Štědrý den v Dukovanech oslaví víc než stovka zaměstnanců

24. prosinec 2017, 10:18
DomůElektřinaŠtědrý den v Dukovanech oslaví víc než stovka zaměstnanců

Více než stovka zaměstnanců jaderné elektrárny v Dukovanech na Třebíčsku bude trávit Štědrý den v zaměstnání. Jen na Štědrý den elektrárna vyrobí přibližně 48 milionů kilowatthodin elektřiny, což odpovídá téměř třetině české spotřeby, která se každoročně o vánočních svátcích pohybuje kolem 160 milionů kilowatthodin denně. Celoročně jaderné elektrárny v Dukovanech a jihočeském Temelíně svou výrobou pokrývají 40 procent české spotřeby, uvedl mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.

Kromě pracovních povinností se pracovníci elektrárny mohou těšit na tradiční české menu.

„Kuchaři pro ně připravují zelnou polévku na kyselo a čočku, k večeři bude rybí polévka a smažený kapr s bramborovým salátem,“ uvedl Bezděk.

Ilustrační foto

Štědrý den podle něj stráví v práci přibližně 90 směnových zaměstnanců provozu a blokových dozoren, 25 hasičů, pět pracovníků kuchyně, jeden lékař a členové fyzické ochrany elektrárny.

Spotřeba elektřiny celé České republiky v období vánočních svátků klesá oproti běžným pracovním dnům až o 20 procent. Největší vliv na tento úbytek má průmysl, naopak spotřeba domácností roste.

Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. Elektrárna má čtyři výrobní bloky.

Poslední letošní plánovaná odstávka skončila 3. listopadu, týkala se bloku číslo tři. Podle Štěpanovského tím skončilo náročné období několikaměsíčních odstávek spojených především s přípravami elektrárny na další dlouhodobý provoz.