Domů
Elektřina
Slovenská vláda se dohodla s tamním největším výrobcem elektřiny na dodávkách pod tržní cenou
Slovenské elektrarne EPH

Slovenská vláda se dohodla s tamním největším výrobcem elektřiny na dodávkách pod tržní cenou

Elektřina
35 komentářů
16. únor 2022, 12:31
ČTK

Bratislava 16. února (zpravodaj ČTK) – Slovenská vláda se dohodla s největším výrobcem elektřiny v zemi, společností Slovenské elektrárne (SE), na dodávkách elektrické energie za ceny, které jsou výrazně nižší než současné ceny na trhu. Vláda výměnou za dohodu s firmou ustoupí od plánovaného zvláštního zdanění podniku. Vyplývá to z oznámení zástupců vlády a SE, kteří dnes podepsali příslušné memorandum. V SE má stát 34 procent akcií, zbylý podíl má pod kontrolou Energetický a průmyslový holding (EPH) spolu s italským koncernem Enel.

Slovenské rodiny by měly na účtech za elektřinu až do roku 2024 ušetřit celkově asi miliardu eur (24,4 miliardy Kč) včetně daně z přidané hodnoty. Průměrná úspora na domácnost podle ministra hospodářství Richarda Sulíka dosáhne 500 eur (12.200 Kč). Energie, které v zemi zdražily už na začátku letošního roku, mají spolu s potravinami hlavní podíl na výdajích slovenských domácností.

Slovenské elektrárne v příštích dvou letech dodají elektřinu v ceně zhruba 61 eur (1490 Kč) za megawatthodinu, což je na úrovni regulované ceny pro slovenské domácnosti na letošní rok. Sulík spolu s ministrem financí Igorem Matovičem uvedli, že tržní ceny elektřiny s dodávkami na příští rok se pohybují na úrovni zhruba 149 eur (3640 Kč).

Pro SE budou dodávky za zmíněné ceny znamenat výpadek příjmů v objemu 850 milionů eur (20,7 miliardy Kč). Vláda se ale zavázala, že odstoupí od navrhovaného zvláštního zdanění zisku z prodeje elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách, což by zasáhlo právě SE.

Silně zadlužené Slovenské elektrárne už minulý týden po schválení příslušného návrhu zákona ve vládě tvrdily, že jeho zavedení do praxe by vedlo k bankrotu společnosti a k zastavení spouštění třetího bloku a dostavby čtvrtého bloku elektrárny Mochovce. Stát chtěl podle vládní předlohy díky nové dani letos získat kolem 53 milionů eur (1,3 miliardy Kč) a v příštím roce až 269 milionů eur (6,5 miliardy Kč). Podle SE by podnik na zvláštní dani zaplatil mnohem více.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(35)
Petr prochaska
16. únor 2022, 15:06

Otázkou je, jestli takové řešíní splněje všechny regule EU.

Omega
16. únor 2022, 16:42

Tak takhle se krade v přímém přenosu. To co předvádí slovenská vláda opravdu nemá obdobu. Být majitelem těch 2/3 SE, tak ty elektrárny zastavím úplně. A ať si potom klidně udělají daň na výrobu elektřiny z jádra. Když se nevyrábí, tak nebude žádný odvod.

Milan Vaněček
16. únor 2022, 17:16

ad Petr a Omega: jste úplně mimo. Ve Francii dávno platí, že EDF prodává velkou část své elektřiny pod tržní cenou, za cenu stanovenou státem. Zeptejte se Emila, ten zná přesné podmínky.

Vždyť ten stát to postavil, dal do toho státní peníze (jako u nás do Dukovan a rozestavění Temelína).

Teď taky ČEZ nebude stavět za své ty Dukovany 2, to odmítá.

Bohužel u nás byl a je ČEZ nad státem.

A tak lidé u nás budou platit (až jim skončí ty roční či dvouroční fixace) zhruba dvojnásobek za elektřinu.

Přitom ČR má elektřiny nadbytek, vyváží jí za (v současnosti vysoké) tržní ceny a nespolupracuje se státem na výrobě a distribuci elektřiny za rozumnou (únosnou) cenu pro skoro všechny důchodce a velkou většinu pracujících.

Je to selhání naší vlády, snad až skončí "100 dní hájení" tak si to uvědomí i naše media.

koumák
16. únor 2022, 17:35

SE není státní firma, ale soukromá ze 2/3,pane Vaněčku, a ti soukromí investoři už do té společnosti dali přes 800 mil. EUR, stát nic, naopak -za ten 2/3 podíl státu zaplatili. Tak tady nepovídejte pohádky bolševika, jak všechno postavil lid, ano!

Milan Vaněček
16. únor 2022, 17:46

Koumáku nebuďte směšný. I v EDF jsou soukromí investoři, i v ČEZu, i v SE. A když tam na Slovensku nedali ani miliardu EUR, tak žádnou JE postavil v tomto století ani nemohli.

Vždy jde o dohody a skutečný stát a vláda mají vždy své páky (brát daně resp dávat podpory, měnit představenstvo, ...).

To je kapitalizmus, to není kolonialismus.....

koumák
16. únor 2022, 21:49

Pane Vaněčku, oni ENEL a EPH podíly koupili od státu a zaplatili a poté do toho nalili těch 800 mil EUR a další stejnou částku do toho vloží, aby se Mochovce III. a IV mohly rozjet. Tak se laskavě zklidněte , stejně tak ty vaše komoušské myšlenky , je už 32 roků po sametu. A Stát Mochovce III.a IV .zapíchl právě proto, pane Vaněčku, že na něj neměl prachy, víme?!

Milan Vaněček
17. únor 2022, 08:17

Koumáku já jako jaderný vzor dávám zde mezi zastánci jádra oblíbenou Francii. Slovensko s Mochovci určitě vzor není.....

JVr
16. únor 2022, 17:49

Ano u nás se státní zástupci stále ohání tím, že přeci nemohou ČEZu nic nařizovat, protože stát má "pouze" 70% a poškodili by ostatní akcionáře, a v SK, kde má stát pouhých 33% to, zdá se, není problém.

energetik
16. únor 2022, 17:46

A co dostanou ti, kteří mají od SE nakoupenou energii dopředu, když to SE budou muset dodat někomu jinému a za jinou cenu?

Bojkas
17. únor 2022, 08:01

Oni ale nebudou nakupovat víc elektřiny a nebudou ji pytlovat. Jde o to, že ji budou dodávat pod tržní cenou, ale pořád ziskovou.

nikdo
16. únor 2022, 21:25

Snad tento případ nebude odstrašující pro zahraniční investory na Slovensku.

energetik
17. únor 2022, 00:42

No pro ty ze sadomasochistickými sklony zřejmě ne.

rosta kosta
17. únor 2022, 09:06

Nebojde, nebude. SE budou v zisku a budou prodavat jeste draz, nez meli manageri a kravataci ze SE v planu jeste minulej rok. A ti slavni manageri nebudou mit tak skvele odmeny. Kretinsky a Italove akorat zustanou minimalne na predikovanem zisku z roku 2021, realne ale vyssim.

nikdo
17. únor 2022, 00:39

Bude se toto týkat všech domácností na Slovensku? i těch co neodebírají elektrickou energie od SE? nevím jak teď ale v roce 2015 www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-energii/14375-slovensko-energeticky-trh-nasich-sousedu SE dodávala pouze 10% elektrické energie.

Martin
17. únor 2022, 09:09

Takže stát prodá "pekárnu" v zastaralém stavu soukromému zahraničnímu investorovi. Ten do toho nalije další peníze, aby ji zmodernizoval a jak začne jít vše podle plánu, opět přijde stát a přikáže: I když se normálně prodávají rohlíky za 3,- Kč, ty je budeš prodávat za 1 Kč,-.... pže ti to nařizuji.... a lidé tleskají jak je stát skvělý ....

Kde jsem toto jen slyšel .... aaa už vím, od babičky

Omega
17. únor 2022, 10:36

No já to slyšel ve Venezuele. A vidím, jak to tam dopadlo.

Ivan Novák
17. únor 2022, 10:41

Jednak, s privatizací SE to bylo tak: stát od ENEL inkasoval za prodej akcií a předal mgmt firmy. Původním výrazným zájmem nového vlastníka bylo obnovit si při dostavbě EMO34 jaderné knowhow. To se po Fukušimě změnilo, když se Itálie rozhodla nové JE nepřipravovat. Od té doby sloužily SE pro ENEL hlavně jako oslíček Otřesse.

Druhak, vybírám z tiskového sdělení SE:

Slovak Power Holding sa v memorande zaväzuje podniknúť také kroky, aby si Slovenské elektrárne mohli vyhradiť pre roky 2023 a 2024 elektrinu, ktorú by predali pre vybrané skupiny odberateľov za fixné ceny. Podľa Memoranda by sa pre vybrané skupiny odberateľov malo vyčleniť 6,15 terawatthodín za cenu 61,20 EUR. Celková hodnota podpory bude predstavovať približne 850 miliónov eur.

Vláda zároveň týmto sťahuje návrh zákona z tzv. nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením, ktorej prijatím by hrozil konkurz Slovenských elektrární. Ministerstvo financií a ministerstvo hospodárstva sa zaviazali, že v rokoch 2022 až 2025 nebudú vyvíjať iniciatívu smerujúcu k zavedeniu, zvýšeniu alebo sprísneniu akejkoľvek novej dane, odvodu, poplatku, špecifickej platby alebo regulácie, ktorá by mohla finančne ohroziť Slovenské elektrárne.

„Akcionári Slovenských elektrární ponúkli mechanizmus pomoci zraniteľným skupinám obyvateľstva na roky 2023 – 2024, tak aby nebola ohrozená životaschopnosť firmy, jej schopnosť dodržať svoje záväzky voči bankám a veriteľom, a zároveň aby sme mohli pokračovať v prácach na uvedení 3. bloku jadrovej elektrárne Mochovce do prevádzky a dokončení 4. bloku." (Branislav Strýček, šéf SE)

Milan Vaněček
17. únor 2022, 11:04

ad Martin: je vidět že nečtete zdejší web. Pak by jste od Emila věděl, že ve Francii je to podobné. Taky EDF musí velkou část prodávat za stanovenou (mnohem nižší - cca 40 EUR/MWh- než současnou tržní cenu). Vždyť stát udělal z Francie vojenskou jadernou a elektrárenskou jadernou velmoc.

Žádní soukromí investoři, nebuďte směšní.

Emil
17. únor 2022, 11:25

Na Slovensku jde o značně odlišnou situaci než ve Francii. Zmíněný závazek EDF je výsledkem tlaku EU v souvislosti s liberalizací trhu s elektřinou ve Francii před více než deseti lety a v samotné Francii byl původně odmítán. Na Slovensku k žádné liberalizaci trhu s elektřinou nedochází a EU nic takového nepožaduje, naopak je klidně možné, že se proti tomu postaví.

Ivan Novák
17. únor 2022, 12:04

Mám pocit, že EU se proti vývoji na Slovensku spíše nepostaví. To Memorandum je koneckonců dohoda. SE k ní sice byly dotlačeny, ale hrozbou daní, do nich se Komise obvykle neplete. Kromě toho, myslím, že v Bruselu nyní ohledně energetiky vládne oprávněná panika, a žádný jednotlivec na sebe nebude chtít upozornit, aby s ním nebyla sehrána hra na viníka.

Milan Vaněček
17. únor 2022, 12:05

Jsem rád, že to Emil potvrdil a že současná realita v EU je, že to jde.

A šlo by to i v ČR, prospělo by to občanům, ale proti budou ty mocné síly....

Emil
17. únor 2022, 12:32

Nevím kde vidíte nějaké potvrzení. Ta vaše "velká část" je cca 25-30 % produkce EDF.

U nás stát drtivou většinu zisku tak jako tak dostává formou dividendy, na Slovensku má podíl jen zhruba třetinový a chce zisk větší než na jaký má podle svého podílu nárok. Jestli jsou takové nároky oprávněné nebo nejsou, to ať si každý zhodnotí sám. Situace je odlišná i z toho důvodu, že SE mají tři akcionáře, zatímco ČEZ jich má více než 100 tisíc. Tomu odpovídá i možnost podobnou dohodu uskutečnit v případě ČEZu. Jak by takovou dohodu "přijali" někteří minoritní akcionáři ČEZu si asi všichni dokážeme představit.

Martin
17. únor 2022, 13:08

Vysoké ceny se mi nelíbí, ale taky jsem proti totalitním zásahům do hospodářské soutěže.

Rozhodnutí slovenské vlády je podle mě strašně krátkozraké a v konečném důsledku může velkou mírou poškodit budoucí případné zahraniční investice z obav zásahu státu a tudíž zmaření investice.

A mimochodem. Není náhodou prodej energie mimo cenovou hladinu porušením nařizení REMIT?

Milan Vaněček
17. únor 2022, 13:13

ad Emil: a kolik má EDF akcionářů mimo francouzský stát? Deset nebo deset tisíc? Řekněte nám to.

Milan Vaněček
17. únor 2022, 14:10

Je to takto: (z 22.1.2022)

newstream.cz/money/akcie-francouzske-edf-prudce-klesly-vlada-zada-levnou-jadernou-energii-rivalum

cituji: "Akcie francouzské energetické společnosti EDF v pátek klesly až o 25 procent, v průběhu dne však už část ztrát smazaly. Děje se tak v reakci na nařízení francouzské vlády, která po podniku ve snaze zkrotit raketový růst cen energií požaduje, aby prodával více elektrické energie s obří slevou"

stát vlastní v EDF asi 80% akcií

jinak, jak píše Emil: "Ta vaše "velká část" je cca 25-30 % produkce EDF."

Ale to je dost přes 100 TWh ročně, Francouzů je tak 6x více než nás, tak bylo by to krásné (pro občany) kdyby ČEZ prodával přes 17 TWh ročně za tu francouzskou cenu.

Takže fakta v EU mluví jednoznačně: ano stát může občanům přímo pomoci v současné energetické krizi, neboť majoritně ovládá největšího výrobce elektřiny v zemi (ve Francii i v ČR).

Emil
17. únor 2022, 14:32

Co stát může a co nemůže naštěstí neurčuje stát. Zatím je to jen "požadavek" a klidně může dojít k tomu, že se minoritní akcionáři EDF obrátí na soud, protože je tím jejich majetek prokazatelně poškozen. Pokud by se něco podobného stalo v případě ČEZu, k soudnímu sporu by nepochybně došlo, a šance na úspěch a odškodnění by v takovém případě rozhodně nebyla malá.

Milan Vaněček
17. únor 2022, 15:18

Je zajímavé jak někteří nýmandi obhajují postoj: "kapitalizace zisků, socializace ztrát". Když nevydělám maximum možného tak je to špatně, ale když se mi nevede tak státe (daňoví poplatníci) pomož.

A EDF se někdy vedlo a někdy zase stát musel pomoci před bankrotem.

TEPCO v Japonsku musel stát zachránit před bankrotem a platí obrovské škody (přitom sousední JE také zatopená stejnou tsunami žádné škody nezpůsobila).

ČEZ dostal od Československého státu rozestavěný Temelín a fungující Dukovany. Likvidace A1 v Jaslovských Bohunicích spadla na Slovensko, ....

A Emil může klidně napsat takouvouhle pitomost:

"Pokud by se něco podobného stalo v případě ČEZu, k soudnímu sporu by nepochybně došlo, a šance na úspěch a odškodnění by v takovém případě rozhodně nebyla malá".

Samozřejmě, stát se musí nějak dohodnout, DOHODNOUT, jako ve Francii tak i na Slovensku.

Vše je pouze věcí dohody, ale dohadují se dva subjekty, z nich jeden (ve Francii stát) má větší váhu a dovede prosadit věc, která občanům pomůže.

Možná rozdíl je v tom, že ve Francii volby teprve budou a u nás už proběhly....

Emil
17. únor 2022, 15:31

Kdo je "nýmand" a kdo tu píše pitomosti, o tom nechť si opět každý udělá svůj vlastní úsudek, ale jak probíhá taková dohoda státu o znehodnocování majetku akcionářů třeba s pány Šnobrem nebo Tykačem, na to bych šel klidně i do kina...

Milan Vaněček
17. únor 2022, 16:24

Emile, nechoďte do kina, prostudujte si co jste v 11:25 realisticky konstatoval o dohodě státu FRANCIE s EDF:

"Zmíněný závazek EDF je výsledkem tlaku EU v souvislosti s liberalizací trhu s elektřinou ve Francii před více než deseti lety a v samotné Francii byl původně odmítán"

Tak už to ve Francii funguje přes 10 let, bez soudních sporů, a nyní chtějí ve Francii to ještě vylepšit (pro stát a pro občany, blíží se volby).

To v kině neuvidíte.....

Antonín Mikeš
17. únor 2022, 17:16

Pokud se nemýlím, tak ve Francii to není žádná sleva pro koncového odběratele ale pouze snaha narovnat prostřední a dát obchodníkům mimo EDF šanci si vydělat. Co obchodníci s tou elektřinou nakonec udělají a za kolik jí prodají stát ani EDF nemá šanci ovlivnit. Takže doměnky o tom, že díky tomu občané Francie něco ušetří jsou liché. Pokud obchodník koupí za 42 a prodá za 150 je to v pořádku. To je co rujnuje EDF.

viz

Regulated access to historic nuclear energy (ARENH) allows ‘alternative’ (or non-historic) energy suppliers to have access to a quarter of EDF’s nuclear electricity production at a fixed price agreed for all. EDF, the historic electricity supplier in France, operates all 58 active nuclear reactors financed by French consumers in the days when EDF was a monopoly. According to the electricity transmission network RTE, in 2019, 70.6 % of the energy mix was provided by nuclear energy.

Emil
17. únor 2022, 17:16

Uvedená citace je typickým vytržením jedné věty z kontextu celého příspěvku, který je úplně jiný. Jak jsem psal dále, něco podobného bylo možné v době liberalizace trhu s elektřinou z iniciativy EU, kdy měl navíc výrobce na trhu monopolní postavení. Ani jedna z podmínek dnes splněna není, takže srovnávat tehdejší situaci s tou dnešní absolutně nelze.

nikdo
17. únor 2022, 12:53

Nechápu že se to týká pouze jedné firmy dodávající elektřinu, toto opatření by mělo být staženo na všechny firmy, takto Slovenská vláda nadržuje ostatním dodavatelům.

Martin
17. únor 2022, 13:11

Kdybyste byl majitel firmy, měl prodáno zákazníkům za 20 a nakoupeno za 18, což byste měl v pohodě přiměřený zisk a v klidu si mohl dělat svůj business a najednou Vám nařídil stát abyste jim to prodával za 10 a těch 18 pořád musel zaplatit. Co byste dělal?

nikdo
17. únor 2022, 14:52

Podal bych na stát žalobu a požadoval úhradu nákladů a přiměřený zisk.

Nezastávám se toho co udělala Slovenská vláda, přijde mě to jako blbost a narušení tržních podmínek a navíc diskriminační vzhledem k tomu že postihují pouze jednoho výrobce.

energetik
17. únor 2022, 17:45

A nebyl ten výrobce dosud nadstandardně dotovaný jako například u náš ČEZ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se