Domů
Elektřina
Texas: Povětrnostní podmínky, teploty nad 38 °C a úbytek výrobních kapacit vyhnaly ceny elektřiny k 9000 $/MWh
Větrné elektrárny v americkém státu Texas. Autor: Daxis @flickr
Autor: Daxis @flickr

Texas: Povětrnostní podmínky, teploty nad 38 °C a úbytek výrobních kapacit vyhnaly ceny elektřiny k 9000 $/MWh

Extrémní vedra v Texasu způsobila, že ceny na spotovém trhu v jednom okamžiku vzrostly až k 9000 $/MWh. V nejkritičtější chvíli přesahovalo zatížení soustavy až 74 500 MW, čímž byl překročen rekord zatížení z loňského roku. 

Stát Texas je ve Spojených státech amerických z pohledu energetiky znám především díky vysokému podílu výroby elektřiny z větrných elektráren – výkon větrných elektráren je v porovnání se zbývajícími kapacitami přibližně čtvrtinový. Nyní je Texas terčem pozornosti ze zcela jiného důvodu.

Důvodem pozornosti je extrémní situace v soustavě, která způsobila nárůst cen na spotovém trhu až k 9000 $/MWh. Hlavním důvodem byla rekordní spotřeba elektřiny, špatné povětrnostní podmínky pro výrobu větrných elektráren a úbytek výrobních kapacit v minulých letech, který nebyl adekvátně nahrazen.

Výroba větrných elektráren v době rekordních cen elektřiny. Zdroj: Bloomberg.com
Výroba větrných elektráren v době rekordních cen elektřiny. Zdroj: Bloomberg.com

„Úbytek kapacit byl způsoben především tím, že řadu odstavených uhelných elektráren nenahradily nové plynové zdroje. Adekvátní náhrada nebyla dosud vybudována – investoři se bojí především vyšších investičních nákladů a vyšší volatility ceny zemního plynu ve srovnání s palivem pro uhelné a jaderné elektrárny“, řekl pro server Platts Campbell Faulkner,  viceprezident společnosti OTC Global Holdings.

Rekordní hodnoty zatížení byly pochopitelně spojeny s extrémními letními teplotami. Ty se v průběhu pondělí a úterý pohybovaly nad hranicí 38°C, s čímž je obvykle spojena vysoká spotřeba elektřiny v chladicích zařízeních v průmyslových objektech a domácnostech.

V průběhu současných veder se v pondělí zatížení vyšplhalo až na 74 531 MW a ceny elektřiny na vnitrodenní trhu se po 2 hodiny a 15 minut pohybovaly nad 1000 $/MWh. Ceny elektřiny se pak pohybovaly další dvě hodiny mezi 100- 1000 $/MWh.

Ceny elektřiny na trzích v Texasu. Zdroj: Bloomberg.com
Ceny elektřiny na trzích v Texasu. Zdroj: Bloomberg.com

V důsledku krizové situace v soustavě byl vyhlášen mimořádný stav nouze a provozovatelé elektráren byli vyzváni ke zvýšení dodávaného výkonu a spotřebitelé k úsporám. V krizových okamžicích nemohly pomoci ani větrné elektrárny, jelikož povětrnostní podmínky nebyly příznivé.

Dle dostupných informací byl v jednom okamžiku dostupný rezervní výkon ve výši pouze 2121 MW při zatížení přesahujícím 74 000 MW, což je méně než 3 % zatížení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Milan
15. srpen 2019, 14:19

Aneb jak během pár hodin smáznout veškeré výhody OZE...

Jan Veselý
15. srpen 2019, 15:15

Jak pravil Stopařův průvodce galaxií: Nepropadejte panice!

V Texasu se konečně začala budovat ve velkém i fotovoltaika, v takových situacích vyrábí fakt hodně. A zkušenost z Jižní Austrálie a Kalifornoie ukazuje, že tyhle situace stimulují výstavbu pružné výroby a akumulace.

Jinými slovy: Kapitalisté dostali cenový signál a zařídí se podle toho. Výsledkem bude zmizení tohoto fenoménu.

Milan Vaněček
15. srpen 2019, 15:26

Přesně tak, více fotovoltaiky je nejlepší řešení pro klimatizace.

Milan Vaněček
15. srpen 2019, 15:33

Jinak roztáhněte si tu časovou osu a zjistíte (třeba pravítkem) že nejvyšší cena byla okolo 15 hodiny a celá cenová špička byla mezi 12 a 18 hodinou, kdy slunce pěkně svítí....????????

Martin Hajek
15. srpen 2019, 17:30

Pokud bude ponecháno řešení na kapitalistech, tak tento fenomén rozhodně nezmizí. Jednoduše proto, že špičkové zdroje nebo akumulace prostě potřebují cenové špičky, aby se zaplatily. Takže s jejich výstavbou se možná ty špičky sníží, ale rozhodně nezmizí. To by se totiž ty investice nemohly vracet.

Jan Veselý
15. srpen 2019, 18:00

Zmizí špičky za 9000 USD/MWh a spadne to na nějakou "normální" špičkovou cenu, třeba okolo 100-200 USD/MWh, což už je v rozmezí, kde už se dají ekonomicky efektivně uplatnit baterie a špičkové zdroje na zemní plyn. Každopádně se ty cenové špičky přesunou na jindy, horka vyžerou FVE, dnes v Texasu kontraktované okolo 30 USD/MWh.

Martin Hajek
16. srpen 2019, 00:03

FVE se těžko na několika špičkách uživí a za 30 USD... těžko.

Jan Veselý
16. srpen 2019, 07:00

Uživí se uzavíráním PPA, třeba na oněch 30 USD/MWh. I v Texasu je spousta velkých odběratelů a municipalit, kteří za tuhle cenu budou rádi nakupovat.

Jaroslav Loudil
15. srpen 2019, 15:35

Spotřeba elektřiny v USA bývá v letních měsících téměř dvojnásobná ! proti zimním a podzimním měsícům. Důvod ? Klimatizace. Texas má výborné podmínky pro solární panely ,sám se divím, že tam už nebyla vybudována dostatečně velká základna. Němci by se mohli poučit, aby se jim nestávalo to samé při likvidaci jádra a uhlí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se