větrné energetiky. Shell požaduje v rámci zajištění stabilního investičního prostředí čtyřnásobné zvýšení cíle pro rok 2030 na 20 GW.

Britsko-nizozemský ropný gigant Shell, který nedávno uspěl v konsorciu se společnostmi Eneco, Van Oord a Mitsubishi/DGE v tendru na výstavbu offshore větrných parků o celkovém instalovaném výkonu 700 MW u pobřeží Nizozemska, lobuje u nizozemské vlády za navýšení cíle pro instalovaný výkon offshore větrných parků.

Podle zahraničního serveru Reuters by Shell uvítal ambicióznější cíl Nizozemska pro rok 2030, který by se měl pohybovat na úrovni 20 GW.

„Potřebujeme snížit náklady na vývoj, ale také bychom chtěli, aby nizozemská vláda přišla se strategií dalšího rozvoje instalovaného výkonu o 10 až 15 GW pro období do roku 2030,“ řekla mluvčí Shellu v Nizozemsku.

Potíže s plněním závazků v oblasti snižování emisí CO2

Nizozemsko zaostává za ostatními evropskými zeměmi v investicích do obnovitelných zdrojů a oblastní soud v Haagu mu podle Reuters v roce 2015 nařídil snížit emise CO2 o 25 % do 5 let poté, co prohrálo spor s environmentálními aktivisty.

Nizozemská vláda následně spustila program na urychlení rozvoje OZE zahrnující mimo jiné tender na výstavbu 4,5 GW offshore větrných parků.

Shell ve svém udržitelném reportu za rok 2016 publikovaném ve středu uvedl, že pomáhá politikům v Nizozemsku nalézt energetický mix, který by umožnil snížit emise skleníkových plynů.

Ropný gigant, který provozuje těžbu zemního plynu z největšího nizozemského ložiska v provincii Groningen, rovněž podporuje využívání zemního plynu jako doplňku pro nestálou výrobu elektřiny z OZE.

„Největší příspěvek, který může Shell poskytnout při globálním snižování emisí v krátkodobém horizontu, je pokračující růst role zemního plynu,“ řekl minulý měsíc CEO Shell Ben van Beurden.