Domů
Elektřina
Temelín letos může pokořit svůj 5 let starý rekord ve výrobě elektřiny

Temelín letos může pokořit svůj 5 let starý rekord ve výrobě elektřiny

Jaderná elektrárna Temelín by letos mohla překonat výrobní rekord 15,3 terawatthodin (TWh) z roku 2012. ČTK to řekl nový ředitel elektrárny Jan Kruml, který nastoupí 1. září. Do konce roku také elektrárna přijme až 30 lidí, takže letos bude mít 100 nových zaměstnanců. Kruml nahradil Bohdana Zronka, jenž povede novou divizi ČEZ Jaderná energetika.

Letošek hodnotí Kruml zatím jako úspěšný. Odstávka druhého bloku byla oproti plánu o deset dní kratší.

„Od začátku roku jsme neměli žádné snížení výkonu, 17. srpna jsme dosáhli výroby deset terawatthodin. Když v tomto stavu vydržíme do konce roku, mohli bychom překonat výrobní rekord z roku 2012. Intenzivně pracujeme na přípravě odstávek v příštích letech, abychom mohli výsledky zopakovat,“ řekl Kruml.

Nejbližší odstávka začne 30. prosince na prvním bloku, v létě 2018 bude odstávka druhého bloku.

Ilustrační foto

Do bezpečnosti a modernizace, což Kruml označil za priority, investuje Temelín ročně asi miliardu korun. Letos vylepšil zařízení, jež omezuje tlak v primárním okruhu – je kvalitnější a vydrží déle.

„Nastupuji s ambicí nedělat revoluci, plynule navázat na práci mých předchůdců,“ řekl ředitel.

Personálně ČEZ v Temelíně posiluje. Noví pracovníci budou v útvarech péče o zařízení, kontroly kvality či řízení techniky. Dlouhodobě Temelín přijímá i do provozu a operátory blokových dozoren.

„Daří se nám nabírat velmi kvalitní lidi. Na trhu není situace příznivá, ale intenzivní spolupráce se školami pomáhá naše požadavky pokrýt, dokonce si z uchazečů můžeme vybírat,“ řekl Kruml.

Noví pracovníci jsou absolventi vesměs jihočeských středních škol a vysokých technických škol z Prahy, Plzně a Brna, ale i odborníci s praxí. V Temelíně je 1141 zaměstnanců ČEZ a tarifní mzdy, jež se týkají dvou třetin z nich, letos narostly o pět procent. Výši platů ČEZ nezveřejňuje.

Ilustrační foto

Licence k provozu obnovuje Temelín každých deset let, současné pro první blok skončí v roce 2020, na druhém bloku o dva roky později. Jejich obnovu u Státního úřadu pro jadernou bezpečnost označil Kruml za velký úkol.

Jan Kruml se narodil 16. května 1961 v Plzni. Vystudoval Elektrotechnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Po škole nastoupil do ČEZ a podílel se na výstavbě Temelína.

Jako operátor působil i v Dukovanech. Při spouštění Temelína byl vedoucí reaktorového bloku. Pravidelně zastupoval předchozího ředitele. Je ženatý, má dva syny, s manželkou žije v Českých Budějovicích.

Temelínská elektrárna je největším výrobcem elektřiny v Česku, její produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Loni vyrobil 12,1 TWh elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.