Domů
Elektřina
Starostové obcí v okolí chystané spalovny požadují vyřešení svozu odpadu
Skládkování- jeden z možných způsobů zpracování odpadu.

Starostové obcí v okolí chystané spalovny požadují vyřešení svozu odpadu

Elektřina
2 komentáře
15. březen 2018, 11:26
ČTK

Starostové obcí dotčených plánovanou výstavbou spalovny odpadu v Horních Počaplech na Mělnicku sepsali společné prohlášení, které předali Středočeskému kraji. Požadují v něm zpracování dopravní studie, která bude řešit problém svozu odpadu do spalovny, chtějí také iniciovat změny zákona o odpadech. Novinářům to dnes řekl mělnický starosta Ctirad Mikeš (Mé město). K výzvě se připojili starostové 17 obcí nejenom ve Středočeském, ale i v Ústeckém kraji. Vyjádření zástupců Středočeského kraje ČTK shání.

„Smyslem prohlášení je, abychom skutečně dotlačili kraj, ale zejména rezorty životního prostředí, dopravy, ale možná i průmyslu a obchodu k tomu, aby se problematika odpadu, i ve vazbě na naše zařízení, začala řešit,“ řekl Mikeš.

Dodal, že starostové jsou připraveni udělat vše pro to, aby spalovna v dané lokalitě nebyla postavena, pokud nebude vyřešena dopravní infrastruktura.

Skupina ČEZ chce spalovnu v Horních Počaplech, oficiálně nazvanou ZEVO Mělník, uvést do provozu v roce 2024, argumentuje zákazem skládkování odpadů. Obec Horní Počaply se stavbou spalovny nesouhlasí. Podle Mikeše mohou právě Horní Počaply stavbě zabránit, a to pomocí územního a regulačního plánu.

Spalovna odpadu Teesside WTE
Ilustrační foto

Při nedávném veřejném projednávání vlivů chystané spalovny na životní prostředí zaznělo, že stavbě by měla předcházet stavba obchvatů kolem obcí. Zastupitelé obce Horní Počaply vyjádřili s projektem v současné podobě nesouhlas. I další obce podmiňují stavbu spalovny právě vyřešením problému dopravy. Místní se totiž bojí znečištění ovzduší i velké dopravní zátěže.

Ve společném prohlášení teď starostové po kraji požadují například okamžité zadání zpracování dopravní studie. Chtějí také, aby přednost dostala železniční doprava, a to tak, že bude 70 procent odpadu přepravováno po železnici. Studie by podle starostů měla zohlednit železničně dostupné lokality i mimo Středočeský kraj, například v Ústeckém kraji.

Odpadní teplo
Ilustrační foto

Starostové také požadují, aby na základě výsledků studie kraj směřoval odpad z obtížně dostupných lokalit v regionu do jiných zařízení v jiných krajích. Středočeský kraj má podle prohlášení řešit problematiku využití směsného odpadu komplexně ve spolupráci s Prahou a ostatními přilehlými kraji. Hejtmanství má podle starostů také zahájit jednání se státem o rekonstrukcích řady komunikací a stavbě obchvatů obcí. Ve spolupráci s Prahou má kraj také dokončit obchvat Prahy, míní starostové.

Dále chtějí, aby kraj inicioval legislativní změnu zákona o odpadech ve vztahu k termínu EU do roku 2030, respektive 2035. Stát podle Mikeše není připraven na konec skládkování od začátku roku 2025.

„V České republice jsou pouze čtyři zařízení, která by měla zákaz skládkování řešit. Jsou to spalovny Liberec, Malešice, Plzeň a Brno. Ve výstavbě je spalovna v Ostravě a počítá se s Komořany. Nutná jsou ne čtyři zařízení, ale alespoň 10 nebo 11,“ řekl Mikeš.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Vinkler
19. březen 2018, 10:01

Vyřešit dopravu je rozumné. Uvažovat o jiné lokalitě je obstrukce. Spalovna musí dodávat teplo a v Počaplech je horkovod. Uhelné topení pak lze omezit.

Erich von dem Bach-Zelewski
19. březen 2018, 11:20

Uhelné topení se ale prakticky neomezí, mj. se v lokalitě plánují nové fluidy. Navíc je spalovna proti uhelným kotlům z pohledu výroby tepla (nebo nedejbože elektřiny) opravdu malá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se