Domů
Obnovitelné zdroje
Evropský vítr trhal v prosinci nové rekordy, ceny elektřiny posílal i do záporu
Větrná elektrárna
Zdroj: Tom Corser / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Evropský vítr trhal v prosinci nové rekordy, ceny elektřiny posílal i do záporu

Minulý měsíc, tedy především jeho druhá polovina, se nesl ve znamení silné výroby větrných elektráren. Díky větrnému počasí a dalšímu růstu instalovaného výkonu větrných turbín byl tak loňský prosinec vůbec nejsilnějším prosincem z pohledu výroby. Těsně před Vánoci evropské větrné elektrárny dokonce stanovily nový denní rekord, celkově prosinec pouze těsně zaostal za rekordním únorem 2022.

Přestože byl začátek prosince ve většině Evropy pro větrné elektrárny slabý, v druhé polovině měsíce se situace zcela otočila. Podle sdružení WindEurope vyrobily evropské větrné elektrárny během prosince 62,9 TWh elektřiny, o více než 40 % navíc oproti prosinci 2022.

Řada zemí podle S&P Global Platts stanovovala v průběhu prosince nové rekordy, co se týče výroby elektřiny z větru. Z pohledu celého kontinentu byl rekordním dnem 22. prosinec, kdy větrné elektrárny napříč Evropou dodávaly průměrně 139 GW. Právě díky silné výrobě a sváteční poptávce padaly ceny elektřiny na spotových trzích často blízko k nule či do záporu. A to včetně hodinových cen na českém denním trhu.

Vysoká výroba za nízké tržní ceny

Nízké velkoobchodní ceny na spotových trzích však negativně dopadají na ekonomiku provozu větrných elektráren. Podle propočtů Platts německé onshore větrné elektrárny v průběhu druhé poloviny prosince prodávaly elektřinu v průměru za 30 EUR/MWh. Během vánočních svátků by dokonce museli provozovatelé těchto zdrojů za prodej své výroby na spotovém trhu platit.

Z pohledu celkové měsíční výroby elektřiny z větru byl loňský prosinec rekordní. V porovnání průměrné výroby v průběhu měsíce nicméně stále drží rekord únor 2022, a to s 87 GW. V případě celoročního porovnání byl loňský rok vůbec prvním, kdy větrné elektrárny v EU, Spojeném království a Norsku vyrobily přes 500 TWh, konkrétně 545 TWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Petr prochaska
4. leden 2024, 19:08

A to ještě Německo EE hodně vyváželo, dost bych si i tipnul, že museli výrobu větrníků omezovat.

V budoucnu se nastaví ještě více větrníků a solárů a posílí se sítě. Pro ČR to bude znamenat, že pokud nastane podobná situace, tak u nás pojedou jen OZE+stávající JE+budeme dovážet EE z Německa. Taková situace může nastat klidně už za 5 let. Pokud nastane situace jako v první půlce prosince tak samozřejmě budeme muset mít zálohu a to ideálně ve formě plynu, spíše se ale podaří ještě provozovat záložní uhlí na tyto situace.

Jan Veselý
4. leden 2024, 19:23

JO, chtělo by to posílit přenosové kapacity na všechny strany. A nechávat se pravidelně hýčkat levnou elektřinou.

Pravoslav Motyčka
4. leden 2024, 19:57

Časem bude poptávka více flexibilní a Německo bude mít lepší sítě , takže v zimě těch situací nebude tolik jako letos. Ale bylo to příjemné. Teď nás ovšem čeká prudký růst cen elektřiny na burze.

Karásek
4. leden 2024, 22:01

Je vidět, že OZE na to mají.

Petr Kopecký
5. leden 2024, 08:21

Dobrý den. To, že OZE (vítr, slunce) jsou nestabilní zdroje el.energie se ví od počátku jejich používání. Průmyslová výroba ale i rozvoj společnosti vyžadují relativně stabilní energetický zdroj. Proč na tomto poznatku není přímo v legislativě, v případě připojení OZE od jisté velikosti výkonu, požadována kompenzace výpadku OZE ve formě cca 50% zálohy ať již ve formě povinné výstavby el.kapacity či obchodní smlouvy rezervace výkonu?

Peter
5. leden 2024, 22:17

Slnko a jeho planéty vznikli takmer súčasne z obrovského oblaku medzihviezdnej hmoty pred asi 4,6 až 4,7 miliardami rokov.

Je nieco stabilnejsie ? Uhlie ,ropa ,plyn 100 rokov.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se