Spotřeba elektřiny v nejvíce zasažených zemích EU se zvolna zvyšuje, v ČR byl pokles až 15 %
Spotřeba elektřiny v evropských zemích, které byly nejvíce zasaženy onemocněním COVID-19, se začala vracet k normálu a zdá se, že již dosáhla svého dna. O téměř deset procent oproti minimům se spotřeba zvedla ve Španělsku i Itálii. V ČR je propad spotřeby odhadován na cca 15 %.
Postupné změkčování opatření proti šíření koronaviru SARS-CoV-2 v nejvíce postižených státech se pozitivně projevuje i na spotřebě elektřiny, která se pomalými krůčky začíná vracet k normálu. Ve srovnání s předchozími roky je ale spotřeba i nadále podprůměrná.
Nejviditelnější je návrat ve Španělsku a Itálii, kde se spotřeba od minim zvedla o cca 10 %. Naopak Velká Británie a Francie, kde opatření s největším vlivem na spotřebu elektřiny ještě nebyla uvolněna, se stále pohybují okolo svého dna.
Postupným návrat je nejvíce vidět na Itálii – jek je vidět na grafu, v týdnu od 6. dubna byl propad nejvýraznější a blížil se až 30 %. Itálie již některá opatření zmírnila od 14. dubna a od té doby je vidět mírný nárůst. Větší rozvolňování se dá podle italského premiéra očekávat od 4. května.
Zatížení v České republice se propadlo až o 15 %, uvádí ČEPS
Ochranná opatření se nevyhnula ani České republice a v důsledku toho se podstatně snížila spotřeba elektřiny i na našem území. V České republice přitom ke zlomu došlo až počátkem dubna, celý březen bylo stále možné považovat za relativně průměrný.
Největší pokles lze z dat vysledovat na letošní velikonoční pondělí. Je ale nutné dodat, že velikonoční pondělí v minulém roce vyšlo až na 17 kalendářní týden, zatímco tento rok se jednalo již o 16 kalendářní týden.
Z dat společnosti ČEPS vyplývá, že zatížení elektrizační soustavy je v poslední době v pracovních dnech mezi 6. a 20. hodinou nižší o cca 1 200 MW, o víkendech jde přibližně o 700MW snížení. Tato situace nicméně není mimořádná a nevyžaduje žádná speciální opatření.
„Společnost ČEPS nemá a v současné době ani nepředpokládá provozní problémy se zajištěním výkonové rovnováhy v reálném čase. Situaci řešíme standardními nástroji dispečerského řízení,“ říká Zbyněk Boldiš, člen představenstva ČEPS, a. s.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se