Domů
Elektřina
Shell se zaměřuje na investice do evropských offshore větrných parků

Shell se zaměřuje na investice do evropských offshore větrných parků

Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell se v rámci rozšiřování svého portfolia poohlíží po možnostech investic do projektů offshore větrných parků. Lákavé jsou pro společnost zejména projekty u pobřeží Spojeného království a Německa.

Podle Dorine Bosmanové, manažerky pro obchodní příležitosti u divize Shell pro větrnou energetiku, spočívají bezprostřední příležitosti k investicím na hlavních světových trzích pro offshore větrnou energetiku v nákupu podílů v současných projektech spíš než v investicích do nových.

„Zkoumáme příležitosti ve Spojeném království a Německu,“ řekla agentuře Reuters Dorine Bosmanová.

Generální ředitel společnosti v minulém měsíci rovněž agentuře Reuters sdělil, že Shell v důsledku tlaku akcionářů na diverzifikaci portfolia společnosti nyní zkoumá možné akvizice v oblasti obnovitelných zdrojů.

700 MW u nizozemského pobřeží za rekordní cenu

V pondělí konsorcium společností Shell, Eneco, Van Oord a Mitsubishi/DGE vysoutěžilo díky nejnižší nabízené ceně tendr na výstavbu druhé části větrného parku Borssele u pobřeží Nizozemska. Větrné farmy Borssele III a IV o celkovém výkonu 700 MW společnosti postaví s cenou 54,5 EUR/MWh.

„Pokud se bude cena elektrické energie vyvíjet tak, jak předpokládáme, nebudou za 7 a půl let k výrobě elektrické energie z offshore větrných farem potřeba žádné dotace. To přibližuje vládní cíl v podobě konkurenceschopnosti obnovitelných zdrojů s fosilními palivy na dosah,“ uvedl k výsledkům tendru Henk Kamp, nizozemský ministr hospodářství.

Náklady na realizaci druhé části projektu jsou tak znatelně nižší než v případě první 700MW části, jejíž realizaci vysoutěžil s cenou 72,7 EUR/MWh dánský investor DONG Energy letos v létě.

Nabízená cena se stejně jako v případě první části projektu vztahuje na výstavbu samotné větrné elektrárny, její připojení k síti zajistí tamní provozovatel přenosové soustavy TenneT.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.