Domů
Elektřina
Spotřeba elektřiny v nejvíce zasažených zemích EU se zvolna zvyšuje, v ČR byl pokles až 15 %
Zdroj: Pixabay

Spotřeba elektřiny v nejvíce zasažených zemích EU se zvolna zvyšuje, v ČR byl pokles až 15 %

Spotřeba elektřiny v evropských zemích, které byly nejvíce zasaženy onemocněním COVID-19, se začala vracet k normálu a zdá se, že již dosáhla svého dna. O téměř deset procent oproti minimům se spotřeba zvedla ve Španělsku i Itálii. V ČR je propad spotřeby odhadován na cca 15 %. 

Postupné změkčování opatření proti šíření koronaviru SARS-CoV-2 v nejvíce postižených státech se pozitivně projevuje i na spotřebě elektřiny, která se pomalými krůčky začíná vracet k normálu. Ve srovnání s předchozími roky je ale spotřeba i nadále podprůměrná.

Nejviditelnější je návrat ve Španělsku a Itálii, kde se spotřeba od minim zvedla o cca 10 %. Naopak Velká Británie a Francie, kde opatření s největším vlivem na spotřebu elektřiny ještě nebyla uvolněna, se stále pohybují okolo svého dna.

Postupným návrat je nejvíce vidět na Itálii – jek je vidět na grafu, v týdnu od 6. dubna byl propad nejvýraznější a blížil se až 30 %. Itálie již některá opatření zmírnila od 14. dubna a od té doby je vidět mírný nárůst. Větší rozvolňování se dá podle italského premiéra očekávat od 4. května.

Zatížení v České republice se propadlo až o 15 %, uvádí ČEPS

Ochranná opatření se nevyhnula ani České republice a v důsledku toho se podstatně snížila spotřeba elektřiny i na našem území. V České republice přitom ke zlomu došlo až počátkem dubna, celý březen bylo stále možné považovat za relativně průměrný.

Největší pokles lze z dat vysledovat na letošní velikonoční pondělí. Je ale nutné dodat, že velikonoční pondělí v minulém roce vyšlo až na 17 kalendářní týden, zatímco tento rok se jednalo již o 16 kalendářní týden.

Z dat společnosti ČEPS vyplývá, že zatížení elektrizační soustavy je v poslední době v pracovních dnech mezi 6. a 20. hodinou nižší o cca 1 200 MW, o víkendech jde přibližně o 700MW snížení. Tato situace nicméně není mimořádná a nevyžaduje žádná speciální opatření.

„Společnost ČEPS nemá a v současné době ani nepředpokládá provozní problémy se zajištěním výkonové rovnováhy v reálném čase. Situaci řešíme standardními nástroji dispečerského řízení,“ říká Zbyněk Boldiš, člen představenstva ČEPS, a. s.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.