Domů
Elektřina
Shell se zaměřuje na investice do evropských offshore větrných parků
Skotsko větrníky na moři

Shell se zaměřuje na investice do evropských offshore větrných parků

Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell se v rámci rozšiřování svého portfolia poohlíží po možnostech investic do projektů offshore větrných parků. Lákavé jsou pro společnost zejména projekty u pobřeží Spojeného království a Německa.

Podle Dorine Bosmanové, manažerky pro obchodní příležitosti u divize Shell pro větrnou energetiku, spočívají bezprostřední příležitosti k investicím na hlavních světových trzích pro offshore větrnou energetiku v nákupu podílů v současných projektech spíš než v investicích do nových.

„Zkoumáme příležitosti ve Spojeném království a Německu,“ řekla agentuře Reuters Dorine Bosmanová.

Generální ředitel společnosti v minulém měsíci rovněž agentuře Reuters sdělil, že Shell v důsledku tlaku akcionářů na diverzifikaci portfolia společnosti nyní zkoumá možné akvizice v oblasti obnovitelných zdrojů.

700 MW u nizozemského pobřeží za rekordní cenu

V pondělí konsorcium společností Shell, Eneco, Van Oord a Mitsubishi/DGE vysoutěžilo díky nejnižší nabízené ceně tendr na výstavbu druhé části větrného parku Borssele u pobřeží Nizozemska. Větrné farmy Borssele III a IV o celkovém výkonu 700 MW společnosti postaví s cenou 54,5 EUR/MWh.

„Pokud se bude cena elektrické energie vyvíjet tak, jak předpokládáme, nebudou za 7 a půl let k výrobě elektrické energie z offshore větrných farem potřeba žádné dotace. To přibližuje vládní cíl v podobě konkurenceschopnosti obnovitelných zdrojů s fosilními palivy na dosah,“ uvedl k výsledkům tendru Henk Kamp, nizozemský ministr hospodářství.

Náklady na realizaci druhé části projektu jsou tak znatelně nižší než v případě první 700MW části, jejíž realizaci vysoutěžil s cenou 72,7 EUR/MWh dánský investor DONG Energy letos v létě.

Nabízená cena se stejně jako v případě první části projektu vztahuje na výstavbu samotné větrné elektrárny, její připojení k síti zajistí tamní provozovatel přenosové soustavy TenneT.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se