Domů
Elektřina
Solek Group prodala svůj pilotní projekt solární elektrárny v Chile
Solární elektrárna
Solární elektrárna. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Parque-solar-canada-honda-01.jpg

Solek Group prodala svůj pilotní projekt solární elektrárny v Chile

Elektřina
1 komentář
17. srpen 2017, 13:21
ČTK

Česká Solek Group prodala v Chile solární elektrárnu Parque Solar Cuz Cuz chilskému fondu zaměřenému na investice do obnovitelných zdrojů energie, jehož správcem je společnost Ad Capital Servicios Financieros. Cena transakce je 3,5 milionu dolarů (77,7 milionu Kč). Společnost to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Šlo o pilotní projekt fotovoltaické elektrárny Solek Group v této zemi. Skupina uvedla, že v expanzi v Chile pokračuje a má připraveny další projekty, které budou financovány výnosem získaným z tohoto prodeje a z prodeje dluhopisů.

„V Chile je nyní otevřené okno pro investice do obnovitelných zdrojů energie. Vzhledem k přírodním podmínkám, tedy nejvyššímu slunečnímu osvitu vůbec, je to právě solární energetika, která má v této zemi velký potenciál,“ uvedl majitel Solek Group Zdeněk Sobotka.

Chilská vláda se rozhodla výrazně snížit závislost na fosilních palivech a do roku 2035 chce z obnovitelných zdrojů získávat až 60 procent energie. V loňském roce přitom tento podíl činil pouze 12 procent.

500 milionů Kč do projektů solárních elektráren v Chile

Solární elektrárna o instalovaném výkonu 3,07 MWp (megawatt-peak) se rozkládá na ploše více než 11 fotbalových hřišť a nachází se 300 kilometrů severně od hlavního města Santiaga.

Její solární panely jsou umístěné na natáčecích stojanech, které umožňují maximálně využívat sluneční svit v průběhu celého dne. Elektrárna byla do sítě připojena na konci loňského roku.

Solek Group na jaře uvedla, že chce investovat 500 milionů korun do rozvoje projektů solárních elektráren v Chile. Skupina se specializuje na development projektů solárních elektráren od roku 2010.

Na začátku roku firma uvedla, že kromě projektu Cuz Cuz v blízkosti města Illapel připravuje v Chile další dva projekty o stejném výkonu – solární parky La Fortuna a Amparo del Sol.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Veselý
18. srpen 2017, 09:59

Jo, to je dnes už standard. Firma vypapíruje a postaví elektrárnu. jejich know-how je tohle a nemají čas 10 let čekat než se jim investice vrátí. Takže jí po zprovoznění prodají s 20% (no tak nějak) ziskem a začnou budovat novou za oněch 10 let pak mají obrovský výdělek, protože jsou schopni rychle růst a tohle dělat třeba co dva roky.

Hotové elektrárny kupují podniky, které potřebují investovat peníze a mají čas. Investice s malým rizikem a výnosem okolo 6-7% p.a. se jim líbí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se